Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Ukončení zaměstnání po RD po nátlaku zaměstnavatele
Dobrý den, paní Vladimíro, ráda bych znala Váš názor na moji situaci a ráda bych požádala o radu. (ačkoli jste nedávno zodpovídala podobný dotaz)
Syn je narozen 3.2.2009 a já mám 3 letou variantu RD. Měla bych tedy nastoupit do práce 3.2.2012 (příští pátek). Smlouvu mám na dobu neurčitou, u zaměstnavatele jsem byla od 2.8.2004.
Na podmínkách nástupu jsem se jela dohodnout se zaměstnavatelem již v říjnu. Z celého hovoru vyplynuly dvě věci – a to, že se nikdy nepočítal, že se chci vrátit a že se mám v lednu zastavit podepsat papíry, že dobrovolně odcházím a ať si najdu místo jinde.
Tomuto závěru předcházel z jeho strany dost silný psychický nátlak.
V právní poradně ÚP mi byly porazeny dvě varianty:
1/ jít 3.2. do práce a dožadovat se přidělení práce
2/ pokud se vím, že psychicky dlouhodobě nevydržím tlak ze strany zaměstnavatele, mám ho prý alespoň přesvědčit na tom, že odcházím ze zdravotních důvodů
Jelikož se mi bohužel nepodařilo zajistit práci, pak budu závislá na dávkách z ÚP.
V odpovědi jiné mamince jste psala, že dohoda o ukončení PP se může učinit kdykoli. Je lepší ji uzavřít s předstihem? Nebo až 3. února? Bohužel je to pátek a je dost pravděpodobné, že bych pak papíry na ÚP nedoručila dříve jak v pondělí.
Pokud by mi raději dal zaměstnavatel místo, ale zároveň by dělal vše pro to, aby mi práci znepříjemnil a znechutil, si už také nebudu mít žádné obrany, že?
Je nějaká cesta (právní), která by ho nutila zvednout mi plat nebo mne může zaměstnat za plat domluvený v roce 2004? Neboť nyní se na pozici, kterou jsem vykonávala, vydělává o cca 10 tisíc více?
Omlouvám se za dlouhý dotaz a předem díky za radu.

***Je zaměstnavatel povinen po návratu ženy do práce nějakým způsobem jí vyjít vstříc třeba úpravou pracovní doby, pokud by to potřebovala?
Teoreticky ano. Podle zákona má zaměstnavatel umožnit ženě zkrácenou nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby tak, aby zajistila péči o dítě. Ale tuto povinnost má pouze tehdy, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. A bohužel zaměstnavatelé se mnohdy vymlouvají a předstírají provozní důvody a ženám nevyhoví. A takové případy končí někdy i u soudu.***
Takže jestli chceš bojovat o místo, může se to dostat až k soudu, neb zaměstnavatel nemůže odmítnou org.změny z „pohodlnosti“, a to zda jdou směny upravit v tvůj prospěch, pak rozhodne až soud.
Co se týče zdrav.důvodů – to je ošemetné, a neměla bys nárok na odstupné.

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené má zaměstnavatel povinnost zaměstnat Vás v souladu s Vaší pracovní smlouvou. Pokud pro Vás práci nemá, byla by nejlogičtějším řešením výpověď nebo dohoda z důvodu nadbytečnosti. Rozhodně se ale nenechejte natlačit do toho, abyste dala výpověď sama nebo abyste podepsala dohodu bez udání důvodu, připravila byste se tak o odstupné. Co se týče dohody o ukončení pracovního poměru, tak pokud ji uzavřete bez toho, abyste do práce vůbec nastoupila, budete mít nárok pouze na minimální podporu v nezaměstnanosti. Co se týče platu, tak pokud nemáte plat uvedený přímo v pracovní smlouvě, může vám ho zaměstnavatel snížit i bez Vašeho souhlasu, musí ale respektovat tzv. zaručenou mzdu, o které už psala radka2.

Radko2, díky za ten termín – zaručená mzda, alespoň jsem si to nastudovala.
Jinou práci nemám, ale s inspektorátem práce jsem můj případ už řešila a bylo mi odpovězeno, že takových případů je spousta, že pro mne nic nemohou udělat a že bych musela mít videozáznam a stejně by to bylo na dlouhé lokte a navíc bez jistoty vítězství…
Děkuji velice za podporu.

Bokul, byla jsem před pěti lety ve stejné situaci, jakou popisuješ. Před nástupem do práce mi bylo sděleno, že místo už není a ať podepíšu dohodu o ukončení. Zašla jsem na inspektorát práce a po tomto pohovoru jsem zavolala řediteli, že s tím, co nabízí, nesouhlasím, a vysvětlila mu, jaká mám práva a on povinnosti. Trvalo to týden, pak mi volal, zda bych zatím přistoupila na zkrácený úvazek, čímž mi vlastně moc pomohl, já jsem souhlasila. Po třech měsících mi opět prodloužil úvazek na plný, takže všechno dobře dopadlo.
Naprostý souhlas s radkou, máš právo na odstupné, nedej se. Vždyť i proti tomu psychickému nátlaku se jde dneska bránit. Přinejmenším bych to řešila znovu s inspektorátem práce.
Držím palce, dej pak vědět, jak to dopadlo.
jo a k výši platu – zákonem je dána zaručená mzda, takže podle druhu práce je určeno minimum, které zaměstnanec musí dostat (nekvalifikované práce 8000 a pak to stoupá)radka2
pro mě by byla přípustná jedině varianta č.1. ať teda dá výpověď a odstupné, ale odejít dobrovolně?? proč? máš jinou práci? radka2