Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
nástup na PPM
Dobrý den , mám na Vás dotazy týkající se nástupu na PPM.Jsem OSVČ od r.2004 , avšak vzhledem k předchozím nesnázím s otěhotněním a následně se třemi potraty jsem „vzdala“placení dobrovolného nemoc.pojištění za OSVČ.Nyní jsem začala 28.8.2010 platit nemocenskou ve výši 1100 kč ,avšak jí již nelze jednorázově doplatit , abych splnila podmínku 270-ti dnů pro nárok na PPM OSVČ.Jsem totiž od konce května 2010 těhotná ,předpokl.termín porodu je 3.3.2011 a měla bych tedy nastoupit 20.1.2011 na PPM.Od 1.12.2010 jsem na neschopnce OSVČ,jelikož toto mé zaměstnání je závislé na nedoporučeém cestování a tuto práci tedy nemohu od května vykonávat.Lékař by mě rád nechal na neschopnce i nadále -až do porodu , ale není si jistý ,zda to nový zákon od ledna 2011 dovoluje?Vyčetla jsem , že se maminka může údajně vzdát PPM 6 týdnů před porodem ,zůstat tak nadále na neschopence ,načež jí v takovém příp.PPM pak náleží samozřejmě o tuto dobu 6-ti týdnů PPM kratší.Dále bych se chtěla zeptat ,zda bych v tom příp.pak splňovala alespoň druhou podmínku 180-ti dnů,která by mi tím pádem od 28.8.vycházela a zda by to postačilo na nárok pobírání PPM za činnost OSVČ-byť kratší o 6 týdnů?Ev.může žena nastoupit na PPm později-třeba 3 týdny před porodem?Dále mám ještě závislou činnost , kde si také nejsem jistá , zda bych splňovala podmínky pro pobírání PPM .Od 28.8.2008 do 28.8.2010 tedy po dobu dvou let jsem totiž souběžně s OSVČ zaměstnaná na půlúvazek es mzdou 10800,-hrubého , kde za mě zaměstnavatel platil úměrné nemoc.pojištění.Tato smlouva však byla po dobu mateřské dovolené mé kolegyně a nyní se již postupně navrací a byť jsem na smlouvu nadále ,jedná se o smluvu na dobu určitou-tzn.opět po dobu MD s tím , že od září 2010 jsem již pouze na čtvrtúvazek s platem 4200 čistého-cca.5600 hrubého,opět s úměrnými odvody nemocenských plateb od zaměstnavatele.Chtěla bych se tedy zeptat,zda mi z této závislé činnosti vzniká nárok na PPM ,ev.na porodné , popř.zda se dají kombinovat výpočty v závislosti na úměrně zaplaceném nem.pojištění z obou činností zároveń , pokud za OSVČ odvádím , jak jsem již psala nem.platby od 28.8.2010?Domnívám se , že pokud by nebylo možné uplatnit nárok na PPM v mé činnosti OSVČ a pouze z mé závislé činnosti-mohu vyzvednout na OSSZ potvrzení , že nesplńuji podmínky pro pobírání PPM v OSVČ a zůstat zde nadále na neschopence až do porodu , či 6 týdnu po porodu , jak uvádíte v ost.odpovědích na dotazy a pak nastoupit v příp,že to budu splňovat-na PPM ze závislé činnosti?Promiňte obsáhlost mého dotazu , ale bylo mi řečeno na OSSZ , že případ je natolik specifický , že se mi dostávalo různých odpovědí.Děkuji za odp.

Dobrý den,
Vaše situace je opravdu dosti specifická a Váš dotaz poněkud komplikovaný, nicméně pokusím se Vám odpovědět. Na základě Vámi uvedených informací jako OSVČ na PPM opravdu nárok mít nebudete, neboť jak sama správně uvádíte, nesplňujete potřebnou dobu (270 dní) nemocenského pojištění, které opravdu nelze doplatit zpětně a ani na mateřskou dovolenou nelze nastoupit později než na počátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu. To, zda splňujete druhou podmínku, v tomto případě tedy není vůbec důležité, i kdyby jste ji splňovala, k nároku na PPM Vám to stačit nebude, neboť musíte splnit podmínky obě.
Pokud jde o Vaší závislou činnost, tam dle mého názoru podmínku 270 dní nemocenského pojištění splňujete. Pokud byste nastupovala na PPM 20.1.2011, bylo by rozhodným obdobím období od 20.1.2009, ve kterém jste vykonávala závislou činnost déle než 9 měsíců, a tudíž tuto podmínku splňujete. Pokud v této závislé činnosti, ze které je za Vás odváděno poměrné nemocenské pojištění, pokračujete od září 2010 i nadále, pak dle mého názoru v této činnosti splňujete nárok na PPM. Doporučuji tedy zajít co nejdříve na okresní správu sociálního zabezpečení a blíže se k této záležitosti informovat, případně si žádost o PPM hned podat. Pak byste mohla nastoupit na mateřskou ji od Vámi uváděného data, pokračovat v ní ještě 22 týdnů po porodu a poté přejít na rodičovský příspěvek. Je možné pobírat buď mateřskou (PPM) nebo nemocenskou v souvislosti s porodem – 6 týdnů před ním a 6 týdnů po něm. Vámi navrhovaný postup – zůstat do porodu na nemocenské a poté přejít na mateřskou tedy bohužel není možný. Je nutné buď nastoupit na mateřskou nebo i nadále pobírat nemocenskou. I v případě pobírání nemocenské v souvislosti s porodem ale máte možnost volby mezi tříletou a čtyřletou variantou rodičovského příspěvku. Doporučuji se tedy co nejdříve obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení v místě vašeho bydliště.