Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Starosti s holčičkou
Dnes u nás byla na návštěvě kamarádka a povídala o jednom problému, co mají se 14letou neteří. Zjistili, že slečna bere tajně babičkám peníze z peněženky. Její rodiče jsou rozvedení, tatínek je poměrně zabezpečený (ale na hlouposti jí prý jen tak nedává), maminka je poněkud psychicky labilnější.
Jak to řešit? Když se jí ptali v létě, při první zjištěné příležitosti (nevěděli, jestli to tenkrát vzala ona nebo někdo jiný), tak se rozplakala a vše zapřela. Jenže od té doby se „to“ stalo znovu a zas.
Co byste radily? Já bych s ní promluvila, snad zavedla k psychologovi (ale jak?) – navíc kamarádka je do rodiny přivdaná, tak by též mohli říct, co jí je po tom.
Díky.

šárky nápad se mi moc líbil, nedokážu odhadnout jak se to vyvíjí jak je to časté….musím přiznat, že když jsem byla malá tak jsem taky sem tam babičce šupla drobný na zmrzku…ani nevím proč bylo to o prázdninách…když mě babi jednou viděla a ten její pohled mluvil za vše…už se to neopakovalo a pokaždé jsem si řekla….je těžké radit, člověk neví proč to holčina dělá,ale myslím si že tohle zkusí každý dospívající už jen protože dojdou kapesné, utratí je najednoua myslím, a že když přijde s tím že už si je utratili a nemají si za co koupit mls nebo něcojiného….tak je odporoučíme s tím, že kapesné měli a měli s nimi lépe hospodařit a nedáme jim korunky…no tak to zkusí takhle….ale určitě jsou nějaké hranice a pak je to potřeba řešit
Poslední anonymní, raděj si dej dotaz do Poradny Výchova(hledej v levém sloupci). Dostaneš více odpovědí na tvůj problém:-)
Dobrý den Chtěla bych radu,mame tři a puletou dceru je hrozně hodna a šikovna jako ostatní děti v jejím věku.Mame problem s oblekaním,jakmile si má něco zastrčit dokalhot tak nastane problem,začne se neskuteš vztekat k nevidržení.Nechtěla bych něco zanedbat aby to pak nebylo ještě horší.Měla bych být dukladna ale občas ustoupím pro klid ale to je asi chyba.Děkuji P.
Rodiče taky konzultovali situaci s dětskou lékařkou, která doporučila návštěvu psychologa. Podle dětské lékařky v poslední době těchto případů přibývá a každý druhý „puberťák“ má problém s ukočírováním svého chování (netýká se to jen krádeží peněz), dnešní puberťáci mají pocit, že mohou všechno, nikdo na ně nemá … ještě vím, že je možnost oslovit kurátorku pro děti a mládež, která sídlí na každém Mětském úřadě, kde je odbor sociálních věcí a zdravotnictví, oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Kurátorka může formou pohovorů probrat situaci s rodiči a pracovat i s dítětem. Lze taky doporučit (v závažnějších případech) měsíční pobyt ve Střediscích výchovné péče.
Každopádně co nejrychlejší zásah rodičů je v těchto případech téměř nutný, protože situace se rychle zhoršuje, nabírá na obrátkách a nabaluje se spousta dalších věcí …
Taky znám podobný problém, pro změnu s klukem. Ten nejen, že bere peníze, ale prodává i věci rodičů a prarodičů. Tam je bohužel problém v tom, že to s ním nikdo neřeší, není za to trestaný a pořád mu to prochází, takže jen tak nepřestane.
Zkusila bych s holčinou promluvit, určitě je důležité, na co peníze potřebuje – ty drogy by byl průšvih a pak rozhodně nějaká poradna. Kamarádce to nezávidím, hlavně jestli je děvenka „přespříliš hájená“, takovou tou opičí láskou, která je nekritická. Může mít třeba traumata z nových vztahů rodičů a řeší to takhle, bylo by dobré, aby s ní mluvil někdo mimo rodinu.
Tak to půjdem za tím psychologem spolu 🙂

Holky, moc díky za Vaše úvahy a rady – taky jsem to znala kdysi ze svého okolí a nedopadlo to dobře (s jídlem roste chuť).
Šárko, Tvůj nápad je skvělý. Nevím, ve které třídě holčina je, ale osmá nebo devátá, to je jedno, ta „profesní“ poradna je fakt super 🙂
A s tou empatií – možná právě proto, že mám tolik dětí, tak už reaguji na každé „mami“ nebo dětský pláč, i když to slyším třeba z televize. Asi bych toho psychologa potřebovala i sama. Zkusím se nad tím zamyslet :-))
Tedy Jovanko, ty máš ale široký záběr:-))…myslím tím, že máš svoje čtyři holčičky, s nimi jistě svoje každodenní starosti a ještě ti není lhostejné dítě z kamarádčiny rodiny….už víckrát jsem si všimla u Tvých reakcí, že jsou hodně empatické…:o))
Taky se připojuju k tomu, aby s holčinou zašli k psychologovi…ale jak to navléknout, aby to vzala rodina i ta holčina..
Napadlo mě… je jí 14 let..takže je v 8. třídě… nebo spíš už v 9. třídě? A má už představu, na jakou školu se chce hlásit po základce? Co navrhnout kamarádce ( potažmo rodině a té jejich dívčině) navštívit ped.-psych. poradnu s tím, že by si mohla nechat udělat testy profesní orientace a nenápadně přitom domluvit s psychologem té poradny, aby zabrousil i na jiné téma…( rodina, vztahy…)? Většinou se totiž dělají kromě testů i vstupní pohovory, zjišťuje se rodinná anamnéza…tak třeba by se dalo něco rozkrýt tímhle způsobem?:o))

Ještě bych dodala, že když se na ně uhodí, tak se rozbrečí a slíbí, cokoliv. bacha na to, opak je pravdou. Mluví ze mě zkušenosti – vždycky jsme jí na to skočili.Zní to hnusně, ale dělala si z nás vlastně legraci, jen aby byl klid. pak se vše opakovalo…..

Přesně jak píšou holky – co nejdřív k nšjakému psychologovi, nějak to řešit, protože si myslím, že domluvy moc nezaberou. Mám podobné zkušenosti s dcerou a skončilo to dost blbě, protože jsme to podcenili a šli na to rozmluvama, povídáním. Mohu říct, že to bylo k ničemu. A začalo to taky nějak kolem 15ti let.Je fakt, jak píše Fany, postrašit policií, to docela zabírá, ale řešit i jinak. Dokud jí není ještě 15, tak ve většině rozhodují rodiče – návštěvy lékaře apod. My to měli težší, jakmile dceři bylo 15 a už jsme jí nutit nemohli, musela chtít sama. Takže co nejdřív!
Záleží i na tom, zač peníze utrácí, je třeba to hlídat, aby třeba ne za drogy… nebo není třeba obětí šikany ? Určitě by bylo potřeba řešit to s psychologem, že by třeba kamarádka zašla za ním nejdřív sama? Třeba by jí poradil, jak tam děvče dostat…
Ahoj Jovanko,Podobný problém mají známí,Kluk začal s drobnýma a skončilo to až s tisícovkama.Neni to žádná sranda.Prodal i zlato,slivovici at.Je potřeba stím něco dělat,možná postrašit i poldama.Ale k psychologovi bych určitě šla,aby to neskončilo špatně.Může začít krást i v obchodě a to už je vážná věc.
Já jsem tohle zažila na základce kluci chodili s tisícokama prostě to kradli rodičům a dlouho trvalo než se to vyřešilo.Prostě peníze schovat a to dost důkladně a nebo potom ten psicholog,ale aby zase neměla nějkaý komplex z toho.A myslím teda že jak Píše Káťa kdyby si zkusila teda říct o ně.Jenže zase rodič se zetoá na co.A právě kamarádi aby se nechytla nějkaé bandy nedej bože teda.Ale myslím že jak trochu povyroste vše jí dojde ale asi trochu tomu napomoct no já bych to asi řešila tím že bych jí teda o něco zvýšila kapesné a schovala si teda peníze na místo kde by je nenašla tím myslím i peneženku.
Obávám se Jovanko, že tento problém řeší hodně rodičů dětí v pubertálním věku. Taky moji rodiče občas řeší tento problém s 15 letým bráchou, který prostě zatlouká a zatlouká … brácha zatím vždycky obral rodiče o 50 – 100,- ale taky by radši uvítali, kdyby si o peníze řekl a ne je tajně vybíral z kapes. Rozhodně nemá nouzi o kapesné, které je myslím přiměřené jeho věku a potřebám. Problém je, že si peníze nedokáže rozvrhnout na celý měsíc, navíc vliv kamarádů udělá taky svoje. Obávám se, že tohle je běh na hodně dlouhou trať, dokud k tomu ten dotyčný „puberťák“ nedospěje rozumem, stejně s ním nic neudělají. Domluva nepomáhá, rozhovor v době, kdy je docela přístupný vcelku taky ne, zákazy různých věcí na něj působí jako červená barva na býka při zápasech … kamarádce přeji hodně trpělivosti, bude ji opravdu potřebovat. Tahle situace se spíš ještě zhorší než zlepší.