Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Skvrny na zubech
Dobrý den,
moje dcera(6 let) má zatím prořezané 2 dolní stálé zuby. Bohužel jsou na zubech žlutohnědé skvrny. Už ji takto narostly. Naše zubařka říká, že se jedná o fluorózu a nedá se s tím nic dělat. Nevím, zda s tím může eventuelně souviset i to, že měla úraz dolního mléčného zubu. Postup prý bude: prořezání všech zubů, srovnání zubů a poté ji poškozené zuby vyvrtá a dá bílé výplně. Můj zubař mi říkal něco o potažení zubů pryskyřicí. Hrozím se, aby takto neměla poškozené všechny stálé zuby a uvítám jakoukoliv radu, pomoc a váš názor na další postup. Mléčné zuby má bez jakýchkoliv problémů.
Děkuji za radu
Dobrý den,
ráda bych Vás uklidnila, může se jednat o fluorózu, ale může se také jednat o zcela „obyčejné“ pigmentace…
Stálé zuby se vedle dočasných mohou jevit tmavší. (Dočasné mají trochu jinak „postavenou“ sklovinu a opticky se mohou jevit mléčnější, proto i označení mléčné zuby…)
Souhlasím s předchozím příspěvkem, F je velice užitečný, ale systémový příjem (co se spolkne) by měl být omezen! Není dobře ani málo, ani moc… Proto by děti do 6 let vůbec neměly pít minerálky s obsahem F- nad 6mg/l… Optimální příjem je 0,7mg – 1 mg/l. U dětí se předpokládá, že si neumí dokonale vypláchnout zubní pastu a část spolknou, proto je snížené množství F (do 500 ppm F). Lokální fluoridace je však velice potřebná v předcházení vzniku zubního kazu, předpokládám, že zubní pastu nejí. Můžete už tedy používat pastu s vyšším obsahem (nad 1000 ppm F).
Rozhodně si nemyslím, že by byl třeba zásah do skloviny a potřeba dělat výplň!!! V některých případech pomůže bělení, ale i s tím bych počkala do dospělosti. Pokud to Vaší dceru bude trápit až bude dospělá, bude to její rozhodnutí, že si nechá udělat zásah do skloviny a estetickou výplň, nebo fasetu. (Tu je však po nějaké době třeba měnit, není to doživotně).
(Ještě je jedna varianta, ale ta je velice vzácná a to je porucha mineralizace skloviny – amelogenesis imperfecta – vypadá na první pohled jako fluóroza, tam je pak potřeba zub chránit, protože vrstva skloviny je velice tenká a nedokonalá)
Ale popisujete, že se dceři stal úraz – mohlo by to s ním souviset. Pokud byl mechanizmus úrazu: náraz do zubu ve směru osy a ten se posunul směrem dolů… Pak bych očekávala takový „ďolíček“ ve sklovině, který není hladký a lesklý oproti okolní sklovině a mohou se v něm držet pigmentace… Tam stačí pouze odstraňování pigmentací… A bude-li to dceři v dospělosti vadit, ať řeší estetiku sama. Jinak není potřeba tam zhotovovat výplň…
Hodně zdaru!
šb
Dobrý den,
zde občas platí víc než jinde, že „méně je někdy více“. V odkazu níže si můžete přečíst, co tento jev způsobuje a myslím, že by jste měli zkusit tomuto předejít zkrátka omezením příjmu fluoru. Mnohdy si to rodiče ani neuvědomují, ale jejich děti mohou přijímat zubní pasty, které obsahují nadměrné množství fluoru, určené např. pro dospělé, využíváte doma na solení pouze fluorizovanou sůl atp. Někdo kdo je na to citlivý s tímto může mít problém.
Zkuste se lépe poradit se zubařkou, jak dál postupovat, ona je ten odborník, který by vám měl poradit co nejlépe.
Hodně štěstí
HP