Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Zemřela ex-maželka
Dobrý večer,
minulý týden zemřela ex-manželka. Z manželství vzešly dvě děti, tč. nezletilé. Děti byly manželce svěřeny do péče, avšak každý druhý víkend jsem se o děti staral já. Asi před třemi lety se k ex-manželce přistěhoval její přítel, jehož si rodiče ex-manželky velmi oblíbili. Rodiče i přítel si činí nároky jak na děti, tak na vybavení bytu, řeší už rozdělení majetku atp.
Mám tyto dotazy:
1) O děti se pochopitelně chci starat sám a nic mi v tom nezabrání. Jak mám postupovat, abych se vyvaroval možných problémů s úřady, případně rodiči ex-manželky
2) Dědictví – kdo bude žádat o pozůstalost, já jako zákonný zástupce dětí nebo rodiče ex-manželky? Mám obavu o majetek, který zůstává v bytě, aby o něj děti nepřipravili rodiče či přítel ex-manželky, většinou se jedná o majetek, který jsme s ex-manželkou pořídili za našeho společného soužití. Sporný je také majetek, který sice mohl koupit přítel ex-manželky, užívají jej však děti – například postele, elektronika atd.
3) Dostanu se k informacím o pasivech či aktivech zemřelé ex-manželky například v bankách, smluvní vztahy jako energie, telefon atd? Jedná se o ukončení smluv, zablokování účtů. Pravděpodobně vše na základě úmrtního listu.
4) Mohu navštěvovat obecní byt (dekret je psán na moji matku) za účelem kontroly majetku, vyzvednutí dokumentů zemřelé ex-manželky bez vědomí přítele ex-manželky. Neexistuje žádný formální smluvní vztah – podnájemní smlouva – mezi moji matkou a přítelem ex-manželky. Jak je to s vystěhováním přítele ex-manželky?
Děkuji za odpovědi. Chápu, že mi pravděpodobně nezbude nic jiného, než se nechat zastupovat právníkem. Chci se však obecně informovat co nejrychleji, abych se vyvaroval případných omylů a chyb.
Milan
1) Vzhledem k tomu, že matka dětí zemřela, ze zákona o rodině vám náleží celá rodičovská zodpovědnost, tzn. máte právo i povinnost o své děti pečovat a mít je ve výchově. Změnit by to mohlo jen soudní rozhodnutí, dle kterého by děti byly svěřeny matčinu příteli, svým prarodičům, případně jiné osobě. Ti by ale museli prokázat, že je v zájmu dětí, aby se o ně starali oni a nikoli vy jako jejich otec.
Měl byste ale brát ohled na děti – vysvětlit jim, jak všechno bude dál, že se o ně nyní budete starat vy a pokud mají prarodiče z matčiny strany rády, umožnit jim kontakt s nimi.
2) Řízení o dědictví zahajuje soud z úřední povinnosti jakmile se dozví o úmrtí zůstavitele. Pak zahájí řízení a pověří notáře úkony v dědickém řízení. Notář si zjišťuje další údaje – zejména jména a nacionále případných dědiců a majetek zůstavitele. Pokud zůstavitelka nezanechala závěť, měly by ze zákona v první skupině dědit právě její děti (a s nimi popř. manžel nebo registrovaný partner). Za nezletilé děti bude muset u notáře jednat jejich zákonný zástupce resp. opatrovník. Vzhledem k tomu, že zájmy dětí by mohly být v kolizi, měl byste zastupovat pouze jedno z dětí, druhému by měl být ustanoven opatrovník. Pokud jste neměli s bývalou manželkou vyřešeno SJM, měli by mít opatrovníka obě děti – vy byste neměl zastupovat ani jedno. Úkony, které vy a případný opatrovník za děti učiníte (např. uzavření dědické dohody) pak ještě musí schválit soud. Návrh k soudu, aby byl dítěti (dětem) ustanoven opatrovník, by měl podat notář.
3) Bude záležet na tom, zda budete v dědickém řízení zastupovat některé z dětí.
4) Nejlepší by bylo se s přítelem domluvit, aby se sám odstěhoval, pokud skutečně nemá k bytu žádné nájemní či podnájemní právo.