Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Zelenec
Tak jsem tady s historicky prvním dotazem :)).
Mám doma kytku listem ozdobnou, myslím že se jmenuje Zelenec. Roste jako šílená a v tom je ten problém. Chtěla jsem ji přesadit a zjistila, že se jí kořeny rozpínají tak, že zdeformovaly i plastový květináč. A protože větší nemám, potřebovala bych ji nějak zmenšit – třeba rozdělit na dvě nebo nějak opidlat ty kořeny :)). Je to možné? Sice je to skoro plevel, ale zahubit ji nechci….Děkuji :)).
Holky, děkuji všem, jsem ráda že poradna bude fungovat. Vesno, mám radost že ses jí ujala a rovnou s Tvým básnickým přístupem :).
Peťko – zajímá naopak moc. Lunární kalendář mám, ale nejsem schopná ho (letos) vůbec sledovat, takže tyhle rady uvítám – tady si jich všimnu a snad i zapamatuju.
Zdá se, že by to tu mohlo fungovat jako diskusní fórum o kytičkách, co vy na to?

Ahoj. Dle lunárního kalendáře se doporučuje trhat,přesazovat,sázet v době,kdy měsíc couvá! Nikdy jsem to takto nedělala,ale kamarádka ano a má opravdu nádherné kytičky. Tak jen kdyby to někoho zajímalo!
Ahoj Vandul,pokud máš na mysli ten zelenec, jako já , tak se jedná skutečně o Zelenec chocholatý/Chlorophytumcomosum/- z čeledě liliovitých.Původ má v Africe a je jich na stovku druhů.Ted k tomu množení- jak už myslím Pavlínka napsala , můžeš bez obav rostlinu dělit, prostě rozděl ten bal a přesad. Zelenec se množí bud šlahouny- nejlépe je nejdříve zakořenit v nádobce s vodou a až potom odstřihnout,nebo starší rostliny právě dělením balů.Nejlépe je přesazovat hona jaře do pařeništní zeminy rašeliny, písku a drnovky v poměru 2 :1:1:1 .Mladé rostliny stačí jednou do roka, starší dvakrát. Ted něco o chrobách : zima:mohou být bledé listy-nedostatek světla,vysoka teplota
hnědé proužky v listech-mnoho vody v chladném prostředí
doba vegetace:mohou se objevit hnědé jakoby zaschlé špičky listů- nadostatek živin, nebo nesprávné zalévání-moc , nebo málo.
Tak Vandulko, at se ti Zelenec krásně zelená a ty, at radostí jsi růžová, at se kytce krásně daří když s ní Vanda hospodaří. Vesna
Vesna
Vandulko,nemáš zač.Já pořád hledám a zjišťuji informace o čemkoliv,co mě zajímá a občas na nějaké šikovné stránky narazím.
Holky děkuju, vyzkouším. Přinejhorším z ní bude oběť výzkumu :))).
Koukala jsem na stránky, které doporučila v TT Bobina a mají to tam hezky udělané – takové stránky jsem marně hledala (našla jsem i jiho.ČESKÉSTAVBY – zřejmě to bude to samé). Knížky máme taky, ale mě nebaví v tom hledat. Takže díky Bobino, tam budu hledat odpovědi taky.

Vandulo, v jedné mé moudré knize se píše, že se klidně může rostlina rozdělit na dvě („rukama jemně roztrhněte kořeny a stonky“). Vždy se má při přesazování odstranit vyčerpaná zemina z kořenového balu, nejlépe nějakým kolíkem či tužkou. A má se dávat pozor na kořeny (což ne příliš koresponduje s tou radou o rozdělení…)
Hm, a já konečně vím, jak se ta kytka, co se nám tu roztahuje, jmenuje.
;o)
Tak úplně dokola bych to nedělala, spíš ty kořeny „rozmotat“ (mě to vždycky drží tvar toho květináče) a ty „spodní“ zkus opatně otrhat (nůž bych asi nebrala), tak aby tam zůstal ten hlavní kořenový bal.
Jojo, to máš pravdu, ze šlahounu jsem si udělala novou a už se tu taky začíná roztahovat :)).
Takže myslíš, že můžu vzít nůž a ořezat to kolem dokola?
Já osobně ty kořeny vždycky zredukuju, jenom musíš opatrně, abys nezatrhla ty hlavní kořeny.
Rozdělit na dvě v tomto případě ne, množí se právě těma šlahounama – ustříhneš a dáš do vody – docela rychle vyraší kořínky. Je to takový nezmar:o)
Zapomněla jsem na popis – dlouhé úzké listy, světle zelené s bílým pruhem po okraji, které na špičkách někdy zasychají. Kvete bíle a dělá takové šlahouny.