Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Nechce umělé mléko.
Dobrý den, mám 7 měsíční dceru, kterou od narození kojím (narodila se v 37 týdnu- 3 kg, teďka váží 8 kg.) V 5,5 měsíci jsem jí začala přikrmovat zeleninovými příkrmy a později i masozeleninovými příkrmy, pak jsem jí začala dávat na svačinky přesnídávky nebo ovoce (vše mi bez problémů krásně papá). Problém nastal večer, kdy jsem jí začala dávat mléčné kaše nebo umělé mléko, vůbec to nechce pít z lahve ani když jsem jí dala kaši na lžíci (tak jsem jí začala dávat na večeři také zeleninu), ale v noci se neustále budí i po jedné hodině na kojení, ale já už nemám žádné mléko, tak se nezasytí (zkusila jsem jí dát čaj, ale ten nepomáhá), ona mi tu flašku prostě nevezme a mléko nechce. Prosím poraďte mi jak mám tento problém vyřešit a co jí mám v noci dát? Děkuji Veronika
Ahoj Verčo,mám uplně stejný problém a trvá to 2měsíce:(malé je 8měsícu a 14dnu,ale furt se v noci budí a já už to fakt nezvládám.Tak se tě chci zeptat,jestli už máš trochu lepší výsledky a prosím o radu.Už jsem vážně zoufalá.Mám ještě 10letou a u ní to bylo opravdu o dovolený,ale tady u té prdolky mě fakt nervy pochodují.Děkuji za odpověd M.

Verunko, to, že dítě odmítá kaši nebo umělé mléko, není nic neobvyklého. Pokud je dítě kojené, vůbec nepotřebuje UM a je naprosto zbytečné ho kupovat.
Pokud bude mít dítě hlad, je možné na i večer podávat příkrmy, které chutnají a které dáváte např. na oběd. Po tomto příkrmu ještě nakojit.
Mateřské mléko se tvoří v souvislosti s nabídkou a poptávkou. Tedy jak často budete kojit, tak se bude mléko tvořit. Pokud kojíte už jen na noc a v noci, bude v prsu právě tolik mléka, aby toto množství dítku stačilo. Doporučuji při kojení nabídnou vždy i druhé prso. Metod na zvýšení tvorby mléka je hned několik, ale o tom dotaz není.
Časté buzení v noci je normální stav. Je třeba dítě utišit, aby vědělo, že není samo a mohlo v klidu spát. V tomto věku je to ale opravdu normální. Sice nejsem příznivce násilného odbourávání kojení v noci, ale pokud už maminka „padá na ústa“, pak chápu, že se také musí někdy vyspat.
Nicméně bych zkusila na čas kašičky nedávat a vrátit se k nim třeba za pár týdnů. Určitě bych ale už dítě neučila na flašku. Není to vůbec nutné, může přejít z kojení rovnou na hrníček.
Moc děkuji za rady, vše vyzkouším. Veronika

Ještě jsem nedodala…na kaši berte opravdu radši lžičku. Aby věděla, že kaše a příkrmy i přesnídávky (co je kašovité) se dává lžičkou a z lahve se pije.

My když jsme žačali našeho malého učit na lahev, tak jsme mu ji dali jako hračku. Bylo tam trochu čajíčku a on si jenom tak strkal ten dudlík do pusinky. Už nevím kde mi to nějaká maminka poradila. To dítě se s tou lahví musí nejdřív seznámit. Takže udělejte trošku čaje, vezměte ji na klín a nechte ji, aby si tu lahev osahala (je lepší menší a plastová, třeba i s těmi držáčky po stranách). Když si s tím bude hrát, tak jí dávejte dudlíčka do pusinky a pak trochu nahněte, aby vyšlo pár kapek čajíku. Náš malý má rád heřmánkový od HIPPu. Takhle se pomalinku náš malý rozpil. Když se naučí pít čaj, tak zkoušejte umělé mléko. Náš malý to ze začátku taky nechtěl. Současně začněte dělat mléčnou kaši. Nejlepší by bylo z mateřského mléka a koupit neslazenou. Aby tam to mléko bylo hodně cítit. My máme rádi jáhlovou z DM a nebo třízrnou z DM. Většina ostatních kaší je hodně slazená a může jí vadit ta sladkost. Našemu malému vadila. Takže ji dělejte z mateřského mléka. Dává se tam půl na půl s kojeneckou vodou. Té vody tam může být i víc, když nemáš dost MM odstříkáno. Ono to pokaždé nejde. Navíc nám malý stejně jedl jenom poloviční dávku a na tu potřebuješ tak 50 ml MM. Když se naučí jíst kaši s MM, tak tam přidej 1/4 MM, 1/4 UM a 1/2 vody. A když se to naučí jíst takhle, tak nahraď MM zdela UM a ber to půl na půl. Současně pořád denně aspoň 1x zkoušej lahev s umělým mlíčkem a pravidelně dělat čajíky. Dokud se ale nenaučí jíst kaši ani s MM, tak dávej po pokusu s kaší vždycky masozeleninový příkrm. Malý to měl to samé, jako to máte vy. Musíš postupně. Možná to bude trvat 3 týdny, možná měsíc, ale určitě se to naučí.
Držíme palečky… 🙂

Verunko, bohužel kojené děti často odmítají téměř veškeré umělé mléko a my s tím nic neuděláme. Pokud nechce lahev, zkuste vybrat nějaký hrníček – raděj ten, ze kterého to teče, aby lépe a rychleji zjistila, co s tím má dělat. Hrníček plňte max do poloviny, aby se jí s ním lépe manipulovalo. Koj. vodu a čajíky můžete zkoušet i přes den (ideálně po jídle). Pokud chcete nabídnout kaši, zkoušejte to vždy do misky a podávání lžičkou (kaše by neměla přijít do lahve), můžete zkusit různé příchutě, třeba jí něco zachutná (poproste kamarádky o vzorky nebo se poptejte v lékárně).
Ohledně nočního buzení, ono totiž pravděpodobně nesouvisí s množstvím vašeho mlíčka ani s hladem, v tomto věku děti procházejí tzv. separační úzkostí a prostě se často potřebují přitulit k mamince. Nebudí se tedy hladem, ale jde spíše o zvyk (tedy, pokud si jste jistá, že se za tím neskrývá žádný zdravotní problém – třeba zoubky).
Pokud byste ale opravu pocítila menší množství mlíčka, prostě jen častěji přikládejte a za pár dní se množství upraví.
Ještě k tomu nočnímu buzení – pokud vám vyloženě vadí, zkuste holčinu naučit spát celou noc. Asi to bude chvíli trvat, ale nakonec se to malá určitě naučí. Postupů je víc, když prolítnete internet, určitě jich několik najdete -např. místo mlíčka nabídnete vodu nebo čaj, děťátko polaskat, držet za ručičku, apod. ale nezvedat z postýlky, můžete u něj zůstat, dokud neusne (existuje i varianta nechat ho vyplakat a cca každých 5 minut docházet za ním, ale mě osobně se nelíbí, abych dítě nechala řvát, proto volím raději tichý pobyt v místnosti, ale je to na vás). Dobré je, když třeba maminku zastoupí tatínek (nebo jiný člen rodiny) – z něj mimčo necítí mlíčko, a tak ho ani moc nevyžaduje 🙂
Je to běh na dlouhou trať, tak moc moc držím palečky ať jej brzy zvládnete 😀