Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
poraďtě prosím
Dobrý den,je mi 18 let a jsem těhotná.S přítelem sice žiju ve společné domácnosti,ale trvalé bydliště mám jinde.Můžete mně prosím poradit co máme všechno oběhat k vyřízení.Miminko bude mít přítelovo příjmení a bude vepsán do rodného listu.Nevím jestli musíme v tomto případě sepsat nějakou smlouvu ohledně výživného když budu vlastě vedena jako svobodná matka.Děkuji za pomoc.
M
Tak Ctiradka odpověděla v podstatě už za mě. Ale stejně ti to ještě jednou napíšu, protože ani já nejsem provdaná, ale s otcem svých dvou dětí žiju ve společné domácnosti, i když on má trvalé bydliště jinde než já.
Jako nejjednodušší se mi zdálo, a tak jsme to i udělali, že před porodem (někdy v sedmém měsíci, ale lze i dřív – ne ale dřív, než ti vystaví těhotenskou průkazku) jsme s přítelem došli na matriku, kde jsme souhlasně prohlásili otcovství k nenarozenému dítěti a zároveň se dohodli, jaké bude mít příjmení. K tomu byla potřeba právě těhotenská průkazka, naše rodné listy a občanské průkazy (myslím, že snad nic jiného, když tak se předem informuj na matrice)
Pokud toto prohlášení o otcovství neuděláte před narozením, dítě nebude mít v rodném listě zapsaného žádného otce a bude mít automaticky příjmení po matce. Toto se dá ale vyřešit uznáním otcovství po narození dítěte, při kterém rodiče zároveň činí dohodu o jméně a příjmení dítěte.
Pokud otcovství uznáte před narozením, musíš si doklad o tom vzít do porodnice.
Dítě má automaticky trvalý pobyt psaný tam, kde matka – zřejmě by se to dalo změnit, blíže se na to můžeš zeptat na obecním úřadě (ohlašovně pobytu).
Co se týká toho pobytu, pro účely sociálních dávek skutečně záleží na faktickém stavu, takže pokud s přítelem bydlíte a vedete společnou domácnost, měli byste být posuzováni spolu, i když máš trvalý pobyt hlášen jinde než on. Já osobně bych si netroufla žádat o dávky s tvrzením, že jsem s dítětem sama, když by to nebyla pravda, ne kvůli možnému prozrazení, ale z principu.
Pokud spolu s otcem dítěte bydlíte a ohledně péče a výživy dítěte se domluvíte, nemusíte toto řešit přes soud – na soud byste se měli obrátit pouze pokud byste společné soužití ukončili a nedohodli se na tom, kdo z vás se bude o dítě starat a jak bude ten druhý přispívat na jeho výživu.

Aha, kdybys totiž bydlela doma, tak tě posuzují dohromady s rodičema. POkud bydlíš s přítelem, tak tě zase posuzují s ním. Ale když máš trvalý pobyt na obecním úřadě, tak to přesně nevím, s tímto opravdu zkušenosti nemám. A je pravda, že ne obecním úřadě tě asi sociální pracovnice hledat nebude, ale zase musíš tedy uvést nějakou „kontaktní adresu“ a mohla by tě hledat tam (to by pak viděla, že tam nežiješ sama).Ale nechci Tě zase strašit….. Alespoň jsem Ti poradila s tím papírem, ohledně příjmení dítka – tak aspoň něco. A navíc, společné zdanění manželů je taky výborná věc, hlavně pokud je žena na mateřské dovolené…taky jeden „dobrý“ důvod nežít spolu „na psí knížku“, ale oficiálně…….
Ahoj ctiradko,
jsi moc hodná že jsi se ozvala.Přítel neplánuje že by jsme se vzali,ikdyž je to nejjednodužší.Uvidíme za nějaké roky.Trvalé bydliště mám na městkém úřadě proto nevím jak mně budou posuzovat.S mamkou jsme bydleli po podnájmech tak proto na mětském úřadě.Většinou všude říkám že ještě nežiju s přítelem.Takže kdybych žádala o nějaké příspěvky tak nás budou zahrnovat oba dva?Taky si myslím že sousedi jsou zlí,ale ani nevím jestli se to v dnešní době nějak ověřuje.Uvidím jak to dopadne,ale děkuji za pomoc.
M

Já bydlím také s přítelem, ale ještě jsme se nevzali. Náš syn má příjmění po příteli (plánujeme svatbu, tak abychom to nemuseli měnit potom). Do porodnice potřebuje každá matka buďto oddací list (tam je dohoda o příjmění dětí), nebo doklad, který si zajdou oba vyřídit na matriku příslušného úřadu (je to zdarma). Je to dohoda o příjmení dítěte.Pokud matka ani jeden tento doklad nemá,tak má dítě automaticky příjmení po matce a je mu tak vystaven rodný list.I tak to prý jde potom přepsat na otce,ale už je s tím vyřizování a tohleto se už platí. A co se týká toho pobytu, já myslím, že je potřeba zvážit, jestli si pobyt necháš tam, kde teď máš, nebo jestli si pobyt změníš tam, kde teď žiješ s přítelem. JInak dítě tuším taky dostává trvalý pobyt automaticky tam, kde je hlášená matka. Určitě jednodužší je, když máte trvalý pobyt všichni stejný. To ale záleží na vás.. A ještě k té „svobodné matce“…. Pokud žiješ s přítelem, tak to není totéž, jako svobodná matka. Svobodná matka je ta, která žije sama s dítětem. POkud žijete spolu, a nejste manželé, tak jste jako druh a družka. Pro přiznání různých dávek jste posuzovani společně, nikoliv každý zvlášt. Leda, že bys chtěla „zapírat“, že tam bydlíš a tvrdit, že bydlíš jinde a sama, ale to nevím, jestli se vyplatí. Sousedé jsou zlí a mohli by tě „prásknout“, taky si pořád hlídat poštu a adresy, které kde vyplňuješ a navíc případně sociální pracovnice může přijít do bytu na kontrolu a to potom ony sledují počet zubních kartáčků v koupelně, ručníky, kosmetiku… A tak se taky „špatně“ tají, že v domácnosti žije někdo další….. Navíc pokud v místě trvalého bydliště nežiješ, tak by tě tam nenašli vůbec a kdybys jim nahlásila skutečný pobyt (přechodný již dnes neexistuje, tento termín se již nepoužívá), tak lehce zjistí, že tam nežiješ sama….. A pokud spolu žijete jako druh a družka, tak nepotřebuješ ani žádnou smlouvu ohledně výživného, protože máte společné příjmy a přítel tě i s dítětem živí…No, podle mne je nejjednodužší se prostě vzít, když čekáte spolu dítě a byslíte spolu. Ale to záleží na vás….