Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Kradez kocarku
Dobry den,rada bych se zeptala, zda mam narok na nejake odskodne,kdyz mi byl ukraden kocarek pred detskou ordinaci.Kocarek stal nezabezpecen v pristresku pro kocarky.Mam pojisteni domacnosti a lekarka ma radne pojisteni ordinace,vztahuje se to k tomu?Dekuji za odpoved.
Tento problém řeší občanský zákoník v ustanovení o škodě na vnesených a odložených věcech. Podle § 433/2 pokud je s nějakou provozovanou činností zpravidla spojeno odkládání věcí, odpovídá provozovatel této činnosti za škodu na věcech odložených na místě pro odkládání určených nebo na místě, kam se obvykle odkládají. Dle komentáře k tomuto ustanovení se pak za takové provozovny považují např. restaurace, kadeřnictví, školy, ale i zdravotnická zařízení.
Věcmi, za které takto provozovatel odpovídá, jsou většinou oděvní součásti, tedy věci, které se zpravidla v souvislosti s poskytovanou službou odkládají. Zda lze za takovou věc považovat i dětský kočárek nemohu s určitostí říct, ale pokud seš jedná o dětského lékaaře, tak podle mého názoru by se dětský kočárek dal vzít jako věc, která se tu obvykle odkládá.
V každém případě můžete zkusit uplatnit náhradu škody u příslušné lékařky (pozor, máte na to pouze 15 dní) a pokud odmítne škodu nahradit, můžete zvážit soudní žalobu – ovšem nezaručím vám, že uspějete.
Občanský zákoník:
Odpovědnost za škodu způsobenou na vnesených nebo odložených věcech
§ 433
(1) Provozovatel poskytující ubytovací služby odpovídá za škodu na věcech, které byly ubytovanými fyzickými osobami nebo pro ně vneseny, ledaže by ke škodě došlo i jinak. Vnesené jsou věci, které byly přineseny do prostor, které byly vyhrazeny k ubytování nebo k uložení věcí, anebo které byly za tím účelem odevzdány provozovateli nebo některému z pracovníků provozovatele.
(2) Je-li s provozováním nějaké činnosti zpravidla spojeno odkládání věcí, odpovídá ten, kdo ji provozuje, fyzické osobě za škodu na věcech odložených na místě k tomu určenému nebo na místě, kam se obvykle odkládají, ledaže by ke škodě došlo i jinak.
(3) Odpovědnosti podle odstavců 1 a 2 se nelze zprostit jednostranným prohlášením ani dohodou.
§ 436
Právo na náhradu škody musí být uplatněno u provozovatele bez zbytečného odkladu. Právo zanikne, nebylo-li uplatněno nejpozději patnáctého dne po dni, kdy se poškozený o škodě dozvěděl.