Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Oprava otce v rodném listu
Prosím o radu:
do 300 dnů po rozvodu se narodila dcera, která má otce jiného, než můj bývalý manžel. Z různých důvodů jsme to tak ponechali. Nyní, po 12 letech bývalý manžel zemřel.
Mám však od něj prohlášení ověřené matrikou, že není otcem mé dcery.
Rovněž mám prohlášení skutečného otce, že si je otcovství vědom.
Kam mám adresovat žádost o změnu jména otce v rodném listě?
Děkuji.
Lea
Protože vám uplynula lhůta k popření otcovství, která je 6 měsíců od narození dítěte, resp. 6 měsíců od doby, kdy se osoba zapsaná v rodném listě dítěte jako rodič o dítěti dozví, musela byste si jedině podat žádost na Nejvyšší státní zastupitelství, které může iniciovat řízení o popření otcovství i po uplynutí této lhůty.
Zákon o rodině:
§ 59
(1) Manžel má právo popřít otcovství vůči dítěti a matce, jsou-li oba na živu, a nežije-li jeden z nich, vůči druhému. Není-li na živu ani dítě ani matka, toto právo manžel nemá.
(2) Také matka může do šesti měsíců od narození dítěte popřít, že otcem dítěte je její manžel. Ustanovení o popěrném právu manžela platí tu obdobně.
§ 60
Bylo-li pravomocně rozhodnuto, že pozdější manžel není otcem dítěte znovu provdané matky, počíná šestiměsíční lhůta k popření otcovství pro dřívějšího manžela dnem, kdy se dověděl o tomto pravomocném rozhodnutí.
§ 61
(1) Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může je před soudem popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte a dokud neuplyne šest měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno; tato lhůta neskončí před uplynutím šesti měsíců od narození dítěte.
(2) Také matka dítěte může ve stejné lhůtě popřít, že je otcem dítěte muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů.
(3) Ustanovení § 57 odst. 2, § 58 odst. 2 a § 59 odst. 1 platí tu obdobně.
§ 62
(1) Uplynula-li lhůta stanovená pro popření otcovství jedním z rodičů, může nejvyšší státní zástupce, vyžaduje-li to zájem dítěte, podat návrh na popření otcovství proti otci, matce a dítěti.
(2) Není-li některý z nich naživu, může nejvyšší státní zástupce podat návrh na popření otcovství proti ostatním z nich; není-li naživu nikdo z nich, může podat návrh proti opatrovníkovi, kterého soud pro tuto věc ustanovil.
§ 62a
Nejvyšší státní zástupce může, a to před uplynutím lhůty stanovené pro popření otcovství, podat návrh na popření otcovství muže, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, ale který nemůže být otcem dítěte, je-li to ve zřejmém zájmu dítěte a v souladu s ustanoveními zaručujícími základní lidská práva.