Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
soud o určení výživného
Dobrý den,
prosím o radu.
Jsem svobodná matka půlroč.dcerky.Otec přiznal otcovství na matrice hned po narození dcery.Domluvili jsme se na jakémsi výživném(1500)on je nezaměs.(byl)a od té doby jsme se neviděli.
Podala jsem žádost k soudu o určení výše výživ.A tet mi došlo předvolání.
Jeho matka pracuje v sociál.odvětví takže ví o tomto téměř vše.Já nic a proto mám strach jak to dopadne.
Chtěla jsem se hlavně zeptat!!! zda mám nárok na právníka,na nějaké konzultace,kam se mám obrátit, kde vzít více informací abych nepřišla zkrátka.
Díky moc za rady. Lenka

Ještě něco. Víš, že můžeš po otci žádat i výživné na sebe? Taky bys uspěla. Dokonce, až ti skončí mateřská a budeš pobírat rodičák a zažádáš o doplatek do životního minima, tak to sociálka bude požadovat.

Soud stanoví zástupce dítěte a tím bude nejspíš odbor péče o dítě (OPD). U soudu na to sama nebudeš, bude tam s tebou i sociální pracovnice a ta bude vědět, co a jak a tobě u soudu dají jen pár otázek (zda se dítě na něco léčí, zda jsi ochotna dítě dávat i otci, jak ti doposud finančně vypomáhal atd…), většinou bude mluvit soc. pracovnice. Je možné, že se před stáním u tebe sociální pracovnice staví (není to pravidlem, mají na starosti spoustu jiných a závažnějších případů) a pak se s ní můžeš domluvit. Ale jestli chceš jistotu, tak si na sociálku zavolej a domluv si schůzku. A výživné žádej ode dne narození dítěte, otec ti to bude muset vyplatit i zpětně. Přeji mnoho štěstíčka.
Souhlasím – sociálka příslušného městského obvodu má povinnost se o tebe postarat včetně právní služby, měla by tam fungovat právní poradna.
Obrať se na sociální odbor magistrátu toho města, kde máš trvalé bydliště – tam ti kompletně poradí (ale asi bych tam nejdříve zavolala – u tebe je to asi na delší dobu a bývá tam hodně lidí, tak by tě třeba nějak objednali) hodně štěstí
omlouvám se za chyby – KURÁTORKA nezletilých – v první větě.Veronika
Ahoj,kamarádka měla stejný problém a pomohli jí na sociálním – urátorka nezletilých dětí.Napsala jí veškeré papíry a také se soudu účastnila jako zástupce dítěte.Jo a také musela mít papír – Žádost o svěření dítěte do péče. – to je ,že soud ti maličkou formálně jakoby přiřkne do výchovy – ale to asi máš. Jinak také ve větších městech existují bezplatné právní poradny – info u každého soudu,alespoň tak by to mělo být. Jinak,výživné se určuje z platu,a zohledňují se i jiné skutečnosti – majetek,postavení ve společnosti – myšleno pracovně. Zkrátka,dítě má nárok na stejnou životní úroveň jako jeho rodiče,a to i v případě,že rodiče spolu nežijí,a např.ani nikdy nežili.Pokud jsi nemajetná – nemáš byt,úspory,atd. – po rozhodnutí soudu si zajdi na sociálku a zažádej o různé příplatky k mateřské – sociální příplatek – je to asi 700 kč měsíčně,příspěvek na bydlení atd.
Přeju ti hodně štěstíčka. Veronika
Ahojky, pokud nemáš finanční prostředky (musíš doložit!), podej na soud:
„Žádost o ustanovení zástupce dle § 30 odst. 2 o. s. ř.“, popiš svůj problém ohledně výživného (popiš svými slovy) a dále uveď, že nemáš příjem, majetek atd. (doložit – kopie dokladů, peníze, které dostáváš). Dále napiš např, „že je to pro Tebe věc právně složitá, nemáš právní vzdělání a ve věci se neorientuješ)… Všechno popiš svými slovy…Tuto žádost (stačí rozepsat na A4) podepiš a podej (nech si potvrdit kopii) na soud, který by měl rozhodnout u ustanovení advokáta.
Případně mrkni na http://www.pravni.steblo.cz