Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Vzdělání, škol(k)a » ŠVD : Školáci a výpočetní technika - odkdy?ŠVD : Školáci a výpočetní technika - odkdy?
KyllerKyller
3.11.2015 v 13:37:16

Ahoj maminky,

obracím se na Vás s dotazem, odkdy Vaše děti používají techniku typu PC, tablet apod.?

Nám se zatím dařilo – a to docela úspěšně – děti držet stranou od počítače a tabletu. Ano, občas si chtěli na tabletu něco zahrát, ale to bych spočítala na prstech jedné ruky. Jenže Tomáškovi spolužáci ( nyní je ve 2.třídě ) vesměs všichni už mají svůj mobil a tablet či počítač. Tomášek mobil nemá ( nevidím zatím důvod, když ho do školy vodíme i vyzvedáváme ); a ani ten tablet. Jenže občas je smutný, že děti se baví o tom, že na tabletu dělali to či ono, pouští si tam písničky, atd.

Tak s manželem přemýšlíme, zda není na čase mu nějaký ten tablet také pořídit, aby se mezi dětmi necítil tak “mimo“.

Děkuji za Vaše postřehy a zkušenosti.

Stránky: [1] 2
PeťkaPeťka
6.12.2015 v 12:44:23

Já nyní řeším se svojí páťačkou, zda povolit sociální sítě, založit mejla, nebo povolit přihlášení se na nějaké stránky s hrami pro dívky. Je to docela oříšek a stále v tom nemám jasno.
(Citováno od Peťka z 6.12.2015 00:15)

Holky mají teď od páté třídy výuku IT. Od letošního roku taky škola používá elektronické žákovské.
Každé dítě má svůj přístup do svého účtu – a ve výuce si k tomu aktivovali i e-mailový účet.
Přihlášení do nějakých on-line her už máme za sebou, holky občas využívaly moje kontakty.
Po sociálních sítích netouží.
Já si před rokem zakládala účet kvůli oddílu basketu (oddíl je momentlně pasé), aby nemusely holky (a já ho teď čím dál častěji využiju i kvůli práci…)

(Citováno od Jarmuschka z 6.12.2015 12:25)

Ano, taky máme nyní IT výuku a email ji dokonce sama založila paní učitelka. Bohužel trošku jinak, než si slečna přála. Tak má nyní 2 emaily – pro školní výuku a pro zbytek. Sociální sítě by potřebovala využívat kvůli sportu, kdy trenéři dávají dětem informace, fotky, videa právě přes FB. No, zatím nemáme vytvořený, ještě jí není 12 let a i když to všichni obcházejí, nechci ji učit lhát. Uvidíme, ale už nyní je nám jasné, že kvůli chybějícímu FB účtu je v nevýhodě ve své sportovní skupúině je to zkrátka nutnost vědět informace, změny atd.
Když jsem četla nějaké komentáře právě na nějakých stránkách pro dívky, tak mi naskočila vyrážka. To jsou hrozné hlášky co tam děti vesele napíší. Jenže uchránit naše děti před tímto prostě nemůžeme. Chce to vysvětlovat, poučovat, být průvodcem a rádcem, ostatní je na nich.

JarmuschkaJarmuschka
6.12.2015 v 12:25:16

Já nyní řeším se svojí páťačkou, zda povolit sociální sítě, založit mejla, nebo povolit přihlášení se na nějaké stránky s hrami pro dívky. Je to docela oříšek a stále v tom nemám jasno.
(Citováno od Peťka z 6.12.2015 00:15)

Holky mají teď od páté třídy výuku IT. Od letošního roku taky škola používá elektronické žákovské.
Každé dítě má svůj přístup do svého účtu – a ve výuce si k tomu aktivovali i e-mailový účet.
Přihlášení do nějakých on-line her už máme za sebou, holky občas využívaly moje kontakty.
Po sociálních sítích netouží.
Já si před rokem zakládala účet kvůli oddílu basketu (oddíl je momentlně pasé), aby nemusely holky (a já ho teď čím dál častěji využiju i kvůli práci…)

…obavy i radosti až do smrti.

PeťkaPeťka
6.12.2015 v 0:15:38

Já nyní řeším se svojí páťačkou, zda povolit sociální sítě, založit mejla, nebo povolit přihlášení se na nějaké stránky s hrami pro dívky. Je to docela oříšek a stále v tom nemám jasno.

uznevimcouznevimco
4.12.2015 v 12:19:39

Michálkův tatínek je IT, podnikatel. Z toho důvodu Míša uměl dřív ovládat počítač, než si zavázat tkaničky na botičkách.
Samozřejmě, že hrál různé hry, ale kolem 10 let se začal učit programovat. Zúčastňoval se školních olympiád, vždy s úspěchem. Loni k vánocům dostal stavebnici 3D tiskárny. Pod dozorem ji sám postavil a provozuje.
Pokud jeho tatínek (můj zeť) řeší nějaký problém, radí se s Míšou. Zeť, přestože se musí neustále vzdělávat, někdy nevidí to, co Míša a problém vyřeší daleko rychleji.
Nyní studuje na Technickém lyceu. Navíc mu práce s počítačem pomohla i k výraznému rozšíření znalosti angličtiny.
Na otázku – od kdy tablet?, neumím odpovědět. Myslím si, že pokud je dítě vedeno, že VT není jen zábava, ale i prostředek, jak si rozšiřovat znalosti a vědomosti, tak klidně od plenek.

knizkova8knizkova8
3.12.2015 v 12:25:45

Verunka má tablet od šestých narozenin ale má ho jen u babičky. Telefon má také ale zatím jí ho nedávám. Ovšem nemá dotykový ale jen klasický tlačítkový. Když chce zavolat babičce vždy jí ho půjčím. Ta starší (14) má samozřejmě dotykový telefon a tablet dostane k Vánocům měla ale prcek jí ho nechtíc rozbil. Doba je už taková a pokud nechci aby se jim děti smály musí to mít.

Marci55Marci55
30.11.2015 v 15:01:25

Ted je taková uspěchaná doba a malé dětu umí na telefonech a tabletech

KyllerKyller
18.11.2015 v 8:39:52

Moc děkuji za Vaše reakce. :-)
Děti už psali Ježíškovi a do dopisu si tablet nenapsal. Tak přemýšlíme, že tomu dáme ještě čas do narozenin a tam by se složila celá rodina. Zatím mu půjčíme občas ten náš, aby se s ním naučil trochu zacházet a k narozeninám je už jistý. :-)

JarmuschkaJarmuschka
9.11.2015 v 17:37:03

Mám spolužačku v Praze a ta mi říkala, že tam je běžně k vidění dítě sotva dvouleté, v kočárku a s Ipadem v ručkách…
Holky k PC přišly někdy v první druhé třídě – v družině chodily do kroužku. Někdy hrály hry, ale učily se i malovat obrázky a dokonce vytvářet v jednoduchém programu takové mini animace.
Mobil – obyčejný – dostaly k osmým narozeninám. Do školy i ze školy je vozím, ale kolikrát se po městě pohybují samy (jdou ze školy do ZUŠ, nebo k babičce, kamarádce), tak ať se můžem spojit. Na druhou stranu kolikrát mobil zapomenou vybitý doma…
Nějakou dobu pochtívaly dotykový telefon. Lu to už opustilo, když u babičky a tety zjistila, jak se s ním zachází. Any po něm touží furt, a že ho “mají všichni“. Na druhou stranu ona má už snad třetí mobil – různě je zapomíná, padají ji a rozbíjejí se… Takže zatím nic.
Od letoška mají v rozvrhu IT jako předmět. Tak už občas plní úkoly (to kolikrát musí v práci, protože doma máme PC už zastaralé…)
A teď je na řadě pořízení tabletu – ony si už dlouho šetřily s tím, že jim babi s dědou a já přidáme (tatínek se stavěl proti, že on “nic takového neměl“).
No, jsou teď u nás určité změny, a tak se babička a dědeček rozhodli holkám na ty tablety přispět skoro na celé. K narozeninám dostaly “poukaz“ a na mě je to teď zařídit. Když bude třeba (radši vybereme trochu dražší model, který ale víc zvládne a vydrží), něco si přispějí. Pomalu je budou asi potřebovat i na školní věci.

A ano, kolikrát si s technikou doma rozumí víc než já. Ale pak se zas stane něco, co musí zachraňovat matka, která má IT jako koníčka…
;)

…obavy i radosti až do smrti.

nuninka
9.11.2015 v 14:36:00

Na tohle je těžké odpovědět. Dokud s tím nepříjde samo dítě, tak bych to neřešila. Ale je pravda, že dnešní děti jsou co se týče výpočetní techniky někde jinde než my. Takže, ano, ale s rozumem. Raději budu vědět, že dítě na počítači je, a vysvětlím mu co je bezpečné/dobré a co ne, než aby na něm byl tajně a pak se něco stalo.

lnorilnori
8.11.2015 v 18:46:35

Pořád nevím, co lidi proti technice mají? Svědomí? Vždyť to děti vidí u nás. Stačí jen najít rovnováhu mezi dobrým sluhou a špatným pánem.
Nedávno u nás byli na víkend prarodiče. Děda se chvílema nudil, protože nemáme televizi a vysvětlil mi, že to dítě je chudák, kterýmu tu boží zábavu nedopřejeme a co má celej den pořád dělat, a tak ho pustil aspoň na chvíli k počítači přečíst si zprávy na novinkách.
A jak to vypadalo z mého pohledu?
Děda sedí u počítače a dítě se snaží poutat pozornost. Děda to pochopí po svém a myslí si, že sedmileté dítě nadchlo samotné čtení novinek.
Dcera samozřejmě o nic nepřichází. K počítači přístup má, jen nemá tu potřebu u toho sedět každý den. Když chce pohádku, řekne si a nebo neřekne a pustí si ji.
Ano, jsou dny, kdy ji k tomu posadím, ať si samoroste a sedí u toho třeba tři hodiny. Jako menší dítě s námi s rýmičkami místo do školky jezdila do práce a tam seděla u počítače i víc hodin. Doma u toho pak neseděla vůbec, aby ji bavilo uklidit se právě v okamžiku, kdy to nešlo vyřešit jinak. A ona si ten okamžik umí užít. Přijde mi to tak lepší. Soustředí se na jednu věc. Buď si hraje mimo počítač a televizi a soustředí se na hru a nebo sedí u pc a soustředí se na pohádku. Uhozenější mi připadá, když dětem doma hraje televize jako kulisa, dělají se tři věci najednou a vlastně nic pořádně.
Já počítač nezakazuju, ale zasahuju do aktivit na něm. Povídáme si spolu jak se vyhledává, spouští, ovládá a dcera se ptá, když neví. Určitě se nemusím bát, že by klikala jak divá na kdeco a nebojím se jí pustit k pracovnímu pc. Tento víkend hledala videa s návody na adventní věnec. A vyrobila ho.

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist