Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Placení výživného
Dobrý den,musí chlap platit na svou bývalou družku výživné pokud je na mateřské a chodí do práce.Pán se znova oženil a má manželku se kterou nemá ditě, ale žena má dceru z předchozího vztahu.Pokud nebyli manželé tak musí platit pouze na dítě a né na družku je to tak?Děkuji
Lucka
Dle zákona o rodině existuje více druhů vyživovacích povinností – nejdůležitější a nejznámější je asi vyživovací povinnost rodičů k dítěti, která trvá do doby, než je dítě schopno živit se samo. Muž, pokud je otcem dítěte, k němu má tedy vyživovací povinnost.
Dále existuje vyživovací povinnost k neprovdané matce – muž, se kterým má neprovdaná žena dítě, je povinen jí přispět na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem a dále je povinen jí přiměřeně přispívat na úhradu výživy a to po dobu nejdéle dvou let. Předpokladem pro vznik této vyživovací povinnosti je snížení příjmu matky dítěte z důvodu těhotenství resp. mateřství.
§ 95
(1) Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.
(2) K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.
(3) Právo žádat úhradu nákladů podle odstavce 1 se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí.
Na družku by měl mít vyživovací povinnost 2 roky .
L.