Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Africká fialka
Potřebovala bych poradit s africkou fialkou. Dostala jsem ji před několika lety, takovou malinkou, v malém květináčku (prům. cca 5 cm), tehdy kvetoucí. Po odkvětu vůbec nekvetla, až letos – asi ji udělala dobře ta vedra. Co bych s ní měla udělat, aby kvetla každý rok (jako jiné exempláře)? Přesadit? Kdy? Přihnojovat? (občas přihnojuju, ale není to pravidlem).
Díky za rady.

Jo jo, květy jsou tmavě fialové.
To má vliv!?
Teda, co já se všechno dozvím…
jarmuschko tak to je v poradku- nema ta fialka nahodou kdyz kvete tamavou barvu??Neni trba tmave fialova?? Neboj je v poradku.

Ty listy jsou úplně normální (tuhé, „šťavnaté“), jen ta barva.
Přihnojovala jsem před týdnem (ale mám pocit, že pár takových lístků měla už před tím…)
je jarmuschko ted jsem si vsimla ze jsi pridala neco uz jsem malem odesla neboj jestli jsou pekne tvrde a jen zmenili barvu,jestli to nejsou nejake fleky nebo tak neco,je to uplne v poradku.Neprihnojila si ji???

Mám doplňující otázku:
Zjistila jsem, že ta naše velká fialka má najednou některé listy zcela nezelené, spíš do růžova. Nejsou suché. Čím to je? Příznak nějaké chyby v mé péči?

No, je v kuchyni, ale sporák je na druhé straně kuchyně (i když to je relativní – ta paneláková kuchyň není zas až tak velká, že).
Větračku občas otevírám, ale byly tam tři fialky (teď už jen dvě), a tahle nekvetoucí byla od větračky nejdál.
No, asi to už nezjistím, ale vynasnažím se, aby teď kvetla, když už se jednou odhodlala.
To množení také znám – táta i švagr to praktikují.
Je ale zajímavé, že švagr se takhle snažil namnožit fialky, které měly květy pruhované. Ale když lístky zakořenily a následně pak fialky vykvetly, pruhované nebyly, už jen jednobarevné.
Vesno, díky moc. Je radost to s Tebou rozebírat. ;o)
Ještě mne napadlo – nesnáší průvan a studený vzduch,tak jestli když je v kuchyni na ni neotvíráš okno. Tak to je opravdu vše na co jsem si vzpomněla co by jí mohlo vadit.
jarmuschko, přesaď ji do mělkého širšího květináče- kvůli kořenovému systému- má ho mělčí a tak ji tento druh květináče vyhovuje lépe,když ji přesadíš teď nic se nestane, maximálně shodí květy, ale když ji přesadíš do hlíny tak jak jsem napsala, nasadí brzy znovu.To že ti tak dlouho nekvetla může mít několik příčin- jednak byla malá sadička, jednak nedostatek hnojení, nebo změna místa- to jí také nedělá dobře,nesprávné zalívání atd. Nebo příčina může být i ve vaření, nemá ráda výpary z plynu,jastli ji nemáš blízko. Ale když už ti vykvetla, myslím že po přesazení bude pokračovat. Jinak ti vydrží dlouho, nechci lhát ,to nevím přesně, ale je to dlouhověká rostlina,a kdybys ji chtěla namnožit, tak to je velmi jednoduché,ulom lístek i se stopkou, dej do vody, pustí kořínky a zasaď, takle si můžeš pořídit i jiné barvy, myslím že lístek každý rád oželí, když udělá radost. Tak jestli něco není jasné ozvi se zatím ahoj a ať se jonátce daří.

Hm, tak koukám, že se o fialky starám v souladu s Tvým doporučením (to mě naučili rodiče).
A zároveň jsi mi odpověděla ještě na jednu mou otázku – jestli zasadit do mělkého, širšího květináče, nebo do takového toho klasického – každý mi totiž říkal něco jiného.
Tak ještě prosím upřesnění – můžu ji přesadit teď v květu? Nebo počkat, až si „udělá pauzu“?
Jinak je máme v kuchyni, tam je okno na severozápad. A kdo tam fialky má, všem se daří (jen té mé jedné to trvalo několik let, než vykvetla…)
A ještě jeden doplňující dotaz?
Jak dlouho taková fialka vydrží? Já měla jednu skoro dvacet let – dostala jsem ji od rodičů; odešla tak před půl rokem.
Děkuji. ;o)
Ahoj,jarmuschko,
Africká fialka-Saintpaulia-Santpaulie,Usambarská fialka,jonátka Africká,Kapská Ffialka,nebo-li lidově Pavlínka pochází z tropických lesů V.Afriky, objevili ji asi kolem roku 1892 a bylo vyšlechtěno tisíce odrůd.
Aby ta tvoje kvetla po celý, nebo téměřpo celý rok bude potřebovat:jasné světlo,ale ne přímé sluneční paprsky , dej ji nejlépe na východní, nebo západní okno,přesad ji do mělké misky ,do zeminy pro pokojové rostliny, ale přimíchej tam rašelinu- tak asi 3díly rašeliny a1 díl zeminy.Zalévej ji odstátou vodou/to platí pro všechny pokojovky/,nezalévej k rostlince ,ale do misky pod květináčem,přihnoj tak jednou za 14 dní,až 3 neděle,nikdy jí neros lístečky- nesnáší to,taky nemá ráda průvan ateplotní výkyvy.Až ti vykvete a uvidíš že jo, odstranuj odkvetlé květy,aba mohla znovu nasadit.Přesadit ji ještě můžeš teď, nejlepší je to na jaře a v létě.
Tak ať fialka kvetem odmění, pilné tvoje snažení. .