Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Ukončení RD
Dobrý den,
prosím o radu.
Chtěla bych být doma s dcerou 4 roky. Jestli to dobře chápu, zaměstnavatel je povinnen držet mi místo pouze 3 roky a poté bych měla nastoupit. Jak tedy řešit ten další rok?
Mám se nahlásit na úp? Mohu si domluvit např. neplacené volno a být stále zaměstnaná?
Pokud by zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, a já bych posleze otěhotněla, budu mít nárok na nemocenskou, nebo jaké budu mít v těhotenství (rizikovém) příjmy?
Pokud by mi vyhověl s neplaceným volne a byla jsem stále zaměstnaná, poté otěhotněla, budu mít nárok na nemocenskou – mateřskou – výběr délky RP?
Děkuji

dobře, chápu, že by nemusel chtít, ale co s tím může dělat, říct ne, to ne, to neplatí, nebo jak?
Lien já tedy nevím,ale nebude to kvůli peněz?Když budeš mít schválené neplacené volno,nebudeš pobírat mzdu ani jinou náhradu za plat.Pokud půjdeš na nemocenskou,první tři týdny hradí zaměstnavatel.tudíž je to pro něj nerentabilní.

Děkuji, jen jsem nepochopila tu věc s nemocenskou a ukončením neplacenéh volna. Pokud zaměsnavatel přistoupí na neplacené volno a já posléze přinesu neschopenku, že ho nemusí chtít ukončit. Tomu nějak vůbec nerozumím, co by to znamenalo, že by ho nechtěl ukončit, když jsem nemocná, tak jsem nemocná a nepotřebuji neplacené volno, nebo ne?

Dobrý den, Lien,
zaměstnavatel Vám je skutečně povinen poskytnout rodičovskou dovolenou nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po dosažení tří let věku dcery z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete vrátit do zaměstnání, můžete zkusit požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Zaměstnavatel ale není povinen Vaší žádosti vyhovět, záleží jen na jeho dobré vůli, zda Vaši žádost schválí.
Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví, budete muset pracovní poměr nejspíš ukončit – dohodou nebo výpovědí – nebo nastoupit do práce. Ukončit pracovní poměr dohodu můžete k jakémukoliv datu, záleží ale opět na zaměstnavateli, zda bude s dohodou souhlasit či nikoliv. Musím ás ale upozornit na to, že pokud ukončíte pracovní poměr tak, že do zaměstnání již vůbec nenastoupíte, budete pobírat pouze minimální podporu v nezaměstnanosti, která na počátku podpůrčí doby činí cca 3.500 Kč a poté se dále snižuje. S výpovědí zaměstnavatel souhlasit nemusí, běží u ní ale klasická dvouměsíční výpovědní doba, během které byste měla konat pro zaměstnavatele práci a dostávat za ni mzdu/plat. Práce pro zaměstnavatel během výpovědní doby by měla stačit na to, aby Vám byla výše podpory vypočtena z dosažené mzdy. V případě ukončení pracovního poměru byste měla nárok na nemocenskou pouze tehdy, pokud byste na ni nastoupila ještě během trvání pracovního poměru nebo do 7 kalendářních dní od jeho skončení. Později už na nemocenskou nárok mít nebudete. Abyste měla nárok na mateřskou a volbu varianty rodičovského příspěvku, musela byste na mateřskou nastoupit do 180 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru.
Jestliže Vám zaměstnavatel schválí neplacené volno, záleží na tom, o jak dlouhé volno zaměstnavatele požádáte. Pokud požádáte o volno až do čtyř let věku dcery a poté ho budete chtít předčasně ukončit – například kvůli nástupu na nemocenskou – zaměstnavatel s předčasným ukončením nemusí souhlasit. Můžete také žádat o neplacené volno opakovaně po kratších časových úsecích – záleží na tom, jaké máte vztahy se zaměstnavatelem. Abyste měla nárok na nemocenskou, budete tedy muset nejrpve ukončit neplacené volno. Nárok na mateřskou by Vám měl po ukončení neplaceného volna zůstat zachován, pokud budete stále zaměstnancem nebo v ochranné lhůtě.
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda je příspěvek na stěhování a jaký? neboť se stěhuji s dvěmi dvouletými dětmi(jsem samoživitelka a pobírám mateřskou a příspěvek na bydlení) z menšího bytu a hlučné části města na klidnější místo a do většího bytu.Bohužel kauce a stěhování mě příjde na vysokou částku a nechci si brát pujču.Děkuji za odpověď Jana