Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Co se jinam nevešlo » Etiketa - Kdy je slušné odeslat e-mail?Etiketa - Kdy je slušné odeslat e-mail?
makinea
16.10.2015 v 1:09:48

Občas zaslechnu něčí kritickou připomínku ve stylu, že mu někdo napsal e-mail třeba o víkendu v deset večer. Myšleno tak, že je to nevhodná hodina pro nějaké maily, s podtextem “to je ale drzost, neomalenost“. Tak mě to donutilo se zamyslet nad otázkou, jestli je to opravdu neslušné, protože mě to nikdy nenapadlo a vidím tam rozdíl např. mezi telefonátem.
Jasně nebudu nikomu (kromě některých nejbližších, příp. kromě určitých situací) volat v noci.
Ale e-mail vnímám jinak.
A přiznávám, že protože často píšu v noci, tak i v noci odesílám. Zrovna teď jsem chtěla a úplně jsem se na tom zasekla. :-) (zrovna chci totiž udělat dobrý dojem :-) )

Si říkám, jestli v době chytrých telefonů, kde člověku pípají i příchozí e-maily, to opravdu již není srovnatelné s telefonátem.

Já sama si vypínám na noc zvonění, takže mě nikdy nenapadlo se nad tím zamýšlet (navíc ani nemám chytrý telefon. Na internetu jsem narazila na moc zajímavé příspěvky týkající se etikety telefonování a e-mailové komunikace, ale na tohle ne. (možná se tak blbě ještě nikdo neptal :-D )
Jak to vnímáte vy? Je slušné odesílat e-maily v noci, o víkendech atd.?

Stránky: [1] 2
JarmuschkaJarmuschka
31.10.2015 v 23:33:57

Telefonuju maximálně do osmi hodin večer, jen některým členům rodiny můžu volat i později.

K e-mailové poště se taky často dostanu až večer (poslední dobou kolikrát až v noci) a e-maily posílám.
Chytrý telefon nemám, na e-maily musím do PC, ale na mobil mi chodí upozornění na nový e-mail, kolikrát v noci. Když spím, tak mě to nevzbudí. Když mi pípne mobil v okamžiku, kdy usínám, sama se rozhodnu, jestli chci ta aviza zkontrolovat, nebo si to nechám na ráno.

…obavy i radosti až do smrti.

MarinadaMarinada
20.10.2015 v 7:42:40

Díky za reakce.

No já taky většinou v jednu spím, ale včera jsem ještě chtěla vyřídit nějaké e-maily :-)

Jinak většinou chodím spát tak o půlnoci a asi nejčastějí k mailům sedám tak po desáté večerní, kdy už manžel i děti spí a mně se ještě nechce.

Dopoledne jsem v práci, odpoledne zas takový ten domácí frmol, tak večer před půlnocí je to zkrátka pro mě takový nelepší čas.
Navíc fakt nejsem ranní ptáče, tak do desáté hodiny se smiřuju s tím, že už je zase ráno :-) Takže sice v šest vstanu, jdu do práce, ale dělám jen fakt to nejnutnější.

(Citováno od makinea z 16.10.2015 15:15)

Makineo, fakt Tě obdivuju! Já po desáté hodině nejsem schopná umýt ani hrnek. (Dcera je nastavená přesně jako Ty, takže u nás občas dochází k zajímavým situacím :-D ).

nuninka
19.10.2015 v 19:02:58

e-mail taky vnímám jinak než telefon. A odpovídám až se dostanu do emailu. Což je často až večer, nebo pozdě v noci.

ksanda.1MD
18.10.2015 v 16:22:10

Odesílám zásadně večer – když mám klid. Upřímně tedy neřeším ani nijak telefonování – resp. to, když někdo volá mně večer, tak buď to zvednu nebo ne a dál neřeším. Pokud mám děti a manžela doma – tel. na noc vypínám. Já osobně mám tu hranici nastavenou do 20:00, pak už píši sms jen známým u kterých vím, že když jdou spát tel. vypínají (např. mojí mamce…). Jestli je to podle etikety nevím, ale zatím jsem vynadáno nedostala:-).

MartinkaMDMartinkaMD
16.10.2015 v 22:09:14

Také vidím rozdíl mezi tel. a emailem. Osobně mi je jedno kdy mi přijde email…přečtu si ho až zapnu pc….chytrý tel.nemám a ani po něm netoužím :-) …piš si kdy chceš, když to někoho otravuje, tak ať si tel.vypíná!:-)

danasidanasi
16.10.2015 v 19:00:21

Dostala jsem také chytrý telefon a hned jak jsem zjistila co a jak, jsem prostě stahování emailu do mobilu blokla. Když si chci udělat pracovní hodinku zajdu na počítač a pracuji a vyřizuji. A někdy se k tomu dostanu třeba i po půlnoci.

Za mě, když tě emaily v noci otravují na telefonu, tak nebuť líný a vypni ho. Nebo si zablokuj automatické stahování.

…být neskonale šťastný

makinea
16.10.2015 v 15:15:40

Díky za reakce.

No já taky většinou v jednu spím, ale včera jsem ještě chtěla vyřídit nějaké e-maily :-)

Jinak většinou chodím spát tak o půlnoci a asi nejčastějí k mailům sedám tak po desáté večerní, kdy už manžel i děti spí a mně se ještě nechce.

Dopoledne jsem v práci, odpoledne zas takový ten domácí frmol, tak večer před půlnocí je to zkrátka pro mě takový nelepší čas.
Navíc fakt nejsem ranní ptáče, tak do desáté hodiny se smiřuju s tím, že už je zase ráno :-) Takže sice v šest vstanu, jdu do práce, ale dělám jen fakt to nejnutnější.

PetraPetra
16.10.2015 v 11:29:47

Taky považuju email za něco jiného než telefon a spoustu věcí vyřizuju i v noci (i když kolem jedné už teda většinou spím :-)).

Otázka pak ale ještě je, kdy je větší šance, že si to ten dotyčný přečte. Já to mám třeba tak, že když mi nějaké tiskovky přijdou v sobotu v noci, tak je většinou v pondělí tak akorát smažu, protože mi tam toho přes víkend přibude tolik, že bych se přes to nedostala k důležitým věcem. Když ta samá tiskovka přijde v pondělí odpoledne, když vyřizuju maily, tak ji většinou aspoň přeletím očima a někdy z toho i “něco je“.

No a pokud si někdo stahuje maily do mobilu a má tam nastavené hlasité upozornění, tak mu tam toho stejně přijde určitě víc a je na to zvyklý a nevadí mu to – kdyby mu to vadilo, tak by to měl vypnuté, ne?

…neustrnout ;-)

MarinadaMarinada
16.10.2015 v 8:19:07

Ehm, Makineo :-)
Tak jsem si teda “náhodně“ všimla, v kolik hodin jsi zakládala tohle téma :-D
Kdy spíš???? To by mě zabilo…

MarinadaMarinada
16.10.2015 v 8:17:06

Já to vidím podobně jako Ludlinka. Jsem nejproduktivnější po ránu, takže mi vyloženě vyhovuje, když mi někdo pošle mail večer nebo během noci a já to můžu hned ráno začít s čistou hlavou řešit. Chytrý telefon nemám, na mailu jsem v pracovní dny cca od 6-16hod, o víkendu vůbec. Takže je mi úplně jedno, kdy mi mail přijde :-) No a třeba Indové nám posílají pracovní maily zásadně ve dne, ale pro nás je to tedy v noci :-)
Nikdy mě nenapadlo, že by poslání e-mailu večer nebo v noci mohl být pro někoho problém. (Je teda fakt, že když si třeba náhodně všimnu, že někdo mi posílal mail např. ve 2 ráno, tak si jen v duchu řeknu: “Bože, to nemá ve dvě ráno nic lepšího na práci?“ :-) ).

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist