Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Rodinné právo
Přišlo do redakční pošty (vložila Jarmila):
————————————————————–
Dobrý den, mám dotaz ohledně rodinného práva.
Jsem vdaná, mám malou dceru. Manžel od nás před rokem odešel k jiné ženě a chceme se rozvést.
Chtěla bych vás poprosit o radu, jak postupovat, když žádám dítě do péče (manžel se s dítětem skoro nestýká, aniž bych mu bránila). Peníze mi dává, ale velmi nepravidelně.Můžete mi prosím odpovědět, ja přesně postupovat? Děkuji za odpověď.
Sára
Poslal(a) anonymní
Něco už napsala Majka, ale opakování je matka moudrosti, takže:
1) žaloba o rozvod
Pokud se chcete rozvádět, musíte k soudu, v jehož obvodu jste měli jako manželé poslední společné bydliště, podat žalobu o rozvod manželství.
Sepsat si ji můžete sama, vzory se dají nalézt na internetu, např. zde: http://rodina.juristic.cz/61886/clanek
(je nutné si ho upravit tak, aby odpovídal průběhu vašeho manželství)
Za tuto žalobu se platí kolek 1.000,- Kč, ale pokud jste např. na MD nebo máte minimální příjem a žádný majetek, můžete požádat o osvobození soudních poplatků. Požádat o to můžete přímo v žalobě (soud by vám pak měl zaslat formulář pro zjištění vašich majetkových poměrů a budou-li splněny podmínky, vyžadované zákonem, měl by vašemu návrhu na osvobození od soudních poplatků vyhovět).
2) návrh na úpravu poměrů nezletilého dítěte
Současně s žalobou na rozvod si podejte i návrh na úpravu poměrů nezletilého dítěte – můžete si to sepsat sama (vzor je např zde: http://rodina.juristic.cz/61891/clanek/rodina2 – po i před rozvodem nebo zde: http://rodina.juristic.cz/61922/clanek/rodina2 – po rozvodu nebo tady:
http://rodina.juristic.cz/61923/clanek/rodina2)
nebo zajděte na Magistrát popř. Městský úřad, kde by to s vámi měla zadarmo sepsat sociální pracovnice.
Ve vašem případě byste mohla žádat úpravu poměrů i na dobu před rozvodem, když manžel už rok bydlí jinde a výživné neplatil pravidelně.
Na úpravě výchovy a výživy se můžete s manželem i dohodnout, pokud bude vaše dohoda v zájmu dítěte, soud ji schválí a je to o něco rychlejší než když rodiče dohodnuti nejsou.
Návrh se podává k soudu, kde má dítě bydliště a je osvobozen od soudních poplatků – nemusíte nic platit
3) Postup soudu –
soud nejdříve projedná a rozhodne výchovu a výživu vaší dcery, u nekompikovaných případů by měl rozhodnout při prvním jednání, na které předvolá vás, manžela a opatrovníka dítěte – tím se ustanovuje orgán sociálně právní ochrany dítěte, tedy sociální odbor příslušného magistrátu či městského úřadu.
Soud si pravděpodobně k jednání vyžádá doklady o příjmech vašich i vašeho manžela, popř. dalších osob, s nimiž žijete ve společné domácnosti a sociální pracovnici může požádat o zjištění poměrů rodičů (taková zpráva, jak kdo bydlí, jestli tam jsou podmínky vhodné pro dítě – takže se k vám může přijít podívat sociální pracovnice).
Pak rozsudkem rozhodne, rozsudek vyhotoví, zašle vám ho a po jeho právní moci ho dá do spisu rozvodového.
Soudce, který bude projednávat rozvod, si vás předvolá, pokud se rozvodu ani jeden z manželů nebrání, soud rozhodne většinou při prvním jednání, které trvá tak půl hodiny (někdy ani ne). Ještě budete muset počkat na právní moc rozsudku o rozvodu a už to bude za vámi…
Držím palce.
Ještě jsem nenapsala, že veškerá pomoc sociální pracovnice i všechny jednání u soudu ohledně výživného a styku s dítětem jsou bez poplatků, čili zdarma. Platila byste jedině advokáta, kterého byste si sama najala, ale v první fázy, pokud půjde vše hladce je advokát zbytečný. Soud by měl vždy přihlížet k potřebám dítěte a samozřejmě i k možnostem rodičů. Sociální pracovníce jako zákonný opatrovník dítěte se má zúčastňovat(zase bez poplatků) i soudních jednání, kde by měla hájit především zájmy dítěte.
Majka
Odpovídám z vlastní zkušenosti. K těmto účelům je při městském úřadě či magistrátu zřízen odbor sociálních věcí – sociálně-právní ochrany dětí.Musíte dojít na MÚ příslušný dle bydliště. Tam budete přidělena některé ze sociálních pracovnic a ta vám vše vysvětlí a i napíše návrh k soudu na styk otce s dítětem i na platbu výživného před a po rozvodu. Pokud s vámi otec dítěte již rok nebydlí, toto jste měla učinit ihned když se od vás odstěhoval. Měla byste tudíž již upraveny poměry a stanoveno výživné, které by vám na základě soudního rozhodnutí musel hradit. To jde ale učinit i ten rok zpátky s tím, že výživné které vám již uhradil a co také prokáže mu může být, pokud o to zažádá, odečteno z dluhu na výživném, který mu, když říkáte, že neplatil pravidelně, vznikl za období toho jednoho roku. To vám ale vše sociální pracovnice vysvětlí a sama by vám měla sdělit vše, na co máte nárok a na co jste za uplynulý rok nárok měla, ale neuplatnila. Dojděte si tam ale co nejdříve, protože dluh na výživném může narůstat a někdy je pak docela problém to od otce dostat. Přeji vám ať vše probíhá v klidu a ať to máte co nejdříve vyřízené. Chce to pevné nervy, není to mnohdy lehké, především u toho soudu. Jak mají tatínci platit výživné tak jsou schopni u soudu napovídat takové věci, že je z toho až špatně. Nenechte se odradit a stůjte si za svým. Tak se držte.
Majka