Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Kapesné
Včera jsem četla nějakou diskusi, kde se někdo ptal, kolik má dávat budoucímu prvňáčkovi jako kapesné. Trochu mě to zarazilo, já žádné kapesné nedávám. Nedělám chybu? Při tom přemýšlím, jak s tím po technické stránce: Fanda je vlastně buď ve škole nebo se mnou, nikam sám ještě nechodí, do obchodu chodíváme spolu, pokud něco nakupujeme, platím já, i když si on něco vybere. A že by nosil peníze do školy, to se mi taky moc nelíbí, ztratí je nebo mu je někdo vezme. Tak si říkám, proč by to kapesné vlastně měl mít? Jak to děláte vy?

Matilda : Tento příspěvek je sice staršího data,ale plně se sním stotožňuji
Mám děti už školou nepovinné, kapesné jsem jim v první třídě nedávala, ale byla jiná doba. Vnuk chodí do první třídy a kapesné dostává – 25 Kč na týden (na případné pití), je spořivý, ještě ušetří
Hm, tak já musím říci, že mě tohle ještě vůbec nenapadlo – tedy dávat kapesné. Asi je to tím, že já jsem nikdy žádné nedostávala. Doma jsme byly tři holky, my dvě starší ve stejné době na SŠ a na VŠ, takže když jsem něco chtěla, tak jsem musela na brigádu. Ale nějak mně to nepřišlo divný. Takže ze začátku mě napadlo, proč jako bych měla dávat dceři v 1.tř. kapesné, ale je pravda, že by se měla učit jaká je cena peněz. Protože ač nejsem krkavčí matka a občas jí koupím, tak stejně při různých návštěvách hračkáren atd. kručí, že by chtěla to a to a já odpovídám, že to teda ne, že je to drahé a že já když byla malá tak i nové triko jsem dostávala spíš jen k svátku, narozkám nebo k vánocům… Za to já ji dnes koupím nový triko jen tak i když ho potřebuje, ale nejsou to dárky… Když dostane peníze od prarodičů, tak podle částky s ní naložíme. Pokud je to víc, tak to dávám na její účet a pokud je to okolo 200,-, tak si může sama říci, co si chce koupit. Ale je fakt, že i tak jí do toho trochu mluvím, protože taky nechci, aby si koupila úplnou kravinu.. Nevím, jestli to je dobře, jestli bych jí prostě měla nechat? Ale říkám si, že až pojede na výlet, tak asi budou s penězma hospodařit sami… No taky popřemýšlím. Líbí se mi ten nápad se zápisníčkem.

Už dávno tomu jest,kdy jsem dávala dětem kapesné.
Dávala jsem a myslím se to i vyplatilo,děti si šetřily na něco “většího“ a blbůstky si vyloudily na mně.Ale naučily se počítat.
Myslím,že to je dobré,učit děti od malinka hospodařit.
Já budu dávat dceři kapesné na týden,až půjde do školy,začnu asi 20 Kč a uvidíme jestli bude šetřivá a nebo to hned utratí. Ted,si dává sama penízky do kasičky,co dostane. Ale asi lakomá nebude,zrovna včera mi nabízela,že jestli nechci nějaké penízky,že mi dá a už mi cpala do ruk 50,20,10 haléře,co jsme jí dali na hraní. No a pokud jí někdo dává papírovku,tak jí odmítne s tím,že chce korunky,no jo,až pochopí hodnotu peněz,tak bude chtít jen ty papírové:)
no me připadlo take hloupé davat kapesné už v první třídě.občas babička ji dala 20 kč tak jednou týdne,aby si mohla v automatu ve škole nebo v bufetu neco zakoupit(já bych ani nemohla,obedy +družina 500,-,každý den 10 kč na odpoledníé svačinku v druzině).
ale problém nastal,když jeli ted v červnu do školy v přírodě.holka neumela poznat peníze a spočitat si je.vždy když neco chtela tak poprosila a koupili jsme ji to.oni prave meli kapesné u sebe(pamatuju si že me to dost zarazilo že se má o penize starat sama).dala sem ji na ten týden 200.(1-6.7)
jinak nedavam.pořád neco chtejí,pořad nekam chodí a jwezdí.
Řekla bych, že Matilda je v tomto moje druhé já. Měly jsme 3 děti a začínaly až ve třetí třídě. Od první v tom nevidím smysl, protože neumějí počítat a úvahy o tom, že si třeba budou šetřit, se mi jeví jako moc předčasné. A časem se ukáže, že jeden šetřit umí, ale ten druhý by rozfofroval i úspory toho druhého.
Lepší je každodenní příděl po začátku, aby si dítka mohla uvědomovat právě tu možnost, že když dneska neutratí, tak zítra budou mít dvakrát tolik a už za to můžou koupit víc. A pak se vám stane, že stojíte u trafiky a před vámi nakupuje človíček tak do 4. třídy. Poručí si to i ono, součet dělá 285,00 Kč a když se ho prodavačka zeptá, jestli na to má, tak ledabyle odpoví: no, jasně, mám kapesné. A vytáhne pětistovku s tím, že mu ještě zbyde(nekecám). Čučela jsem jako blázen. Že může být kapesné a kapesné, to chápu, ale takováhle hotovost i 10-tiletého dítěte, to se mi zdá přehnané.
Jarka

Syn v první třídě kapesné nedostával, buď byl ve škole nebo se mnou. Ve druhé třídě začal jezdit autobusem do školy.Cesta tam stála 8 kč a zpět taky. Každé ráno dostal 20kč. Už si uměl spočítat,kolik peněz mu zůstane a tak si každý den mohl něco v bufetu koupit, ze začátku si myslel,že to musí utratit každý den, pak zjistil,že je lepší chvilku šetřit a pak si koupit třeba pytlík bonbonů,než jen lízátko nebo žvejkačku. Taky dostává od babiček penízky k narozkám a k svátku, dřív jsem mu je ukládala na účet,teď mu je nechám a on si koupí časopis, nebo nějaké CD.
Zajímavé téma.
Zatím to není aktuální, synovi jsou 3 roky. Ale má svou pokladničku, do které mu občas někdo něco hodí. A chystám se, že než půjde do školky, vybereme ji a něco hezkého si sám koupí.
Nevím, kdy mu začnu dávat kapesné, ale ta pokladnička se mi líbí. Když dostane peníze, ať se učí rozhodovat a vybírat, co si za ně chce pořídit.
Holky, já jsem o zavedení kapesného zatím ještě neuvažovala (Martínkovi je 5), ale zaujal mě nápad mojí kamarádky…Ona synovi kapesné nedává, ale když mu třeba babičky k narozeninám nebo svátku dají peníze, dá mu je a on si může rozhodnout, co se za ně koupí nebo si přidá na to, co by se mu líbilo. Je mu sedm let a říkala, že má z toho děsnou radost, když si jakoby může koupit něco sám.
Jinak kapesné je určo lepší týdně a menší částku. Rozhodně bych ale dětem neplatila za známky nebo za umyté nádobí či vynešený koš…