Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Jak zabezpečit dítě v případě smrti rodičů.
S manželem jsme v době manželství získali majetek . Máme jednoho syna a chtěli by jsme ho zabezpečit kdyby se nám něco stalo(smrt). Manžel má z předcházejícího manželství 3 děti. Lze upravit nějakou smlouvou majetkové poměry aby děti z předcházejících manželství nic nedědili a zdědil to jen náš společný syn? Co můžeme dělat?
Děkuji za radu
Míša
Docela vám Míšo rozumím, také bych snažila zabezpečit svoje malé dítě. Při představě, že se něco stane a bude stát v dědickém řízení proti svým třem sourozencům a zřejmě o hodně let starším….
Jsem ve stejné situaci a protože jsem tak trochu tušila (realita je o moc horší), že vzahy nebývají snadné, tak jsem uzavřela s manželem předmanželskou smlouvu v můj prospěch a v neprospěch jeho dětí.
A vůbec nic si nedělejte z toho, že na vás někdo v poradně útočí, že to není morální apod. Situace v každé rodině je jiná a nikdo vás nemá právo soudit.
A.
Ivo děkuji za tvou reakci a máš pravdu že člověka by to ani nenapadlo.
Terko kdo za takový vztah může?V našem případě to byla ex mého manžela.Ta dělala takové věci a děti tak ovlivnila že bys nevěřila.A jak změnili vztah ke svému otci který o ně stál.Nedá se to vysvětlit tomu kdo to nezažil.Tobě přeji ať se ti to nikdy nestane a nemusíš pomýšlet na tyto věci jako my.
Maci
Manžel může sepsat závěť ve prospěch vašeho společného dítěte, ovšem děti z jeho předchozího manželství budou mít nárok na celý zákonný podíl z dědictví, pokud jsou nezletilé, popř. na 1/2 zákonného podílu z dědictví, pokud jsou zletilé.
Aby jeho děti z předchozího manželství nedostaly nic, musel by je vydědit – a to pouze pokud k vydědění existuje zákonný důvod (občanský zákoník, § 469a) nebo by se muselo jednat o tzv. nezpůsobilé dědice (§ 469 občanského zákoníku).
Jiná možnost je sepsat smlouvu o zúžení společného jmění manželství, kde byste se dohodli, jaký majetek se manžela a jaký váš. Smlouva musí mít formu notářského zápisu. I toto upravuje občanský zákoník – § 143a)
Míšo, taky ti rozumím. A jsem přesvědčena, že kdyby otec nebo i ty, jste si mysleli, že si to děti z bývalého manželství zaslouží, tak by vás to ani nenapadlo. Ale proč by z tvého majetku a případně tvé práce měl mít možná prospěch někdo jiný, když si to nezaslouží? Je to zcela vaše rozhodnutí. Ale vydědit je opravdu nemůžete. I když se nestýkají s otcem. Ono se to těžko prosazuje. Otec může sepsat závěť a zkrátit je o polovinu jejich podílu. A to si myslím, že je spravedlivé. Nebo jak ti radí Gita. Ale to se mi líbí míň.
Jinak Maci, mě čeká taky něco podobného.
iva
A kdo za takový vztah může???
terka
Míšo já Vám rozmím máme stejný případ s manželem a také bych chtěla radu.Děti nemají zájem se stýkat s manželem již několik let a jsou dospělé,zabezpečené.V případě nějakého neštěstí by ze mně a naší dcery sedřely kůži a nebylo by možné se s nimi domluvit.Přeji Vám štěstí.
Maci
No to je fakt mazec. Můj manžel má taky dvě děti z prvního manželství a syn k nám chodí jen jednou za rok „vyfasovat“ si vánoční dárky a peníze k narozkám, ale o tomhle přemýšlet, to nenapadlo ani mě. To se hold nedá nic dělat, dobře jsi věděla, že už děti má a jak říká moje mamka, my nemáme dvě, ale čtyři. Čistě teoreticky,co kdyby jsi byla ta první manželka, nebo by jsi si postupem času dostala do stejné situace…
Petra
holky,taky mi to nejdřív přišlo hnusné,ale hned bych neodsuzovala!Třeba ty tři děti už jsou plnoleté a s tátou nemají zájem se stýkat
Já teda taky koukám, jak vás tohle vůbec může napadnout? To je teda odporný.To je pěkná sviňárna. To není táta!
kk

míšo a váš manžel s tím souhlasí vydědit svoje vlastní děti a nechat vše jen jednomu co je to za otce já jsem matkou dětí tři mám s bývalím manželem a jedno s přítelem ale ne toto bych v žádném případě nepomyslela
Ahoj Míšo, nezletilé děti vydědit nelze. Pro vydědění zletilých pak musíš mít závažné důvody. A co takhle převést smlouvou veškerý majetek na tebe?