Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
kaše
Ahoj, kdy jste začaly dávat miminku večer kaši? Jakou? A je nutné začínát bezlepkovou (př. kukuřičnou), i když je už dítěti více než 8m?
Zasytila kaše Vaše mimi, spinkalo lépe?
Díky.
Díky moc za všechny rady a postřehy.
Synovi je skoro 9m, kojím. Začal hůř spát (nejdřív zuby, pak nemoc – kašel, pak zase zuby… no poslední dobou pořád něco). Dnes jsem dala poprvé kaši, dostala jsem vzorek Nutrilon, obilno mléčná. Udělala jsem ji asi z 30ml vody, snědl. Ale proti buzení asi nepomůže… no uvidím.
Leenco, už je napsáno vše důležité – jen za mě – opravdu ani u jednoho dítěte jsem nepoznala, že by po kaši lépe spalo. Takže pokud ji nebude chtít jíst, což se taky může stát, tak to není žádná hrůza. Nevím, zda kojíš nebo ne, pokud ano a daří se ti odstříkat mlíčko, tak použij nějakou nemléčnou do svého mlíčka, já se zpočátku přimlouvám za bezlepkové bez příchutí. Zácpu nám nezpůsobovala žádná, ale vypozorovala jsem ji u kamarádek, které na radu babiček s oblibou vařívaly miminkům klasickou krupici. Navíc se do kašičky dá přimíchat ovoce, což ji krásně ochutí a nemusíš ji vůbec sladit.
Pokud kojíš a budí se ti mimi v noci častěji, tak kaše nepomůže, s tím se smiř. Miminko se budí kvůli tobě, ne proto, že má hlad.
Dobrý den,
u nás se většinou začíná zeleninovým příkrmem (aby si děcko nezvyklo na sladkou chuť), ale není chybou začínat s příkrmy kaší. Musím ale upozornit, že většinou jsou maminky překvapené, že i po kaši se jim jejich ratolesti v noci budí stejně jako před podáním kaše. Většinou se totiž jedná o zvyk, než že by šlo o hlad.
Kaše jsou ze začátku vhodné rýžové, kukuřičné (neobsahují lepek), po 6.-7. měsíci také ječmenné, ovesné a další. Můžete používat i kupované nemléčné či mléčné kaše – jsou obohaceny vitamíny a minerály, kterých může být v dětské stravě nedostatek. Plná dávka kaše je stejná jako u zeleniny – 150-250 ml a většina dětí jí dosáhne za asi 2-4 týdny.
Jestli jste příkrmy nezačala kašemi, můžete je přidat jako třetí příkrm kolem 8.-9. měsíce.
V tomto věku již můžete dítěti bez problémů podávat lepek (ten je možné podávat od ukončeného 6. měsíce), takže kaše mohou být z různých obilnin – kukuřice, rýže, oves, pšenice, vícezrnné, jáhly, pohanka, amaranth, ječmen. Je také možné podávat kupované kaše (nemléčné, které se připravují do MM či UM či mléčné, které se připravují do kojenecké či kvalitní vody z vodovodu).
Kaše nesladíme, maximálně troškou hroznového cukru, ale nejlépe do ní přidáme ovoce či ovocnou přesnídávku.
„Normální“ krupicovou kaši zavádějte nejdříve po 2. roce, protože pro malé děti je hodně těžko stravitelná.
jJá jsem se při výběru kaše neřídila jenom tím, od jakého věku kaši doporučuje výrobce, ale taky tím, co jsem už dítku dávala a co ne.. Třeba JAHODY se doporučují až po roce, kvůli častým alergiím a tak já třeba nechápu, proč jsou jahodové kaše výrobci doporučovány už v 8 měsících.. takže já ji svému dítku nedala, dokud jsem mu nezačala dávat jahody.. A tak dále s ostatním.. nehcápu, proč třeba pro mimča musí být v kaších skořice, kakao..apod…
JInak já taky neměla pocit, že by dítko po kaších lépe spalo, tohleto je podle mne „babský mýtus“. Nemyslím si, že by tohleto mělo ovlivnit (nebo že by tohle měl být argument) maminku při zavádění kaší.
Některé kámošky začínaly příkrmy kašema – na doporučení lékaře.. Já zase na doporušení lékaře začala zeleninou, ovocem a až potom masem a taky kašema.. Já je začala dávat někdy tak kolem 8 měsíce, přesně už si nepamatuju. Kupovala jsem nejdříve JENOM bezlepkové kukuřično-rýžové, hodně dlouho i bez příchutí, později si pamatuju, že jsem zkusila nějaké ovocné, ale dlouho na rýžovém základě. Kaši s lepkem jsem dala až hodně dlouho po roce, to už syn lepek sice jedl, ale mi nepřišlo nutné měnit rýžovou kaši za pšeničnou….
Klasickou krupici jsem nabídla až dlouho po dvou eltech, ale bez úspěchu, syn má období, kdy takovéto věci zásadně nejí….
Poprvé jsem dala v 7 1/2 mesici kasi Sunarka (ryze + kukurice) – nemlecna – delala jsem ji z meho odstrikaneho mlicka. Jinak v cca mnozstvi 30-60 ml.
O zasyceni nelze mluvit – v navodu sice pisou 120 ml, ale to zase Davidek nezbasti.
Ridila bych se i tim, zda kojis nebo ne.
Já začala kaši dávat v šesti měsících:)
Nejvíce mi přirostly k srdci i synovi kaše mléčné od hami:)
Je jich hodně s příchutěmi a od osmého měsíce jich už je dost, třeba jahodová, s piškoty, s banány / ta už je od čtvrtého/, no prostě je jich hodně:)
Mléčné beru záměrně, skrz to, že je vnich už kojenecké mléko a přidám akorát převařenou vodu:)
Jinak malého mi zasytí na celou noc dvojitá dávka uvedená na obalu, dávala jsem mu na zapití ještě sunar, ale už měsíc mi ho nechce po kaši, pouze čaj na zapití:))
Jo, má deset měsíců, takže tady na lepek ani nekoukám a hami kaše jsou bez lepku, takže plus navíc:)))
Leenco, takže držela bych se následujícího. V obchodech najdeš mnoho druhů kaší a na každé z nich je uvedeno pro jakou věkovou kategorii jsou určeny. Tudíž je důležité se držet těchto doporučení.
Jinak dcerka mi v tomto věku kaše moc nejedla. Né že by jí nejely, ale trpěla po nich zácpami a to i po těch, které by je způsobovat neměly.
Se zavedením kaší bych začala tedy opatrně a zpočátku podávat v menším množství. Já jsem do nich např zamíchala třeba švestkovou přesnídávku, aby to bylo pro ni stravitelnější.
Jestli spala lépe? No nevím, ona spala všeobecně dobře, když byla takto malá a bylo jedno, jestli měla k véče kaši nebo jen UM 🙂
Jinak kaše jsem jí do jídelníčku zařadila více až v druhém roce. Jak jsem psala, šly jí špatně trávit, tak jsem jí s nimi nezatěžovala. V pozdějším věku jsme došly na ty hotové od Nestlé, ty jí chutnaly nejvíc.