Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
kojeni do 1 roku a prikrmy
Chtela bych se zeptat. Predstavovala jsem si, ze budu me dite po cely rok jen kojit. Tedka mi lekarka rekla, ze musim zacit prikrmovat kvuli zeleza, ze pry ho bude pak malo.Kdyz jsem si procitala postup pri dokrmovani, tak se mi zda, ze je to vlastne vsechno jen prikrm, kojeni jen 3x denne. Musim opravdu tolik prikrmovat, kdyz dite roste?
Eva
tak dekuji za rady, budu to tak delat. Nemusim to prehanet, ale asi je fakt treba dite na jidlo zvyknout. Ja se bala prikrmovat taky hlavne proto, ze nam to kojeni moc neslo a nejde, aby hnedka nepreskocil na prikrmy a mleko neodmital. On totiz vzdy bere to jednodussi. No ale snad to bude OK.Dekuji za rady. Jinak prikrm by si dal uz ted (uz se natahuje po jidle, kdyz jime a napodobuje kousani a zlobi se, kdyz nedostane). No ale teprve pristi tyden ma 4 mesice, tak to bude muset vydrzet 🙂
Eva
Dobrý den Evo,
doporučuji stránku http://www.kojeni.net – sekce Zavádění příkrmů – najdete tam praktický postup při zavádění příkrmů a tabulky potravin s uvedením kdy a v jakém množství nabízet.
Ve věku kolem šesti měsíců děti procházejí tzv. senzitivní periodou, tedy obdobím, kdy příkrmy lépe přijímají, a proto pediatři doporučují začínat právě mezi 6.a 8. měsícem.
Je pravda, že v MM je železo zastoupeno spíše v menším množství, a tudíž s růstem dítěte je potřeba jej přidávat i „jinak“ – tj. příkrmy.
Zavedením příkrmů ale kojení nemusí být ovlivněno. Není pravda, že jedna „porce“ příkrmu má nahradit jedno kojení. To platí v případě krmení umělým mlékem. Při kojení platí, že i dál kojíte podle chuti dítěte. Dokonce je velmi vhodné kojit i po zavedení tuhé stravy, MM totiž ochraňuje zažívací ústrojí před případnými alergeny v potravě.
Základní informace:
Kdy začít? · Pokud dítě dobře prospívá, začněte v ukončených šesti měsících. Když dítě projevuje velkou touhu po jídle (natahuje se po něm, dává hlasitě najevo, že chce také ochutnat) je možné začít o pár dní dříve, nejvíce však o týden či dva.
V kojení nadále pokračujte i při zavádění příkrmů, potřeba kojení (četnost i délka kojení) bude ze začátku stejná jako v období výlučného kojení. Dítě se teprve bude pomalu seznamovat s novou stravou a způsobem jejího podávání. Kojení bude stále hlavním zdrojem tekutin, živin a energie.
U nás se obvykle začíná zeleninou, aby si dítě hned zpočátku nezvyklo na sladkou chuť a poté by zeleninu mohlo odmítat. Je možné začít i kaší, pokud je dítě hladovější či pokud se v noci často budí (což ale nemusí být způsobeno hladem, ale pouze zvykem).
Začíná se vždy jedním druhem zeleniny, teprve po 3-4 dnech se přidá další druh zeleniny. Pokud by dítě některou potravinu nesnášelo, šlo by snáze poznat, o kterou se jednalo.
Až si dítě zvykne na zeleninu (zhruba za 2-4 týdny) je možné do ní přidávat důkladně uvařené a velmi jemně nakrájené či nasekané libové maso, zpočátku asi 20g (1 polévková lžíce).
Stejným způsobem se postupuje i u druhého příkrmu – ovoce. Také se postupně několik dnů zkouší jeden druh. Zpočátku se ovoce loupe a krátce podusí (až na výjimky, kupříkladu banán).
Začněte podávat 1-2 lžičky příkrmu 1-2x denně. Není rozhodující, zda příkrm podáváte před či po kojení, je možné dítě trochu nakojit, nabídnout příkrm a poté dokojit. Množství zvyšujte velmi pozvolna, dítě nenuťte. Plné dávky, která nahradí 1 kojení se nesnažte dosáhnout dříve než za 2-4 týdny. Plná dávka zeleniny by měla být zhruba 150-200 g.
První příkrmy se podávají ve formě hladké kaše – snažte se vyhnout mixování pokrmů, potraviny rozmačkejte či propasírujte. Mixování se kdysi doporučovalo z důvodu, aby mohl být pokrm podáván v kojenecké lahvi. V dnešní době se ovšem podávání příkrmu v lahvi vůbec nedoporučuje. Také není potřeba podávat příkrm v podobě řidší polévky, vhodnější je kašovitá konzistence.
Ke zkoušení příkrmů si vyberte dobu, kdy je dítě v dobré náladě a vy nikam nespěcháte. Obvykle se začíná zeleninou v čase oběda, případně kaší v čase večeře.
Evi,rostoucímu miminku už nestačí jen mléko.Po půl roce je jeho trávicí systém vyvinutý,tudíž připravený na přikrmování.Železo je v mase,proto pediatři doporučují postupné zavádění masozeleninového příkrmu.Já tedy kojila také do roka,ale ne jen 3x,ale podle chuti a potřeby dítěte.Takže určitě přikrmovat.
Evo, příkrmy se zavádí postupně, obvykle se u kojených dětí začíná v 7. měsící, doporučuje se každý měsíc přidat 1 jídlo. Takže první měsíc přidáš např. jen zeleninové příkrmy místo jednoho kojení. Většinou ale po jídle chce prcek stejně ještě napít mlíčka. Další měsíc přidáš třeba jen jogurty, další měsíc třeba ovoce, další měsíc třeba večerní kaše… Takže pokud např. začneš s příkrmy o něco později, např. v 8 měsících, bude v roce baštit 4 jídla a k tomu kojíš většinou po každém jídle a mezi jídly podle toho, jak prcek chce. Přes léto chtějí MM častěji…
MM je v těch prvních 6 měsících pro dítě nejvýživnější, s největším množstvím potřebných látek. Např. mléčné banky, které vykupují od maminek přebytky mateřského mléka, většinou už nevykupují mléko od maminek dětí starších 6 měsíců.
Takže kojit dítě do roka je určitě super a v nějakém mírném posunu zavádění příkrmů bych taky problém neviděla, ale nenechávala bych prcka do roka jen na MM. Určitě bych pomalu s příkrmy začala.