Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Bílý pepř od ukončeného 6. měsíce???
Ahoj holky,
docela mě zaskočila jedna věc, tak bych chtěla slyšet Vaše názory.
Včera jsem dceři (7. měsíců) koupila masozeleninový příkrm Sunárek (zelenina s telecím masem), příkrm je určený pro děti od 6. ukončeného měsíce. Dnes jsem jí to dala k obědu a přišlo mi, že příkrm lehounce pálí. Tak jsem si říkala, že mám asi blbou chuť. Nedalo mi to a já se koukla na složení příkrmu. Mezi telecím masem, zeleninou atd jsem se dočetla, že příkrm obsahuje BÍLÝ PEPŘ! Docela jsem nechápala, protože všude se člověk dočte, že sůl a koření až od roka. Co vy na to? Mám ještě jeden ten stejný příkrm a uvažuji, zda ho malé dát či ne.

Lussy jo, pro ně je pomeranč, jako pro nás jablko.. To je přesné… Moje MUDra mi říkala, „u zavádění příkrmů se řiď jednoduchou radou, co roste na zahrádce a co běhá po dvorku….. výjimky ale existují, jako třeba jahody, ač rostou na zahrádce, tak jsou vhodné až později…. a naopak banán, ač na zahrádce neroste, tak je vhodný i dříve…“ samozřejmě nejde to brát doslova, ono i ten celer když roste na zahrádce moc vhodný není..ale obrazně to tak lze…. takže tak s tím pomerančem.. u nich jim „roste na zahrádce“…. a stjeně tak se dívám já na ryby…u nich jsou „skoro na dvorku“ – je to mořský stát…. ale já třeba nechápu, proč by moje dítko mělo v 8 měsících jíst špagety s tuňákem….

Ctiradko,
máš pravdu, všude je to jinak. Ale pro ně je pomeranč něco jak pro nás jablko.
Ale teď jsem u pediatra viděla reklamní plakát od HIPPu na první příkrm – mrkvičku. Byl celý v němčině a i při svých chabých znalostech jsem si na té obrovské skleničce přečetla: ab 6. woche, což jestli dobře chápu je pro děti po ukončení šestinedělí.
My v té době bojovali o každý gram a každou kapku Nutrilonu, takže to je pro mě sci-fi.

Já jen k tomu, co napsala Virenka, že v každé (i Evropské) zemi se to úponěkud liší…. Moje zkušenost je, že třeba ve Španělsku je první příkrm pomeranč, který se u nás doporučuje až po roce… tam se dává třeba lžička pomerančové šťávy i malinkatým kojencům, myslím tím i ty, které mají třeba 3-4 měsíce…..
ad kupování lahviček, TOZHODNĚ Č9ST složení u všeho, co kupuji a NEVĚŘIT výrobům… Já třeba nechápu, proč jsou od 6 měsíců ryby v příkrmech, celer, rajčata, fazole….. o soli a mouce ani nemluvím….

Zdravím všechny, dostala jsem odpověď od Hero Czech s.r.o., výrobce zmíněné výživy, její přesnou citaci uvádím:
„Dobrý den,
bílý pepř náleží mezi nejjemnější složky koření, který se v případě dětských příkrmů používá pouze jako korekce chuti. Navíc je v tomto případě používán bílý pepř, který je proti černému pepři jemnější. Koření přidávané do příkrmů nepřesahuje 2%. Výrobek je vyráběn v souladu s velmi přísnou legislativou Evropské unie a receptury jsou připravovány na základě doporučení pediatrů. Jejich zdravotní nezávadnost a vhodnost pro děti pro danou věkovou kategorii je tedy vyhovující.
Zvýrazňování chuti, zejména u zeleninových příkrmů je počínající trend a v řadě zemí se obdobné receptury běžně používají. Navíc, ve věku 8 měsíců je možné začít s přidáváním jemného koření do stravy připravované doma, jelikož jsou tak postupně rozvíjeny chuťové vlastnosti dítěte.
Při volbě přidávaného koření se používají ty nejjemněší druhy, které přispívají ke zlepšení chuťových vlastností. Rozhodně nejsme jako výrobce zastánci přidávání soli a cukru do masozeleninových příkrmů, a proto volíme použití různých druhů koření. S přidáváním soli je možné začínat nejdříve od 1 roku života.
S přáním krásného dne
Barbora Prokešová
Service Functions Support
HERO CZECH s.r.o.“

Určitě souhlasím s tím, že je potřeba pečlivě vybírat, co kupujeme, hlavně proto, že každý z nás může pokládat za důležité něco jiného. Obecné doporučení nemusí být závazné a jsem zvědavá, jakou event. odpověď dostane JanaK od výrobce.
Ke koření, v našich zemích panuje toto obecné doporučení, že koření nejdříve po roce. Je ale řada kultur, kde je z našeho pohledu nesmírně silné kořenení již od prvních příkrmů (např. Thajsko), a i v evropských zemích se za alergizující potraviny pokládá všude něco trochu jiného. Velmi mírné přidání koření nemusí být pokládané za nevhodné.
Já s tím osobně nesouhlasím, a sama bych takový příkrm nekoupila, ale to je můj názor a rozhodně nemusí být obecně platný…
Dobrý den,
byla jsem týden mimo, tak píši až nyní. Bohužel je to tak, v dnešní době je potřeba kontrolovat obsahy i u těch zdánlivě vhodných produktů. Bohužel žádná opravdu fungující páka na výrobce v dnešní době neexistuje – kdo má peníze může téměř cokoliv a nějaká pokuta jim v tom nezabrání. Nezbývá nám tedy nic jiného než pečlivě vybírat co nakoupíme, a bohužel to neplatí jen o výrobcích pro děti 🙁
Zkusím vznést dotaz přímo na výrobce Sunarky a uvidíme…
JanaK
Rencho, docela dobrý způsob je najít si složení na internetu, vypsat si ty konkrétní výrobky, které se ti líbí a pak jen v obchodě vzít to pravé. Taky mě hodně obtěžovalo postávání u regálů a luštění složení příámo při nákupu.
Opravdu žasnu nad tím složením, to by každý nevymyslel. Prostě originální receptura.
A přitom ty přijatelné příkrmy jsou fakt dobré, i bez soli apod. mi připadaly chutné.

No jasně, kontrola nutná, polovina nepoužitelná.
Matilda: :-DD
Holky, tak mi to nedalo a volala jsem nasi dr, je to vyborna dr, proste profesionalka. Byla z toho docela v soku, pry si hned napsala poznamku a rekne to nekomu, az prijdou od Sunaru. Rikala, ze to, ze je maso v prikrmech od ukonceneho 4. mesice se uz vi, ale od ukonceneho 6. mesice pepr, to je sila. Jen se divim, ze to proslo nejakou kontrolou. Na to mi rekla, ze je to tak silne zaplacene, ze to snad ani nikdo nekontroluje ci co.

No vidíš, jaká je to šikulka:-) Ono se všechno poddá, každé miminko potřebuje čas a v tomto není kam spěchat. Naprostý souhlas s těmi příkrmy, co dáváš, ale i tak to stejně musíš kontrolovat, ne? Sůl je běžná a rajčata se tam kolem 6.měsíce vyskytují taky, ne? Prostě hrůza…
Ochuzuji svá miminka o žampiony, papriku, ananasový koncetrát a jiné dobrůtky, jsem vůbec normální?:-)))