Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
výživné
Dobrý den,manžel má z předchozího manželství dceru,na kterou platí výživné.Už podruhé nastoupila do 1.ročníku střední školy,dodatečně jsme zjistili,že v listopadu studium ukončila.Nyní se hlásí na jinou školu,bude jí v červnu 18 let.Je nějaké omezení do kolika let může nastupovat do 1.ročníků,dělala jsem si z manžela legraci,že by se mohlo stát,že to bude opakovat ještě několikrát a on ji bude muset stále živit,nyní dokonce přišla s nápadem,že poletí s přítelem k moři,matka jí zaplatí půlku a otec tu druhou.Diky za radu
Romana
Platba dovolené jde jistě nad rámec výživného a otec není povinen jí na toto přispět. Výživné, které jí platí, by mělo pokrýt všechny její potřeby, nejen běžné výdaje, ale i výdaje mimořádné, jakými je např. dovolená.
Co se týká výživného – vyživovací povinnost rodičům trvá do doby, než jsou schopny se živit sami. Pokud dítě studuje, považuje se to za přípravu na budoucí povolání a tedy za období, kdy není schopno se samo živit.
Za určitých výjimečných okolností se dá ale studium považovat na nadstandard, přičemž otci vyživovací povinnost netrvá. Většinou tomu tak je v případech, kdy dítě začne po jednom studiu studovat jinou školu, která na zatím dosažené vzdělání nenavazuje (např. po studiu VŠ ekonomické začne studovat VŠ pedagogickou) ale i tehdy záleží na tom, jak věc posoudí soud, který může dát upřednostnit další vzdělání dítěte a dovodit, že i během dalšího studia má rodič vyživovací povinnost.
Ahoj, asi tě nepotěším, ale pokud dcera studuje, tak bude otec muset platit až do 26 let. Ale pokud ukončí studium třeba v listopadu a znovu do 1. ročníku nastoupí třeba až v září, tak to být vámi, poradím se buď na sociálce nebo s právníkem. V tom případě by na peníze od otce mít nárok neměla.