Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Děti a peníze
Dobry den, rada bycj se zeptala, jaky je nejvhodnejsi zpusob, jak u temer 7-leteho ditete pestovat vztah k penezum. Vychovavame s manzelem jeho dceru z predchoziho vztahu, dcera ma nejvrelejsi vztah k babicce ze strany matky, u ktere 2 roky vyrustala (od 4 do 6 let) v dobe, kdy jeji vlastni matka se nestarala. Babicka ji za to, ze ji pomaha s uklidem, dava penize, ktere si u ni setri. My ji penize nedavame, proste jen kupujeme, co je potreba a davame ji darky k svatku, narozeninam, Vanocum. Mimo dostane obcas malickost jako casopis nebo malou hracku. Snazime se ji vysvetlovat, ze drazsi veci muze dostat jen pri nejake prilezitosti a tim ji vest k hospodarnosti.
Co ti o tom myslite?
Dekuji
Dobrý den, já souhlasím s tím, že děti by měli dostávat nějaké (v 7-mi letech – cca 20 Kč týdně – odvíjí se od věku) kapesné a naučit se s ním hospodařit. Za domácí práce (úklid pokojíku, mytí nádobí, vysávání) bych jim ale peníze nedávala – něco jiného by ale bylo, kdyby mi pomohly s něčím, co dělám na výdělek. Nebo pomoc tatínkovi při práci – kterou dělá na výdělek. Domácí práce by se měli naučit dělat jako běžnou součást života.
Sama dětem kupuji věci na narozeniny, vánoce (hračky) a když je něco potřeba během roku, tak to koupíme – ne hračky. Když si ale chce koupit dcera něco (nějakou blbůstku- malou hračku), kterou ji ale já nechci koupit, tak si to zaplatí ze svého kapesného. Pokud si to utratí, tak jí nezbude na sladkosti a musí počkat do dalšího týdne. Nebo se musí naučit ty peníze neutratit a ušetřit si na tu konkrétní hračku. Váš přístup na mě působí jako naprosto v pořádku.
Ahoj, naše momentální situace nám nedovoluje dávat pravidelné kapesné, ale na konci týdne děti dostanou nějaké drobné do kasiček, jsem pro kapesné do 50 -100 kč měsíčně.
Za domácí práce peníze nedávám, zastávám názor, že by tyto činnosti měli být automatické. Je to zvláštní, ale když je nějakým takovýmto „úkolem“ pověřím, berou to spíše jako odměnu.
Myslím si, že nejvíc se děti hospodárnosti naučí, když mohou sami disponovat přiměřeným obnosem. Docela rychle pak chápou, že musí přemýšlet co a za jakou částku si mohou dovolit a když chtějí něco dražšího, musí šetřit.
mě se líbí tenhle názor na odměny za práci:
http://zena-in.cz/clanek/odmeny-za-prospech-mesicni-kapesne-nebo-radeji-penize-na-vyzadani/kategorie/deti
no za práci „navíc“ bych možná taky dala odměnu, ale ne předem. spíš když by něco sami od sebe udělali „navíc“. ohledně kapesného a peněz za práci a školu je tisíce názorů, každej to má jinak:-) já zírala, když spolužák prcka machroval, že dostává 1000kč kapesné měsíčně (tehdy 2.tř). jeho matka se zase divila, že ten můj dostával „jen“ 50kč týdně.
No vidíš, Radko, my to máme doma nastavené tak, že dáváme peníze právě za tu práci. Děti vědí, že táta v práci vydělává korunky, a tak dostanou nějaký malý obnos za nějakou práci „navíc“ – luxování, utírání prachu. Svůj pokoj si musí uklízet zadara, ale zase jako motivaci dostanou samolepku. Je jim 4,5 a skoro 6. Počítám, že až budou školáci, zavedem taky nějaké jednotýdenní kapesné. Já spíš bojuju s babičkou kvůli těm dárkům – babička by jim snesla modré z nebe, takže občas koupí dárek „jen tak“, který bych já třeba koupila k narozeninám nebo k vánocům. Ona to myslí dobře, ale…no, je to někdy těžké.
v tomto věku by dítě mělo dostávat kapesné. ovšem jeho výše se odvíjí od sociální situace rodiny a někde jsem četla, že u prvňáka podle nějaké ankety to bylo od 20kč týdně až do 1000 kč týdně!!! já osmiletýmu dávám 50 kč týdně. ale platit za pomoc v domácnosti nebo školní výsledky se mi příčí.