Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Polévky pro maminky v době kojení
Ahoj. Prosím Vás, jaké polévky byste mi doporučily si vařit, když kojím? Hodně si vařím různé vývary, ale chtěla bych to nějak zpestřit. Prosím, když tak i o recepty. Díky předem.
Hmm, no tak vidíš, holt jí to vadí.:-(
Ještě mě ohledně „zakázaných“ potravin pro kojící maminy napadly citrusové plody – u nás to bylo tak, že jakmile jsem se jen trochu napila třeba i pomerančového džusu, byly dcery hned osypané.
Mně se malá po čerstvém rajčátku osypala a to dost.
Ještě dodám, že jsem se dost zajímala o stravu doporučovanou kojícím maminkám a nikdy jsem se nesetkala s takovým omezením, jaké zmiňuješ.
Co si tak pamatuju, obecně se nedoporučují luštěniny, cibule a česnek, květák.
Pravdou ale je, že některé mamči jsou nucené vyloučit ze své stravy třeba i mléko, čokoládu.. ono je to asi fakt různé případ od případu – nebo vlastně miminko od miminka:-)
No, chápu, že by mimčo nemělo jíst rajčata třeba až do jednoho roku, ale pokud se týče rajčat zařazených do stravy kojící maminy – proč ne? I když, každé mimi to může snášet jinak…
Mám už druhou dceru, které je 7 měsíců a ani u jedné z nich jsem se nijak neomezovala ve výběru druhů zeleniny, snad až na ten květák a kedlubny. A samozřejmě luštěniny (hrách, čočka, fazole). Žádné problémy jsem u svých obou dcer nezaznamenala.
Odpovídala jsem na Tvůj dotaz ohledně hrášku a kukuřice, jukni se ještě tam.
Lendulo, tak to mě teda překvapuje, že bych mohla třeba mít polévku z brokolice, hrášku, kapusty, fazolek, kukuřice, rajčat – vždyť to všechno nadýmá a mimi se např. z rajčat může osypat, ne? Tak fakt nevím, jsem teď na vážkách.
Tilio,
proč by se měla Fifi omezovat jen na kořenovou zeleninu?
My jsme polévková rodina a vařím polévky z jakékoliv zeleniny. Jen bych pro maminku, která kojí miminko, kterému je něco přes měsíc (a to Fifi je) asi nedoporučila květák nebo kedluben.
Jinak výborné jsou polévky z brokolice, zeleného hrášku, kapusty, růžičkové kapusty, kukuřice, špenátu, rajčat, zelených fazolek.. no a samozřejmě ze zde již zmíněné kořenové zeleniny.
Já zeleninu v polévkách různě kombinuji (vařím je i pro dceru 2 a 3/4 roku starou), přidávám do nich někdy trochu smetany, někdy droždí, někdy máslovou jíšku.. jako vložku pohankové, jáhlové, hrachové nebo ovesné vločky, těstoviny, noky..
Takový zajímavý tip je, část uvařené polévky rozmixovat, polévka je potom taková krémovější a je to mňamka!
Manžel říká, že máme snad každý den jinou polévku (myšleno 365 polévek v roce:-)), což mě těší, ale to tajemství je v tom, střídat různé druhy zeleniny, zavářky, koření..
Úplně se mi sbíhají sliny, jak o tom píšu, už se zase těším na zítřejší polévku!:-)
V podstatě jen celer, mrkev, petržel, brambor. Můžeš možná zkusit vyvařit tam celou oloupanou cibulku nebo česnek. Vždycky vyzkoušej a uvidíš. Určitě je lepší zelenina vařená než syrová. Hlavně v klidu! Polévkám a kojení zdar!
Tilio, prosím Tě, a co za zeleninu jsi do těch polévek dávala?
Polévky jsou při kojení docela důležité. V podstatě můžeš střídat kořenovou zeleninu, jinak bych se do zeleniny moc nepouštěla. Mrkev je dobrá na tvorbu mléka. Mimo vývary jsem si vařila zeleninové polévky třeba s rozšlehaným vajíčkem, nebo s vločkama, pohankou apod.