Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Urednici netusi...- PN, UP?
Dobry den…
Mam velmi slozity problem a moc prosim o radu pri jeho reseni. Urednice na zdejším UP nebyly schopny mi zodpovědět ani část dotazu, proto se obracim s prosbou na Vas.
K 31.10.2010 jsem dostala vypoved (po 10 letech zamestnani) z duvodu nadbytecnosti, dostala jsem odstupne. Od 1.11.2010 jsem v pracovni neschopnosti. Rada bych se zeptala – napr., kdyz PN ukoncim k 31.1.2011 a napr. na 3 mes. odjedu do zahanici, kde nebudu pracovat (manzel je cizinec, mimo EU), mam po navratu do CR (napr. k 1.4.2010) a po prihlaseni se na UP narok na podporu v nezamestnanosti? A pokud ano, v jake vysi? (V jake lhute po skonceni PN se musim na UP prihlasit, aby mi vznikl narok na podporu?) Samozrejme si socialni a zdravotni pojisteni po dobu tech 3 mesicu mimo CR budu platit sama.
A dalsi dotaz – pokud bych se ze zahranici po tech 3 mes. vratila tehotna, mam zde v CR narok na nemocenske davky, pripadne kdo mi je a v jake vysi bude vyplacet? Nebo je lepe se i v tomto pripade registrovat na uradu prace(paklize mam na podporu narok)? A nasledne – druhou polovinu tehotenstvi a na porod chci byt urcite v Cechach. Mam narok na materskou a rodicovskou? Jak jsem jiz uvadela, socialni a zdravotni pojisteni budu mit hrazeno po celou dobu. Jsem obcan CR, i decko bude. Manzel je cizinec mimo EU, v soucasne době v CR pobyva dele nez rok (dlouhodoby pobyt) a 9 mes. zde pracuje.
Dekuji moc za odpoved
Hezky vecer, Monika (monicav@centrum.cz)

Pekný večer i Vám Moniko,
omlouvám se, že jsem Vás nechala na svou odpověď tak dlouho čekat, ale Váš dotaz je opravdu poněkud komplikovaný. Běžně byste se na úřadě práce měla zaregistrovat nejpozději do tří pracovních dnů po ukončení PN. Jedině tak za Vás totiž bude zdravotní pojištění hrazeno již od následujícího dne po ukončení PN. Pokud po ukončení PN odcestujete do zahraničí a zaregistrujete se na ÚP až po návratu, bude za Vás zdravotní pojištění hrazeno až od data evidence na ÚP. Bude tedy vhodné si během pobytu v zahraničí platit v ČR zdravotní pojištění. Na podporu v nezaměstnanosti byste dle mého názoru měla mít nárok i v případě, že byste se na ÚP zaregistrovala až po Vašem návratu ze zahraničí. Podle § 39 zákona o zaměstnanosti má na podporu nárok uchzeč o zaměstnání, který: během uplynulých třech let vykonával zaměstnání v rozsahu alespoň 12 měsíců, požádal ÚP o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti – zákon neuvádí žádné lhůty, do kdy musíte požádat, pouze konstatuje, že pokud se nezaevidujete do tří pracovních dnů od ukončneí zaměstnání či PN, bude Vám podpory vyplácena až od data registrace na ÚP. Poslední podmínkou pak je skutečnost, že nesmíte být poživatelem starobního důchodu. Protože všechny tyto podmínky splňujete, jen si žádost podáte později, nevidím důvod, proč by Vám i po návratu ze zahraničí neměla být vyplacena podpory v nezaměstnanosti. V jaké výši, to závisí na výši čistého příjmu z Vašeho posledního zaměstnání. Podpora v nezaměstnanosti je vyplácena celkem pět měsíců: v prvních dvou měsících ve výši 65% tohoto výdělku, druhé dva měsíce ve výši 50% výdělku, a poslední měsíc ve výši 45% výdělku.
Co se týče nároku na mateřskou a rodičovskou, na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok, pokud jste během uplanulých dvou let před nástupem na mateřskou (počátkem 6. až 8. týdne před stanoveným termínem porodu) byla nemocensky pojištěná po dobu alespoň 270 dní a abyste byla nemocensky pojištěná i v den nástupu do zaměstnání. Vzhledem k uvdáěné délce Vašeho zaměstnání první podmínku bez problémů splníte, horší to ale bude s tou druhou. Vzhledem k ukončení zaměstnání již nejste nemocensky pojištěná a pkud byste otěhotněla až v zahraničí, nevejdete se už do ochranné lhůty a nebudete mít tudíž nárok na mateřskou a ani nebude možné si zvolit variantu variantu rodičovského příspěvku. Konkrétnější inforamce ohledně podpory v nezaměstnanosti by Vám ale měli podat na místně příslušném úřadě práce, informace o nemocenské a mateřské na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Snad jsem Vám alespoň částečně odpověděla.