Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
práva otce před rozvodem
Dobrý den Katie!
Chtěla bych poprosit oradu pro mého švagra.Jeho paní se chce rozvést a mají spolu dvě děti ve věku 11 měsíců a 4roky.Děti si chce otec brát jak jen to dovolí jeho zaměstnání ale toho mladšího syna mu žena nedává nebo jen přes den,prý do určitého věku nemusí.Dále se chci zeptat na placéní výživného před podáním návrhu na rozvod a po dobu než bude nějaké výživné určeno,zda je povinen platit a zda i na manželku která je na mateřské??Prostě tak obecně na co má otec právo před rozvodem co se týče styku s dětmi a placení výživného.Děkuji moc za odpověď.
Katka
Katka
V době před manželstvím jsem v dědickém řízení získal rodinný dům po rodičích (dům jsme získali společně se sestrou, které jsem vyplatil její podíl). Poté jsem se oženil a po 2 letech přepsal polovinu domu na svou manželku. Bohužel se zdá, že jsem udělal velkou chybu. Manželka celou dobu našeho manželství nepřispívá do rodinného rozpočtu ani korunu, svou výplatu utrácí nevím na co a já celou dobu „táhnu“ jak náklady na domácnost, jídlo a také ošacení pro sebe a malou dceru. Manželka se takřka na rodinném životě nepodílí, po práci si dělá, co chce, často „zmizí“ na celý zbytek dne, aniž bych věděl co dělá a kde.. Své příjmy utrácí podle svého uvážení, čas od času také něco do domácnosti, ovšem bez konzultace se mnou.. O nějakém společném trávení času nelze ani mluvit.
Chtěl bych proto zažádat o rozvod a požádat soud o svěření malé do mé péče. Jak ale naložit s nemovitostí a zbylým majetkem?
Předem prosím o vynechání komentářů o tom,jaký jsem hlupák. Potřebuju poradit..
Tomáš Volný
Tak u nás to bylo tak, že přítelova ex dávala malou (nekojila; 8 měsíců) již před rozsudkem a on platil 1 500 Kč na malou jako výživné i bez rozsudku. Potom po podání žádosti na soud se s ní nedalo domluvit, takže do rozsudku jsme malou neviděli (ale neboj, pak to šlo rychle do měsíce byl soud a do 14-ti dnů rozsudek doma!). No a dneska je to tak, že malá má 10 měs. máme ji jeden týden čtvrtek od 9,00 – 18,00 a druhý týden od soboty 10,00 do neděle 18,00. Takže i na noc. Taky nám hned soud upravil Vánoce a to tak, že ji máme 25.12. na celý den. Což je vzhledem k jejímu věku parádní! A už zase s jeho ex komunikujeme (i když někdy to skřípe). Takže máme druhý šatník, kočárek vlastní, postýlku vlastní a vlastně všechno. Je hrůza, že to takhle dopadá, ale myslím, že se snažíme na obou stranách.
Maruška
I pokud by se švagr již před rozvodem od rodiny odstěhoval, má nadále vyživovací povinnost a to jak k dětem, tak k manželce, tím spíš, pokud je tato na mateřské dovolené a má menší příjem než on. Pokud by bydlel s rodinou ve společné domácnosti, má navíc i povinnost přispívat na její chod.
Radila bych mu se s manželkou dohodnout, kolik peněz jí bude platit, třeba pak bude ochotnější dávat obě děti otci na styk.
Pokud by otec (švagr) neplatil, nebo přispíval jen na děti a na manželku nic, mohla by si manželka podat žalobu na zaplacení výživného, pravdou je, že soud by jí výživné mohl přiznat jen od data podání žaloby. Co se týče výživného na děti, tam by mohl soud přiznat výživné i zpětně (až tři roky).
Pokud se manželé na výživném pro děti domluvit nemohou, podává se (většinou s návrhem na úpravu poměrů nezl. dětí na dobu po rozvodu) i návrh na úpravu poměrů na dobu před rozvodem. Tento návrh se ale může podat i samostatně, zvlášť pokud se manželé zatím rozvádět nechtějí.
Co se týče styku – dítě má právo na styk s oběma rodiči, stejně tak otec má právo na styk s dítětem. Rozsah styku by měl být přiměřený věku dítěte – pokud se jedná o miminko, může se třeba styk uskutečňovat za přítomnosti matky nebo může být kratší, ale častější (dle toho, jaký má dítě denní pořádek). Určitě záleží i na tom, jak je dítě na otce zvyklé, zda je s ním ochotno být samo (některé děti jsou hodně fixovány na matku) a jak dlouho.
Jestliže matka otci styk s mladším dítětem neumožňuje, může si otec (nejlépe v rámci návrhu na úpravu výchovy a výživy na dobu před rozvodem, samostatně před rozvodem jsem tento návrh neviděla) požádat i o úpravu styku, popř. by mohl podat návrh na vydání předběžného oopatření, dle kterého by matka byla povinna mu dítě v určitý konkrétní termín předat. Lepší je se o tom poradit s advokátem, který dělá rodinné právo. Předběžné opatření by se mohlo nařídit zejména v případě, kdy by matka kontakty skutečně znemožňovala a hrozilo by, že než soud rozhodne o rozsahu styku definitivně, pro dítě bude otec cizí osobou.
Ahoj, výživné na děti by asi v nějaké výši platit měl s ohledem na jeho příjmy. výživné na manželku zatím platit nemusí, protože soud, pokud mu nějaké vyměří, tak nejdříve od data podání návrhu jeho manželky na soud. do té doby jí nic přispívat nemusí.
monika

Aha tak co jsem psala asi jenom platí pro svobodné…
Výživné na manželku neplatí do dvou let věku dítěte, ale dva roky po rozvodu. Do rozvodu je povinen platit výživné tak, aby měli on i ona stejnou životní úroveň.

Katko, ještě jsem si vzpomněla, jestli to menší ještě kojí, tak to s tim stykem s dětma bude asi omezený. Holky ti ještě poradí.

Katko, i když nejsem vdaná, ale podmínky jako u ženatých, či svobodných si „myslim“ asi budou podobné. Já dcerku dávala ještě předtím, než jsme měli stání a to ještě ani nebyla tak stará jako píšeš ty 11 měs. To přece není pravda, že se děti nemají dávat do určitého věku. AŤ SI Tvůj švára s ní hezky promluví – vím že to asi nepůjde, znám to, a ať si bere děti dle potřeby v zaměstnání jak píšeš, to mladší si pak na něho nemusí zvyknout, když ho málo uvidí a bude potom brečet až bude ho brát od mámy.
A s tím výživnym ať raději platí on sám na dvě děti, protože od té doby, kdy ona dala žádost k soudu o rozvod, tak od té doby bude zpětně platit výživné a nebo bude doplácet do částky, kterou určí soud. Tak nevim ať posílá třeba 2000 (dle situace jeho). A stim výživném na matku – to přesně nevim, ale platí se do dvou let věku dítěte. Ale ať si jde zeptat na sociálku – péče o dítě, tak mu blíže poradí co se týče styku s dětmi. Já vim je to hrozné, tak malé děti, ale když se dospělí nedomluví… Znám to. Přeji tvého švárovi pevné nervy!Pavla