Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Nedostatek MM?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat máme měsíční miminko a zdá se mi že nemá dostatek mateřského mléka jaké potřebuje např. po koupání se přisaje a je u prsu třeba i hodinu až usne, ale když ho oddělám začne řvát jako když ho na nože berou a tak to jde celý večer a usne třeba až o půlnoci. Je možné že by měl nedostatek mléka? Zoušela jsem i odsávat,ale moc to nepomohlo.

A ještě jsem zapomněla napsat, že i dle stoličky kojeného dítěte lze poznat případný nedostatek.
Více zde:
http://www.vasedeti.cz/vyziva/kojeni/technika-kojeni/
http://www.vasedeti.cz/vyziva/kojeni/metody-zvyseni-tvorby-mleka-a-stolicka-kojeneho-ditete/

Dobrý den.
Omlouvám se, že reaguji až nyní.
Předně bych chtěla napsat, že toto je naprosto normální a není vůbec třeba se znepokojovat.
Miminko bylo 9 měsíců v bříšku maminky, tělesný kontakt je pro něj stejně důležitý, jako potřeba jídla, spánku, tepla..
Miminko se může cítit nejistě a potřebuji maminku u sebe. Pokud s tím nemáte nějaký problém, nevidím důvod, proč by nemohlo sát klidně i hodinu.
Vy si akorát hlídejte prsa, bradavku. Pokud by miminko bylo špatně přisáté a hodinu např. jen „cumlalo“ bez efektu bradavku, došlo by brzo k poškození tkáně, což je nepříjemné.
Zkontrolujte proto techniku kojení, v tomto věku je to opravdu důležité. Pokud si nejste jistá, jak by měla technika kojení vypadat, napište zde nový dotaz, popíšu vám a pošlu odkazy. Popř. zavolejte laktační poradkyni v místě bydliště, která nejlépe zhodnotí situaci přímo u vás doma.
Miminko by se jistě mělo pravidelně vážit. Ale nejsem moc pro tzv. kontrolní vážení, což je nešvar některých pediatrů. Vystresovanou maminku si pozvou do ordinace a chtějí, aby nakojila. Většinou to dopadne tak, že miminko zrovna nemá potřebu sát, je v cizím prostředí, maminka ve stresu, mléko se špatně spouští a lékař nakonec řekne, že máte MM málo. Pak je to opravdu problém a kolikrát zcela zbytečně maminka přejde na příkrm.
Řiďte se svým mateřským instinktem. Zda je miminko spokojené.
Kojte kdykoliv bude mít zájem. Sledujte čas efektivního sání, měl by trvat cca 10-20 minut. Starší miminko dokáže svoji porci MM vysát za kratší čas, než čerstvý kojenec. Pokud u kojení usíná, klidně miminko zvedněte, přehoďte na druhou stranu a pokračujte v kojení. Měsíční miminko mnohdy potřebuje na jedno kojení čas i 40 minut a je to zcela v pořádku.
Pro zvýšení tvorby MM je několik metod, efekt se dostavuje za 2-3 dny. Pokud máte pocit, že máte mléka málo, napište, metody Vám popíši.
Rozhodně ale doporučuji dudlík vyhodit a nový už nekupovat! Miminko má potřebu sání, od přírody, pokud mu dáte dudlík, dítě dumlá a tím potlačuje svoji potřebu, pak se lehce stane, že místo, aby se kojilo a sálo MM, cumlá dudlík. Nabídka s poptávkou po MM se tímto lehce rozhodí.
Čím víc miminko saje, tím více mléka se vytvoří. 🙂
To, že Vám nejde odsávat, je normální. Pro zvýšení tvorby MM není důležité množství odstříkaného mléka, ale stimulace. Odstříkávání chce cvik, dejte pozor, abyste si prsa nepoškodila nevhodným odsáváním, či nevhodnou odsávačkou.
Zůstaňte v klidu, miminko chovejte, noste a kojte dle libosti. Vše ostatní počká. Nebojte se, že byste měla později rozmazlené dítě, jak radí některé babičky či tetičky. Tak to není. Miminko vás potřebuje.
Ahoj, u nás to bylo to samé. Večerní nekonečné kojení. Pomohl nám až dudlík. I když ze začátku ho malá taky nechtěla. Zkoušela jsem to ale pořád jí ho dávat, a nakonec se podařilo a naučila se na něj.

A ještě mi napadlo – růstový spurt je první tuším okolo třetího týdne a další hned v šesti, tak jestli to také nesouvisí.

Taky se ještě určuje podle množství počůraných plen, tuším že 6 nebo osm plen denně prozrazuje, že dítě má dostatečný příjem.
Jinak mně to připadá úplně normální, obě moje děti si na prso navykly jako na dudlík, nikdy mě nenapadlo, že by to dělaly z hladu :-). Naštěstí to neberu jako trpění, ale jako životní etapu, jejich i mojí.

nedostatek mléka se pozná pouze na váze, takže pokud si myslíte, že málo vypije, domluvte se s dr. na kontrolním kojení nebo si půjčte váhu…. pokud ale dítě prospívá, přibírá „normálně“ tak mléka nedostatek není a vše, co kolem toho dělá, jsou jen „uspokojující požadavky“ dítěte. Může to být cokoliv od zvyku na prso až po koliku.
Pokud jde o dudlík a chcete ho na něj naučit, nemusí mu vyhovovat ten, který jste pořídili a taky si na něj musí zvyknout – první kluk vzal pouze obyčejnou latexovou kytičku, ostatní plival a přijal ji až ve 3m, druhý zase nevzal jiný než silikonový jedné konkrétní značky a také mu trvalo, než ho přijal. V jednom měsíci ani jeden dudlík neakceptoval, museli jsme si to vytrpět. Přeji vám pevné nervy, hlavně se zbytečně nestresujte…
Jenže on to dělá i přes den a ani dudlík nepomáhá to už jsme zkoušeli někdy spí po kojení hodinu i dvě, ale někdy sotva půl hodiny. Někdy mi připadne že je nevyspaný a prso používá jen k tomu aaby usnul, ale stejně neusne a je pak mrzutý.

mě to malá také dělala, celý dne v pohodě, kojení ukázkově cca po 3 hodinách, v noci i více po 6ti hodinách, ale na večer běžně u prsa třeba i 2 hodiny prakticky v kuse. Večer byla celkově mrzutá a nešlo dělat pořádně nic jiného, než ji kojit, chovat, kojit chovat. Osobně myslím, že to není nedostatkem mléka, kojily jsme naprosto v pohodě, přibývala krásně, ale s tím, že to kojení navečer bylo vždy delší. Po šestinedělí už jsem dokázala odstříkat sotva pár kapek, prsa měkká, jako bych nekojila, prostě to neurčuje množství mléka. Dudlík jsem nechtěla dávat, protže jsem s ním neměla dobré zkušenosti ha zvládli jsme to. Postupem se to srobnalo, ale od 7mi měsíců jsem ji naučila usínat bez prsa, protože se to začalo zase zhoršovat (nechtěla pustit prso z pusy), do 3 dnů hezky usínala i bez prsa, ač stále kojená.
Tak já myslím, že spíš si zvykl spát u prsa.
Dítě je nakojené do 15 minut, pak už si spíš hraje s prsem nebo se s ním uklidňuje.
Mě v tomto pomohla váha a vážení před a po kojení. Měla jsem přehled, kolik dítě vypilo.
Zkus nahradit prso dudlíkem.