Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Vyse vyzivneho studenta
Dobrý den,
jsem samoživitelka se dvěmi dětmi (19 a 3,5 let). Starší 19letá dcera(v letošním roce maturující)se od seznámení se svým přítelem dosti změnila a začaly u nás problémy.V podstatě „hraje“ na to, že chce bydlet s ním a ví,že bych s tím nesouhlasila a častýmy dohady chce docílit odstěhování se do jeho domu.Chce ale dále studovat na vysoké škole. Chtěla jsem se zeptat, jak je to v tomto případě s výživném.Je mi jasné, že se s bývalým manželem musíme na výživném podílet. Zajímá mě, co se do výživného počítá.Podotýkám, že je mi od dcery neustále předhazováno,že ji rodiče musí živit do 26 let,pokud bude studovat.Byly doby, kdy chodila na brigády a přivydělávala si, ale od přítele pochytila, že dělat nemusí a musí jí živit rodiče. Také bych se chtěla zeptat, jak je to s placením soukromé vysoké školy, se kterou nesouhlasím (a ani na ni nemám) a požaduji, aby šla na státní. Děkuji za odpověď.
Zuzana
Dcera má nárok na výživné od rodičů do doby, než bude schopná se živit sama. Studium je za normální situace považováno za období, kdy ještě dítě není schopno se samo živit, protože se soustavně připravuje na budoucí povolání. Pokud byste se na formě a výši výživného nedohodly, musela by si dcera podat žalobu k soudu. Soud by jí určil výživné a dcera by si sama musela zvážit, zda je to dostatečná částka (spolu s výživným od otce, případně sociálními dávkami, kdyby na ně měla nárok), aby studovala soukromou školu. Na brigádu nemá povinnost chodit.
Na vašem místě bych se s dcerou zkusila po dobrém domluvit – a to jak o studiu, tak o jejím příteli – vždyť už je dospělá, proč by u něj třeba nemohla občas přespávat, aby si to „nanečisto“ zkusila? Třeba pak ráda vezme zavděk domácností, o kterou se stará maminka….