Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
exekuce
Naše dcera již s námi společně nežije, ale má společné trvalé bydliště.Udělala si spoustu dluhů a proto se bojíme exekuce. Doma nic nevlastní, odešla v 18 . letech
Nechceme ji ublížit, ale taky neumíme pomoci.
Pora´dte , prosím.
Eva a Milan
Eva a Milan
Jen chci uvést na pravou míru odhlášení z trvalého bydliště versus vystěhování.
Trvalé bydliště je pouze evidenční údaj, který vůbec neznamená, že člověk na zvedené adrese i fakticky bydlí ani nezakládá žádná práva k nemovitosti, kde je hlášen.
Zrušení údaje o místu trvalého pobytu upravuje zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech:
§ 12
(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,
…..
c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.
(3) Zrušení údaje o místu trvalého pobytu se uvede v informačním systému.
Takže pokud se dcera u rodičů, kde má trvalý pobyt hlášen, delší dobu nezdržuje a rodiče (vlastníci bytu nebo domu nebo jeho oprávnění uživatelé) nemají zájem na tom, aby byt užívala, oznámí to ohlašovně a požádají ji, aby trvalý pobyt dceři zrušila.
Naproti tomu vystěhování se děje, pokud osoba byt užívá a oprávněný uživatel s tím nesouhlasí. Pak musí uživatel podat k soudu žalobu o vyklizení a pokud uspěje a dotyčný byt nevyklidí dobrovolně ve stanovené lhůtě, může si oprávněný podat návrh na exekuci, při které povinný bude z bytu vystěhován resp. vyklizen(bude-li exekuce oprávněná). To se děje tak, že se mu z bytu odvezou všechny jeho věci a on sám je z bytu vykázán (vztahuje se to i na osoby, které se tam zdržují s ním na základě jeho práva)

Evo a Milane, dceru z trvalého bydliště odhlásit můžete, zajděte na obecní úřad a tam Vám poradí, co a jak.
Pokud o nějaké exekuci víte, asi bych napsala přímo exekutorovi, že dcera s Vámi nebydlí, že jste již požádali o odhlášení z Vašeho bytu – ať Vám tam opravdu nějací „stěhováci“ nepřijedou. Je to jednodušší než pak podávat u soudu vylučovací žalobu a vymáhat své věci zase zpět…
Hodně štěstí!
Podle mě by bylo nejlepší zrušit trvalé bydliště. Zda je nutné soudní vystěhování by nejlépe řekli na příslušném obecním úřadu. Možná by stačilo jen podat žádost a prohlášení sousedů nebo nějakých jiných svědků, že s vámi nebydlí.
No problém je ale v tom, že nelze jen tak dceru odhlásit z trvalého bydliště. Jediná varianta je obrátit se na soud a nechat ji vystěhovat soudně.
Evo a Milane,
selský rozum radí odhlásit ji z trvalého bydliště 🙁
Z mnoha případů z televize exekutora nebude moc zajímat, že jí u vás nic nepatří a vrhne se na cokoliv. Nebo mě napadá ještě jedna varianta, a to, dluhy za ni zaplatit.
Vůbec vám nezávidím, snad s dcerou alespoň relativně dobře vycházíte.
Snad vám holky poradí nějakou obranu před nechtěnou exekucí.