Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
odvolání
Vážená Katie, mám dotaz zda je možné, že mám v rozhodnutí napsáno , že lze podat odvolání do 5 dnů ode dne doručení. ????? Mám již několik rozsudků soudu, a v každém zatím byla chyba. V datumu, částce , sp. zn.,atd, tak nevím jestli nezapomněl soud před 5 jedničku – do l5 dnů??? Také mám jednou napsáno převzetí – nyní doručení – listonoška doručila již v úterý, ale nikdo dopoledne není doma, nic méně jsem si rozsudek vyzvedla v pátek – včera a protože se chci odvolat, tak nevím kolik mám času. – jde o výživné . Prosím co mně můžeš poradit abych udělala??? děkuji Asi i v pondělí už bude pozdě – počítá se sobota a neděle nebo ne????, také bych se potřebovala poradit atd.
Míša
Co se týče obsahu odvolání –
Měly by zde být uvedeny všechny náležitosti jako u každého návrhu (kterému soudu úkon směřuje – odvolacímu soudu prostřednictvím soudu prvního stupně-označení účastníků, věc, vylíčení důležitých skutečností, uvedení toho, co chceme, datum podpis), nemělo by chybět označení napadeného rozhodnutí.
Příklad:
Krajskému soudu v … prostřednictvím Okresního soudu v …
Věc: Odvolání proti rozsudku Okresního soudu v …, ze dne …, č.j. ….
Matka: … jako odvolatelka
Otec:….
Nezletilá-ý-í….
Ve věci výživného pro mého nezletilého syna… vydal Okresní soud v … dne … rozsudek, v němž otci určil povinnost přispívat synovi výživným v částce … a to s účinností od …..
S tímto rozhodnutím, co se týče doby, od kdy má otec výživné platit, nesouhlasím, neboť … (ke změně poměrů na straně syna došlo již od…, kdy nastoupil na střední školu – ke změně poměrů na straně otce došlo již …., kdy nastoupil k novému zaměstnavateli, kde dosahuje podstatně vyššího výdělku…apod.)
Žádám proto, aby odvolací soud napadený rozsudek zrušil a sám rozhodl tak, že (přepíšete výrok rozsudku, pozměníte účinnost), popř. aby odvolací soud rozsudek zrušil a vrátil soudu prvního stupně k novému rozhodnutí.
Datum, místo, podpis
Podotýkám, že toto je opravdu jen hrubý koncept odvolání.
Pokud se věc týká výživného pro nezleitlé děti, jsou soudy benevolentnější a odvolání může být jednodušší, v každém případě by z něho mělo ale být jasné, o co odvolateli jde a hlavně proti čemu se odvolává.
Pokud jde o rozhodnutí občanskoprávní (např. o výživném), je v poučení chyba a správně tam má být do 15 dnů.
Lhůtu k odvolání upravuje § 204 občanského právního řádu, které stanoví, že lhůta k podání odvolání je 15 dní.
Toto ustanovení pamatuje i na případy, kdy poučení o odvolání chybí úplně nebo je chybné.
Pokud poučení, že se lze odvolat, chybí úplně nebo je nesprávně uvedeno, že se odvolat nelze, lze podat odvolání do tří měsíců od doručení.
Pokud je chybně uvedena delší doba pro odvolání, má se za to, že odvolání bylo podáno včas, pokud bylo podáno v této chybné lhůtě.
Pokud soud chybně uvede lhůtu kratší, lze se odvolat do 15 dnů od doručení rozhodnutí.
Lhůta pro podání odvolání počíná běžet dnem následujícím po doručení a pokud končí v sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty první následující pracovní den.
Lhůta je zachována, pokud poslední den lhůty je odvolání podáno na soudu nebo u orgánu, který má povinnost je doručit (např.pošta).
Prakticky:
Na odvolání máte 15 dní, i když v poučení stojí, že jen 5. Pokud lhůta končí v sobotu, stačí, když v pondělí dáte odvolání na poštu nebo na podatelnu soudu.
U doručení je ale třeba dát si pozor na jinou věc, a to na uložení a s tím spojené fiktivní doručení.
Pokud soud doručuje písemnost, která není určena do vlastních rukou adresáta, může doručující orgán předat písemnost jiné vhodné osobě, která se v místě doručení zdržuje. Pokud není zastižen ani adresát, ani jiná vhodná osoba, písemnost se uloží, o čemž se adresát vyrozumí. Pokud si do tří dnů písemnost nevyzvedne, má se za to, že písemnost je doručena třetím dnem od uložení.
Pokud se jedná o písemnost určenou do vlastních rukou, je možné ji doručit jen adresátovi (klasicky se jedná o rozsudek). Pokud není zastižen, písemnost se uloží a adresátovi se nechá vyrozumění o uložení. Písemnost se považuje za doručenou desátým dnem od uložení, pokud si ji v této 10 denní lhůtě adresát nevyzvedne.
V praxi to znamená, že i lhůty k odvolání se počítají ode dne, který se považuje za den doručení, i když fakticky to nemusí být stejný den, kdy se k vám zásilka dostane. Pokud je rozsudek uložen na poště a vy, ačkoli se doma zdržujete, si ho vyzvednete třeba až 12.den, musíte s tím počítat při podávání případného odvolání.
Příklad:
Doručuje se rozsudek, adresát nebyl 1.9.2006 zastižen, bylo mu zanecháno vyrozumění. Dne 11.9.2006 uplyne 10denní lhůta uložení, adresát, ačkoli se doma zdržuje, neměl čas a rozsudek si vyzvedl až 15.9.2006. Odvolání může podat do 15 dnů od doručení – tedy od 11.9.2006, poslední den lhůty má 26.9.2006, nikoli až 2.10.2006, jak by se mohl domnívat.

Připojuji toto doplnění – původně vloženo jako samostatný dotaz (Jarmila):
———————————————————————————————–
Vážená Katie, ještě k odvolání. Pokud se odvolávám jen do účinnosti rozhodnutí, musím na konci napsat, že žádám aby soud vydal tento rozsudek celý, jak je uvedeno v rozsudku a změnit datum účinnosti, nebo jen že výživné je splatné od ….a to datum účinnosti, které chci aby bylo změněno. děkuji
Vložila míša