Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
zvýšení výživného a styk
Ahoj, chtěla bych se zeptat,jestli se píše do jednoho návrhu zvýšení výživného a určení styku s dítětem a je pak i jeden rozsudek a nebo se to projednává zvlášť. Syn má dostávat od otce 1500Kč měsíčně, už 5měsíců mi neposlal ani korunu, chtěla bych od prosince požádat o zvýšení výživného na 2000Kč (syn nastupuje do školky), má to vůbec smysl, když mi teď nic neplatí, pokud mi to zvýšení výživného soudně potvrdí, stejně od něj nic neuvidím. Je cizinec, nevím ani kde se zdržuje, vždycky se tady objeví na nějakou dobu a pak zase zmizí. Jeho adresu neznám. Jak to mám teda napsat do toho návrhu a jak to jednání bude probíhat, určí mu opatrovníka a proběhne bez něj, když mu ani není možné doručit předvolání. Po půl roce neplacení výživného na něj prý můžu podat tresní oznámení, ale tam to asi taky pohoří na tom, že ho nemají kam obeslat, že? Jsem z toho docela zoufalá. Má tohle vůbec nějaké řešení? A jak se v takových případech určuje styk s dítětem? Mám si dát do návrhu hodinu 1x za 14 dní a v přítomnosti matky? Mám totiž strach, aby mi ho pak vrátil. Díky za pomoc. R.
Jestliže otec o dítě nejeví zájem a navštěvovat ho ani nechce, nemá soudní úprava styku moc smysl – soud rozhoduje ohledně styku v případech, kdy se rodiče nejsou schopni na styku dohodnout, např. když otec chce dítě vídat, ale matka mu brání nebo nechce kontakty tak časté jako otec.
Styk v přítomnosti druhého rodiče je výjimečné opatření, většinou jen na kratší dobu, třeba když si dítě odvyklo, rodič je pro něj cizí a jejich kontakty se mají znovu obnovit – pak má smysl, aby u prvních kontaktů byl přítomný druhý rodič, než si dítě zvykne.
Jinak se ale návrh na zvýšení výživného může podat zároveň s návrhem na úpravu styku, záleží na soudci, zda věc projedná dohromady nebo si to rozdělí, většinou si věci týkající se jednoho dítěte spojí a projedná je najednou (je-li i společné dokazování) nebo si je nařídí za sebou.
Jinak s tím neznámým pobytem otce to bude zřejmě problém, bohužel.