Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Dětské chodítko
Ahoj maminky, už mě nebaví do nekonečna poslouchat různé kecy na téma chodítka. Kdysi to byla úplně běžná věc, teď od toho mamky odrazují, tak nevím. Ale hlavně se chci zeptat od kdy by se mělo chodítko používat. Náš malý má 7 měsíců a už má sílu v nožičkách a sám se staví na ně. Myslím si, že by jsme ho měli do chodítka zkusit dát. Co vy na to ?

původně jsem vůbec nechtěla přispívat, ale strašně se mi líbí, kolik se tu sešlo Anonymů 😀
já jsem taky proti chodítku a už vůbec ne v době, kdy dítě aspoň nelozí – lozením se zpevňuje svalstvo na zádech, aby se udrželo ve vzpřímené poloze, jinak nejčastějšími komplikacemi jsou právě zmiňovaná skolióza, i když to nemusí dojít tak daleko, mohou být následky ve špatném držení těla, což souvisí s bolestmi páteře ať už celé nebo jen krční, hlavy, ramen atd atd
pokud jde o výrok, že většina z přispívajících v chodítku byla, možná to tak je, ale byly jste v něm ve zmiňovaných 5ti měsících nebo až v 10ti, když už se lozilo? ve vývoji dítěte je to hodně velký rozdíl
za sebe i za svou drahou polovičku říkám, že my jsme v chodítku nebyli
a pokud dítě z chodítka vypadne, když se nakloní, tak to asi není v pořádku, nebo snad ano?
Ja mela choditko u obou deti a ted me predcasne narozene dceri pomohlo posilit , ale neni tam nikdy dlouho, jedine co je negativni je ze muze vypadnout ven kdyz se nakloni, jezdit nemuze sundali jsme kolecka 🙂

No, s tím rozdílem, že poslední dotaz Anonymní Katky z 11.12. píše, že má dceru, které je 5 (slovy PĚT) měsíců a že ta chodítko zbožňuje!!!!!! Na tohle reagovala Karamela.. A já souhlasím, že chodítko NEEEEE a nechce se mi to už znovu rozepisovat, je to napsáno v diskuzi výše….. (prostě až bude dítko zralé chodit, chodit bude a nemá cenu ho to učit dříve, pokud k tomu samo ještě nedospělo..).
Akorát já taky tvrdím, že hopsadlo taky NEEEEEEEEE, ze stejného důvodu, jako chodítko….
Co se týká těch následků…. Ano, spousta lidí z naší generace (dávali nás do chodítek..)má problémy s páteří, spousta lidí ma skoliózy….tohleto jsou třeba následky i mj chodítek.. Takže se netvařme, že „žijeme a neumřeli jsme“….
Navíc si uvědomme, že v dnešní době už zdravotnictví není tak zadarmo a že ty problémy, na které „zaděláme“ našim dětem neopatrností a pozorností, tak že za tyhlety problémy děti v budoucnosti dost zaplatí (třeba i finančně za různé lékaře….)!!!!!!
Karamelo, co je na tom špatného, že jsme byli svázáni povijanem. Byli jsme v teple a měli jsme ten malinký prostor, na který jsme byli zvyklí z maminčina bříška. Vždyť o pár řádků výš píší děvčata o tom, jak je to bezva tyhle malinké kočárky, protože to dětem připomíná ten břišní prostor.
Píšeš, že dítě do 6 měsíců má mít pevnou oporu zad. Doufám, že máš na mysli pouze matraci v postýlce, kočárku nebo podlahu, na kterou položíš deky nebo molitan atd. V 6. měs. totiž dítě ještě nemůže sedět, aby mělo pevnou oporu zad. Je na to moc malé. A pokud to děláš, tak mu ubližuješ určitě víc, než mamina, která dá denně na hod. dítě do chodítka. Ale až tak od 9. měsíce. Aby už mělo pěkně zpevněné zádové svaly, pak se tam udrží bez nějakého kymácení, kroucení. Pak totiž také nedochází k tomu poškozování páteře. V chodítku je dítě vlastně ve věku, kdy už už už a ono se rozběhne. A to je skoro jistě tak k roku věku.
Sama jsem měla 3 děti, chodítko jsme používali, ale až v pozdějším věku. Ne v 7.měsíci, jak se na to ptá v dotazu Anonymní. To je moc brzo. Teď máme 8měsíčního vnuka a tak si dovedu zdůvodnit, že je to brzo. Mám ho před očima a vím, že sezení mu dělá ještě trochu potíže, proto bych ho do chodítka nedala.
Staví se na nožičky, má chuť hopsat, ale vím, že to pro použití chodítka nestačí. Je to prostě ještě brzo.
Takže když to shrnu, tak my chodítko používali u dětí tak 10-11 měs., co už bez problémů seděly, ale ještě nechodily a klidně jsme tam dali dítě i takové, které sice chodilo, ale nebylo si ještě jisté. Byla to pro něho určitá výhoda, protože se mohlo pohybovat kolem nás, ačkoliv ho nožičky ještě neposlouchaly. Žádné hopsání se v chodítku nedá provozovat, to se dělo v hopsadle, které teˇdoporučuješ ty. To se připevňovalo do dveřních zárubní (futer) a to se opravdu říkalo, že z toho děti mají hopsavý krok, protože v tom se nedalo nic jiného dělat než hopsat, protože to bylo na jakousi pružinu. Takže tomu já naopak říkám NÉÉÉÉÉÉÉ.Nebrat.
Co se týče úrazů, tak je to jenom o pozornosti rodičů, protože to, že je dítě v chodítku, není důvod k tomu, aby si něco udělalo. Zavřít dveře (nebo jiná zábrana)ke schodům, převislé ubrusy nemají na stole co dělat, když je v místnosti malé dítě a tak bych mohla pokračovat. Nevím, jaká se dělají teď, ale my měli kovolé, nožky byly poměrně daleko od sebe, právě proto, aby byla zaručena stabilita. Sedátko bylo látkové, nožky se prostrčily, ručičky uchopily rám a nožičkami se odráželo dítě od země. Takže můj závěr-chodítko ano, ale později, hopsadlo ani náhodou.
Jej, to jsem se rozjela.
Jarka
My chodítko používali, pro všechny tři děti.Byly nesmírně spokojené. Nic se nikdy nikomu nestalo.Není to na dlouhé používání, ale občas v něm prostě byly a moc je to bavilo, a měli radost, že si za mnou dojedou, nebo jsem jim dala na pultík piškotky, a já se mohla taky v klidu najíst.
Moje švagrová chodítko nepoužívala a s ročním chlapečkem byla už dvakrát v nemocnici s úrazem.
Je nesmysl říkat, že chodítko způsobuje úrazy.
To nepozorná matka způsobuje úrazy, ať už je dítko kdekoli.
helena
Katkooo:-)) chodítko je zbytečnost,která Tvé dcerce křiví záda. Ty jsi její matka,Ty máš zodpovědnost.
K potížím v dospělosti-bolesti zad,skolioza:-(((
Když už chceš pro své dítě něco zajímavého,tak třeba hopsadlo-ale určitě ne proboha v 5měs!!!!! Do 6měs má mít dítě pevnou oporu zad. ,,Povoleny“ jsou jen aktivity a polohy,kterých dítě dosáhne svým vlastním snažením-převracení,lození-právě kvůli postupnému zatěžování svalů…takto se páteř nezpevněná svaly jednoduše zboří a zkřiví…opravdu k tomu už není víc co dodat. Je to HLOUPOST.
A ještě k tomu,že dříve sme byli v chodítku všichni:-) tak si taky uvědom,že dříve jsme byli všichni pevně svázáni v povijanu cca do půlroku:-))) když už teda chceš na něco vzpomínat:-))))) K
Dobrý den, ráda bych k této debatě poznamenala, že většina z nás kteří sem píší v chodítku byla a máme snad nějaké potíže?? to je jedna věc a dále k těm úrazům co způsobí dítě matce. Pokud maminka odloží dítě do chotítka a nevěnuje mu pozornost, je jen její chyba, že se něco stane. Můj názor tedy je že chodítko ANO ale ne bez dozoru a ne jako učitel chození. Mé dceři je 5 měsíců, chodítko zbožňuje protože se odstrkuje a je to něco nového ale není v něm déle jak půl hodiny denně !!!!
Katka
Hmmm, Ivy, tak to je asi u každého dítěte individuální, navíc tvoje dceruška měla odmala „komfort“ v podobě šátku – což je asi úplně nejlepší varianta. Já jen reagovala podle toho, jak jsem ty miminka v těch kočárcích viděla – jak vypadá přirozeně schoulené mimi v autosedačce vím, ale v těch podivných „vajíčkách“ se mi ty miminka zdají tak podivně skrčené… navíc víš sama, jak rychle takový cvrček roste a velikost dítěte velice rychle „přesáhne“ velikost kočáru. Taky jsem to brala podle toho, že našim klukům začalo ležení vyloženě vadit až tak kolem 7. měsíce, takže klasický kočár byl pro ně nejlepší. Samozřejmě, že se rádi dívali kolem, když jsem je držela třeba na rukou, ale na procházce začali sami sedat opravdu až kolem toho půl roku.

ivy, nevěřím tomu, že tvoje 4měsíční dcera KLEČELA přikčírovaná a koukala ven.. čtyřměsíční dítě neklečí…
Ale každého věc, jak se ke svům dětem chová a co jim dá do života… (třeba skoliózu páteře, plochě nohy..atd…)
Tak nevím, moje mimi, když kdekoliv leželo v kočárku, řvalo jako tur. Nosila jsem ji většinou v šátku, když už jsem chtěla použít kočár, v autosedačce byla ochotná chvíli vydržet. Mimochodem- nákup v hypermarketu trvá větinou dle mých zkušeností déle než průměrná procházka. Taky jsme kvůli tomu, že jsme bydleli v centru Liberce, vzali většinou auto, vyjeli jsme do hor, připnuli jsme autosedačku na kočár a jeli jsme do přírody. V autosedačce většinou usnula, nemuseli jsme ji budit při přendávání do kočáru. ( Naše mimi se budí při jakékoliv manipulaci). Hlubokou korbičku jsme využili až tak od 4 do 7 měsíce, když tam klečela přikšírovaná a koukala se ven.
Karameko- delší sezení- např. 3 hodinová cesta autem je pro děti do 2 měsíců nevhodná, aspoň co jsem četla.
K tomu, že dítě nepotřebuje vidět ven- možná to bylo tím, že Esterka nikdy moc nespala a odmítala ležet, ale jsem si naprosto jistá, že potřebovala rozhled. ( I když viděla zatím jen rozmazaně). Nejraději se koukala ode mně ze šátku- tam trávila většinu svého miminkovského času. Když už jsem ji chtěla položit, v hluboké korbičce to šlo jen na spaní a Esterka od narození spala vždy jen 20 min a pak byla další 2 hodiny vzhůru.
Omlouvám se za dlouhou reakci, ale nemyslím si, že např. polský kočár s nekvalitní matrací je lepší než kvalitní dětská autosedačka. Také se mi nezdá lepší řvoucí dítě v hluboké korbičce lepší, než spokojené mimi, které se kouká ven.