Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
exmanžel, který nedá pokoj...
Dobrý den, prosím o radu jak se bránit muži – exmanželovi, který mne neustále obtěžuje. Jsme dva roky rozvedeni, 2 děti – syn u otce, dcera u matky. Máme bydliště blízko sebe, děti nás i sebe vzájemně volně navštěvují. Exmanžel, ale neustále vyhledává záminky ke konfliktům, stěžuje si na OSPOD (nesmyslná nařčení typu – dcera chodí nedbale oblékaná atd.), mne obtěžuje emaily a telefony. Důvodem rozvodu bylo jeho chování naplňující rysy psychického a ekonomického násilí vůči mé osobě. Snažím se na jeho invektivy nereagovat, což ho zřejmě popouzí o to více, takže nyní chce snížit dceři výživné. Vykazuje v daňovém přiznání ztrátu, ale jeho majetkové poměry jsou více než běžné (dům s bazénem, pozemky, automobil, motorka atd.) Já pracuji ve státní správě a výše mého příjmu nedosahuje ani státního průměru. Můj dotaz zní: vezme výše uvedené skutečnosti soud v potaz? Jak se bránit? Domnívám se, že jeho snahy snížit výživné (na polovinu) jsou jen dalším pokračováním jeho snah mne kontrolovat. Děkuji
Marie
HURÁ
Tak musím říci, že jsem spokojená, soud proběhl a exmanželovi to neprošlo, alimenty mu byly zachovány v původní výši. Doufám, že budu mít od něj už klid. Všem, kdo jsou v podobné situaci jako jsem byla já, přeji spravedlnost pro jejich děti a dospělým víru v pravdu a hlavně sílu nevzdát se a nepodlehnout nátlaku zla. A poslední rada – vemte si dobrého právníka!!!!Díky Katie a Lence za podporu.
marie
Ahoj,držím ti palečky a nedej se,i já jsem na tom stejně ..včetně zaměstnání..ten můj Ex prohlašuje že nároky dítěte jsou neměnné..t.j popírá vývoj fyzický a duševní..a to se honosí 2 titulama …bojuj
lenka
Děkuji Vám Katie, za rady :o) Napíši Vám, jak to dopadlo u soudu !?
Marie
Soud by měl při stanovení výživného vycházet nejen z příjmů povinného, ale i z jeho majetkových poměrů. To znamená, že pokud exmanžel žije nadstandardním způsobem (jezdí např. na zahraniční dovolené,má nákladné koníčky – golf, tenis apod., vlastní dům s bazénem, pozemky, automobil motorku, aj.), měl by to soud vzít v úvahu. Musíte ovšem jeho majetkové poměry u soudu uvést nebo případně navrhnout, aby si je soud zjistil.
Jinak k tomu „šikanování“ – pokud nedostoupí intenzity přestupku nebo trestného činu, asi s tím nic moc neuděláte, aspoň mě nic nenapadá. Snad ještě žaloba na ochranu osobnosti dle občanského zákoníku.
Přestupky:
§ 49 zákona o přestupcích
Přestupky proti občanskému soužití
(1) Přestupku se dopustí ten, kdo
-jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vydá v posměch,
-jinému z nedbalosti ublíží na zdraví,
-úmyslně naruší občanské soužití vyhrožováním újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním.
Trestné činy:
(Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci)
§ 197a odst. 1 tr. zákona:
Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem.
(Pomluva)
§ 206 odst. 1 tr. zákona:
Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
Občanský zákoník
Ochrana osobnosti
§ 11
Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.
§ 12
(1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.
(2) Svolení není třeba, použijí-li se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona.
(3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.
§ 13
(1) Fyzická osoba má právo se zejména domáhat, aby bylo upuštěno od neoprávněných zásahů do práva na ochranu její osobnosti, aby byly odstraněny následky těchto zásahů a aby jí bylo dáno přiměřené zadostiučinění.
(2) Pokud by se nejevilo postačujícím zadostiučinění podle odstavce 1 zejména proto, že byla ve značné míře snížena důstojnost fyzické osoby nebo její vážnost ve společnosti, má fyzická osoba též právo na náhradu nemajetkové újmy v penězích.
(3) Výši náhrady podle odstavce 2 určí soud s přihlédnutím k závažnosti vzniklé újmy a k okolnostem, za nichž k porušení práva došlo.
Případné kroky proti exmanželovi byste ale měla konzultovat s právníkem, který by vám konkrétně řekl, zda máte šanci na úspěch pokud byste podala žalobu či trestní oznámení