Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Sdružení podnikatelů
Radko, moc prosím o radu.
Manžel je OSVČ, instalatér, jeho příjmy tak z 80 % tvoří peníze od firmy pro kterou pravidelně pracuje + má různé malé zakázky od lidí (oprava WC, rekonstrukce koupelen atd).
A teď od ledna řeší (reps. ta firma pro kterou pracuje) postihování švarcsystému. Teď jsou nějaké větší postihy a víc se po tom jde. Firma se bojí, že přijde kontrola a dostane pokutu a proto místo toho, aby manžel (a i ostatní) každý měsíc vystavil fakturu, tak musí nepravidelně dávat faktury na menší částky nebo třeba kolega vystaví fakturu na velkou částku a pak dá půlku manželovi a mezi sebou si to vyúčtují.
A dnes přišel manžel s tím, že „musí“ založit sdružení podnikatelů. Jeden kolega je tam celkem normální a tak je ochoten s ním do toho jít. Účetní firmy jim tvrdí, že to nic není, jen se sepíše smlouva o založení sdružení a jede se dál.
Já z toho zas tak na větvi nejsem, ale na druhou stranu nechci aby manžel dostal pokutu, že jede ve švarcsystému.
Tam mi tedy není úplně jasný co je a co není švarcsystém. Manžel pro ně sice pravidelně pracuje, chodí tam jako do práce, ale nářadí má svoje, jezdí svým autem, sám si platí benzín, má svoje pracovní oblečení a pomůcky atd. Navíc nedělá jen pro ně.
Ještě k tomu sdružení – jde mi hlavně o to, že teď uplatňuje výdaje % z příjmů, ten jeho kolega taky.
Může se v tom pokračovat nadále, nebo budou muset vést daňovou evidenci? (ta by pro ně byla hodně nevýhodná, jako výdaje mají jen benzín, pojištění, telefon, materiál minimálně).
A jak to vůbec funguje s daněma a přehledama pro zdravotní a sociální? Chápu to dobře tak, že se příjmy vydělí 2 a každý to podá sám za sebe?
A jak vyřešit to, že manžel na rozdíl od toho kolegy má i příjmy odjinud, tudíž roční příjmy jsou vyšší, tak ten klega by byl bit, kdyby musel uvádět polovinu příjmů sdružení, protože fakticky si vydělá míň.
Moc děkuji za radu, jsem z toho zmatená 🙂

teď má manža příjem jen za sebe. ale ve sdružení se jejich příjmy vlastně zdvojnásobí a asi překročí obrat, ne?
už jsem viděla hodně rozhádanejch sdružení. koupili auto z peněz sdružení, psaný je samozřejmě jen na jednoho, co při ukončení? co další majetek? když jeden onemocní a nedělá, tak mu jdou stejný příjmy jako tomu, co maká za oba…bývá to horší než rozvod:-)
musí mít prostě víc odběratelů, používat výhradně svůj materiál i nářadí, určovat si sám pracovní dobu…

radko,
to jsem se hlavně zapomněla zeptat – tvůj názor je teda ten že to švarcsystém neřeší? Můj totiž taky. Protože když se v tom budou šťourat, zjistí, jak to je, akorát že ty jednotlivci jsou sdružený.
Ještě k tomu dpháčku – manžel ani ten druhý plátci nejsou. Našla jsem, že pokud je jeden plátce, tak musí být i ten druhý, ale že by se museli stát plátci to jsem nikde nečetla.
A jak je to s ukončením? Manželovi tvrdí, že se sepíše smlouva i na dobu určitou a pak je prostě konec.
A poslední dotaz – co jiného udělat aby nebyl obviněn ze švarcsystému než se nechat zaměstnat?
Moc děkuju!

sdružení nevyřeší švarc. pokud účetní tvrdí, že sdružení není problém, neví o čem mluví.problém je při ukončení, když jeden onemocní, nejhorší když se pohádají. je plátce dph? jestli ne, tak do toho skočí. jinak je to tak, jak píšeš. vede se jedna evidence (daňová nebo jen příjmů když jsou výdaje paušálem) a ve finále si každý zdaní svůj díl. to co dělá manža mimo sdružení si taky sám zdaní.