Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
10měsíční dítě nechce nic jiného než UM
Dobrý den. Prosím o radu. Desetiměsíční dcera, která byla kojená jen dva týdny a od té doby má UM Beba HA premium (nyní „2“), odmítá cokoliv jiného než je mléko. Přikrmovat jsem začala na radu doktorky až v polovině šestého měsíce. Od začátku jí ale nic nechutná natolik, abych mohla vynechat alespoň jednu dávku mléka. Ze zeleniny si občas dá pár čajových lžiček bramborové kaše, občas snese do ní nastrouhanou cuketu a čtvrtku žloutku nebo trochu naškrabaného masa – dávám hovězí či kuřecí. Skleničkovou stravu nechce. Z ovoce si dá denně jen cca 5 lžiček přesnídávky (broskev nebo jablko trochu přislazená glukopurem), ze syrového někdy klínek sladšího jablka. S chutí jí kukuřičné křupky a kousek rohlíku. Pije vodu a ovocný čaj bez cukru. Mléka vypije denně většinou 5 dávek po 210 ml. Nevím, jak tutu situaci změnit. Mám pocit, že má hlad, ale když jí chci dát něco jiného než mléko, tak klidně vydrží i půl dne bez jídla. Doktorka straší s nedostatkem železa, vitamínů, minerálů a vlákniny a nadává, že to takhle nejde dál, co prý jí budu dávat po roce. Ale dcera si nic jiného nechce vzít. Sestra od doktorky mi také radila použít mírného násilí, ale to se mi nechce, protože malá začne brečet a jídlo stejně vyzvrátí a není to k ničemu. Musím už přejít na BEBU 3 i za předpokladu, že je výhradně krmená mlékem? Nebo můžeme zůstat u BEBY 2? Kolik by jí zhruba měla denně vypít? Má v 10 měsících 9 kg a 75 cm, porodní váha 3,74, výška 51 cm. Jinak je malá v pohodě, není spavá, je veselá, jen to jídlo. Děkuji předem za tipy a doufám, že se to časem zlepší.
radu bohuzel nemam, zato mam naprosto stejny problem.Moje šestiměsiční dcera absolutně odmítá jakýkoli příkrm ze lžičky,ve4měsících jsem musela ukoénčit kojení(jsem ereskářka) a malá přešla na sunar na kterém trvá.Takže v tom nejste sami!
Smuclerko, zkusím napsat pár tipů od nás, bude to ohlédnutí skoro po 10ti letech, tak snad to bude pro Vás trochu užitečné.
1) Vy za to nemůžete, neděláte nic špatně a pokud se vám okolí snaží namluvit něco jiného, tak si toho nevšímejte.
2) Vaše dítě možná nikdy nebude mít rádo zeleninu a ovoce…a určitě nebude jediné na světě
3) Vaše dítě možná nesnáší mixovanou stravu, zkuste mu dávat jídlo, které si může vzít samo do ruky (můžete zkusit i do měkka uvařenou zeleninu, třeba to vašemu díteti bude chutnat).
4) Jídlo dítěti nenuťte. Naše doktorka mě od toho naopak odrazovala s tím, že kdyžtak udělá dceři krevní testy a kdyby jí něco chybělo, hned to bude řešit…k tomu ale nakonec naštěstí nedošlo, takže nevím, jak by se to řešilo…Já dceru bohužel občas nutila a byla jsem strašně nervozní – tím jsem jí jídlo zhnusila ještě víc…
Ještě tipy na konkrétní jídla, které byla dcera ochotná zhruba od jednoho roku jíst: rajská polévka (bez těstovin uvnitř, vlastně to byla jen rajčatová voda), bebe sušenky. Pak měla asi měsíční období, kdy jedla na másle orestované kuličky hrášku. A asi 2 měsíce jedla nějakou dětskou malinovou kaši. Jeden čas jedla bílý jogurt.
S jídlem to dodneška není žádná sláva, odmítá zeleninu i ovoce, ale zrovna tak odmítá skoro všechnu čokolády, dorty, sušenky a spoustu jiných nezdravých jídel. Když jí dám pytlík bonbonů, sní jich pár a vrátí to s tím, že už nechce. Do dneška nejí nic rozmixovaného nebo smíchaného, pouze bílý jogurt a bramborovou kaši. Od malička má ráda ryby, ale tam zase člověk musí být opatrný, jestli nemáte v rodině nějaké alergie (my naštěstí ne). Miluje citron a cokoliv pocitronovaného.
Moc Vám držím palce a netrapte se tím, zkuste to neřešit a nenervovat se (jako jsem to dělala já). Ještě chci napsat, že dcera byla do roka kojená, až pak jsem jí dávala sunar…takže umělou výživou to není 🙂
A ještě pro „pobavení“, co všechno Vás může ještě čekat – dcera byla při očkování vždycky pohodová, ale nikdy nezapomenu na boj, když jí dávali u doktorky očkování na lžičce…nemohli to do ní vůbec dostat 🙂
Petro, stále říkám, že přes písmenka se dá špatně poznat, jak to dotyčný vlastně myslel; často se přesvědčuji, že mamči mají ty správné instinkty a když se spojí se zdravým „selským“ rozumem, dílo se podaří 😀
Co mě na doktorech asi nejvíc štve, že děti ládujou do tabulek a jak je něco trošinku jiné, tak je oheň na střeše.
Třeba u miminek se jim nelíbí stagnující váha, ale že prcek vyrostl o 5 cm, to už nevidí.
S tím zkoušením je to těžký, každé děcko je unikát, a tak i ty chutě má trošku jiné.
JnaK, jednalo se o speciální instantní krupičku vyráběnou firmou Nestlé (dříve vhodnou od 5ti měsíců, dnes je na ni napsáno už od 4 měsíců a už je k mání i kukuřičná), ale vyrábí něco takového i Hami, i když na tom je už napsáno přímo kaše, ale je to též nemléčná a neochucená, neslazená forma. Dceři jsem to tak začala dávat po té, co nám dr. doporučil (kvůli nevalnému prospívání) přejít už na HA mléko číslo 2, u kterého nám ale chyběl nějaký ten příkrm.
V lahvi jsem zkusila, pravda, podat i jiné jídlo-zeleninu, ale hlavně, abych zjistila,v čem má tedy problém, jestli ve způsobu podání nebo v přijmutí nové chuti (smíchané, či nesmíchané s mlékem). Alespoň jsem pak věděla, že to rozhodně není způsobem podání (teda nevím, co bych dělala, kdyby přijmula, asi bych oprvdu podlehla), ale proto, že ten příkrm prostě nechce přijmout. Člověk pak měl hned více jasno a dál zkoušel, jestli nějaká chuť zaujme. Prostě jsem vařila polévky staršímu, nám, vždy jsem něco z ingrediencí vyjmula (před dochucením), rozmixovala a zkusila, alespoň mě nebolelo, když to odmítala. Pomohlo mi to neřešit, nic me to tak vlastně nestálo, ani peníze, ani více času navíc.
PetraO – o tom nepochybuji, nechápu jak může někdo radit násilím vnutit příkrmy… tím dokáže spíš pravý opak – dítě se jídla bude bát a maminku přesvědčování bude stát o to víc trpělivosti a nervů
– jedno jsem kdysi objevila (tuším Hami nebo DM), ovšem jestli ho vyrábějí pořád nevím, poslední dobou jsem si všimla, že ruší vše, co dřív fungovalo. Koukala jsem na Hipp a jejich pokračovací HA mléka mají v sobě sytící složku, bohužel jsou kapku dražší.
Princip je podobný, ono by vlastně stačilo dělat UM do rýžového odvaru (slabého). Přiznám se, že mě kapku rozhodila ta krupička – pokud myslíte vyráběnou pro tento účel, tak by problém být neměl.
A s podáváním „jídla“ lahví je to o názoru, právě že znám děti, které si na toto navykly a pak tu „normální“ tuhou stravu vytrvale odmítali, párkrát to skončilo mixovanou stravou v lahvi ještě po roce (opravdu vyjímečně).
O odmítání stravy dětmi bych mohla psát hodiny – dcera byla dlouhodobě kojená a s jídlem jsme si užili svoje. Syn naopak byl na UM a pravděpodobně z častých pobytů v nemocnicích to s jídlem taky moc slavný nebylo. Nakonec se oba dali přesvědčit a i když stále jsou pokrmy, které prostě nepozřou, žádné velké problémy nemají.
Většinou stačí trpělivost a moc to neřešit a ono to půjde 🙂
JanaK, opravdu existuje takové HA mléko (používá ho i tazatelka)? Sama jsem měla podobný názor, ale už na tom nevidím už nic špatného, navíc se nejednalo o žádnou sladkou instantní hrůzu, ale prostě zahuštěné mléko rýžovou krupičkou (asi tak zahuštěné, jako prodávají to klasické UM na noc, ikdyž nevím, jakou složkou je noční UM vydatnější, ale podle napsaného, tak je to na podobném principu, nebo jaký v tom je rozdíl?. V HA mlécích si totiž člověk nemůže moc vybírat-jestli se něco nezměnilo).
Každopádně je to těžké mít nekojené dítě, které odmítá jíst, (pít), sama jsem znala několik takových kojených dětí a už okolo toho se dělá celkem rozruch, ale nekojené žádné..Právě, člověk měl opravdu strach, zda to UM, jehož složení je stálé a je u něj předpoklad, že dítě bude jíst příkrmy, pít, dokáže upotřebit potřeby dítěte, navíc pak počet dávek a dávkování neodpovídalo tomu co je psáno na krabici, na prsu naštěstí nic napsáno není 🙂
Smuclerku ještě dorazilo to, co udělala sestřička, to fakt nechápu, takovýto přístup, proto píšu i ze svých zkušeností, abych hlavně podpořila, třeba něco zabere, člověk nikdy neví, každé dítě je jiné.
Lien přesně 😀 každý máme jinou potřebu jídla, takže pokud je jinak vše v pořádku, moc bych to neřešila. Dcera je ukázkový nejedlík stále, i když čas od času překvapí a „sbaští na co přijde“.
Ohledně kaše podávané lahví – můj názor je, že jídlo patří do talíře, lahev je pro podávání tekutin, což je voda, čaj nebo mléko. Pokud potřebujete večer něco vydatnějšího, existuje tzv. večerní mléko, kde je přídavek rýžového odvaru a děti více zasytí (tuším že se jmenuje Hajaja).
TAk to jste na tom skvěle, moje první dcera nejedla do 11 měsíců nic než MM. Od 6 měsíce jsem statečně „přikrmovala“, ale byla toho tak lžička, dvě za den, co pozřela, někdy ani to ne. Na noc občas přijala trošku kaše, ale jinak opravdu nic.
Teď jsou jí 4 roky, problém s jídlem má pořád v tom smyslu, že jí málo a má jen něco oblíbeného, vše ostatní odmítá, také jí vadí různé konzistence, barvy jídla apod. Je drobná, ale zdravá. Moje rada zní neřešit, podávat, ale když nechce, nestresujte.
Ještě jsem si vzpomněla, že navečer mi prcházelo zahuštěné mléko rýžovou krupičkou-normálně z lahvičky (lžičku k večeru nezvládala, i když přes den už ano, tím, jak byla nekojená a zvyklá pít přes láhev, tak mi to přišlo i takové normální, u kojených dětí by mě tento způsob ani nenapadl a ani neprošel)-u ní jsem se s domácími kašičkami moc nevyřádila (až později), prostě v pohodě přijímala akorát takto v jednoduché, neochucené formě a přes láhev.
Smuclerko,při zavádění příkrmů nemusíte nutně jednu dávku mléka nahradit příkrmy. Protože děti potřebují nějaký ten čas, než si na novou potravu zvyknou, je vhodnější pozvolné zvykání na novou chuť a mléčné dávky prozatím zachovat. V případě, že děti tuhou stravu vytrvale odmítají, můžeme zkusit několik lžiček stravy smíchat s UM – vždy se totiž snažíme neznámou potravinu přidávat s nečím, na co je dítě již zvyknuté.
Při přechodu na tuhou stravu začínáme jedním jídlem – většinou jde o oběd, dítě by mělo být klidné, zdravé a zvědavé na nové chutě (jedním z příznaků správné doby je, když jsou prckové zvědaví, cože si to strkáme do pusy). Zpočátku děti snědí jen pár lžiček, proto buďme trpěliví a do jídla děti nenuťme, mohli bychom v dítěti vzbudit odpor a zůsobit si tak nemalé problémy. „Normální“ dětské porce bude prcek schopný baštit cca za 1-2 měsíce. Základní zásadou při učení tuhé stravy je jídlo nabízet, ale nenutit.
Začínáme jedním druhem (mrkev, brambor) – doporučuji uvařit v celku a rozmixovat (najemno nastrouhat) až poté, potravina je sladší, což mají děti radši, k mrkvi je dobré přidat kapku kvalitního olivového oleje nebo kvalitní máslo (vitaminy obsažené v mrkvi jsou rozpustné v tucích, proto do dětské stravy přidáváme nějaký kvalitní druh tuku).
Až si děcko na novou chuť zvykne – cca 3-7dní, můžeme přidat další potravinu (např. mrkev, brambory, cuketa, špenát, brokolice, dýně, fenykl, červená řepa, černý kořen, petržel, květák, černý kořen, zelený hrášek, kedluben, zelené saláty, čínské zelí, pórek, okurka, zelí, kapusta, baklažán, růžičková kapusta, patizón, kukuřice). Snažíme se vybrat kvalitní potraviny – ideální jsou zmražené kousky, kdy si odebereme potřebný počet a zbytek vrátíme do mrazničky.
Maso se obvykle přidává měsíc po začátku s příkrmy. Pokud jej dítě odmítá, je vhodné ho před mixováním vyndat z ostatní zeleniny a tu rozmixovat se vzniklým „vývarem“. Vhodná jsou libová masa – kachna, husa, kuře, krůta, králičí, jehněčí, telecí, nebo hovězí.
Ve stejné době jako přidáváme maso, můžeme začít nabízet další denní porci – tj. pokud začneme s obědem, přidáváme dopolední či odpolední svačinku (nejlépe ovocnou – např. přesnídávky, nastrouhané a povařené jablko, banán, apod.). Za dalších cca 14-30 dní přidáváme další porci, a tak dál až dosáhneme obvyklého složení, tj. snídaně, svačina, oběd, přesnídávka a večeře (možná je i 2.večeře).
Co se týká toho železa, pro děti ve věku 7-12 měsíců je doporučená denní dávka 11 mg na den. Pokud se budeme držet deklarovaného obsahu železa v Bebě, což u 2 je 1,1 mg ve 100 ml připraveného mléka a u Beby 3 je to 1 mg na 100 ml. Psala jste, že holčina denně vypije 5 dávek po 210 ml. Podle mých výpočtů má tedy železa dostatek a žádný velký problém nevidím (mělo by stačit kolem litru Beby denně, cca 1 – 1,2l).
Takže trochu to shrnu:
Podle mě dcera z vás cítí nervozitu a stres, proto nechce baštit, což zneklidňuje vás i okolí a tak stále dokola, prostě klasický začarovaný kruh, který je potřeba přerušit.
– přestaňte hlídat co a v jakém množství dcera jí, pokud je veselá a nepozorujete změnu v chování, je velká pravděpodobnost, že jí to tak vyhovuje
– umělé mléko dávejte nadále jak jste zvyklí, na Bebu 3 bych osobně přešla až si holčina na novou stravu víc zvykne (cca kolem roka), pokud některá dávka vychází zrovna v době příkrmů, je lepší nejdříve nabídnout příkrm a poté dokrmit mlékem (uvidíte jak jí to bude vyhovovat, některé děti preferují nejdříve trochu mléka, pak příkrm a poté dokrmit)
– nikdy jídlo nenuťte, osobně také nejsem příznivcem jakýchkoliv her a blbnutí u jídla, jídlo nabídněte, zkuste několik lžiček a když uvidíte, že mrňous už doopravdy nebude, v klidu jídlo odneste a dokrmte mlékem. Časem by se měli jednotlivé množství snědeného pokrmu zvedat
– doporučuji zkusit společné stolování, děti rády napodobují a pokud vás uvidějí jíst společně, budou možná lépe „spolupracovat“
– jídlo nabízejte raději odpočaté ratolesti, pokud je unavené a spalo by, je rozumější nabídnout „oběd“ až po spánku; nevrlé a ospalé děcko těžko přesvědčíme ke spolupráci, spíš ho ještě více rozladíme
Držím palce a určitě dejte vědět, jak se vám vede 😉
Nejsem odborník, ale s prostřední dcerou (nyní 6let) jsem měla něco podobného-mimo to, že jako jedinou jsem ji nezvládla kojit, ani půl roku (ostatní děti jsem kojila dlouho), tak problémy s jídlem měla i dále.
Také jsem dávala BEBU HA a v té době ještě ani číslo 3 nebylo v ČR k mání, takže normálně do 2 let byla na té dvojce (i na stránkách výrobce udávali, že to není žádný problém). Připadá mi to i lepší, když špatně jí, ale nevím.
Dcera mi zase odmítala pít cokoli jiného, než UM. Příkrmy jsem ji zkoušela dávat měsíc (různě, i z lahvičky smýchané s mlékem, prostě zkoušela jsem vše možné-jen jsem nesolila a nesladila-zase mám nějaké zásady, které nesvedu překročit) , po měsíci (v 7mi měsících) konečně přijala, úplně náhodou jsem ji zkusila s mrkvičkou rozmixovat uvařenou cibuli a od té doby baštila vše, kde byla vařená cibule. Jenže někdy po roce začala odmítat mixovanou stravu, ale do kousků se jí moc nechtělo, takže do 2 let byla opět živa hlavně z UM a občas něco zobla. Po 15tém měsíci začala alespoň trochu pít něco jiného, než mléko.
Už si nepamatuju přesně, ale myslím, že jsme stále měli stejně dávek mléka, jako v tom půl roce, dcera to pak sama nějak snížila, když začala pít a jíst.
Já nevím, tím nucením člověk stejně nic nezmůže, neměl by se z jídla stát boj. Podviživeně Tvá dcerka také nevypadá, tak hlavně hodně trpělivosti a snad to půjde! Ta má to nakonec také přežila, je zdravá, čilá a co začala chodit do školky, tak se ještě více rozjedla a jí krásně(ač na to teda nevypadá).