Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Výchova a péče o děti » Dítě bez plen - jak na to?Dítě bez plen - jak na to?
mimkysmimkys
30.8.2015 v 18:53:29

Milé maminky
i když už mám třetí děcko, je to dlouho co jsem je učila a vim, že ve 2,5 letech už byly bez plen… Mám holčičku, skoro 2,5 let. Plínku má pouze na spaní večer a po obýdku. Celý den, tj. do spaní po o a do večera se nepočůrá a ani se mi nevyčůrá. Ona ví, že potřebují “čí“, na nočník vůbec a tak jí dám na wc, když si řekne, sedí tam minutku a chce jít hned dolů. Dopadne to tak, že jí dám plínku a ona se vyčůrá a vykaká do ní, nikam jinam nechodí… přes léto zkoušela chodit bez plínky na zahradě, marně… venku čůrat nechce vůbec.. Má možnost nastoupit do školky, ale kvůli tomu, že nejde se vyčůrat na wc, tak nenastoupí.
Někdo radí, dát na nočník teplou vodu a posadit ji, nebo pískat u toho…ach jo.. děkuji

Stránky: [1]
pivatkopivatko
14.9.2015 v 14:21:57

ty rady si musím zapamatovat,až se mě to bude týkat taky :D

Jolana 81
3.9.2015 v 9:12:36

Přes den jsem prostě plenu nedávala, když jsme byly doma a když se počůrala, tak jsem ji v tom chvilku nechala, ale většinou si to stejně sama začala sundavat :-). Celkem dobré rady najdete tady :-) http://blog.prodeti.cz/pro-deti/zarucene-figle-jak-naucit-dite-na-nocnik/. U nás máme spíše problém s nocí, jak na to, někdy a te´d i častěji je plena suchá, vysedávání se mi moc nechce, protože, stejně spí a neuvědomuje si, že čůrá. Kamarádka vysedává kluka ještě v 5 letech a to mi přijde na nic. Jak jste to měly s nocí? Díky

mimkysmimkys
2.9.2015 v 9:49:41

Tak díky všem za info a zatím to zkoušim, ale hrotit to nebudu. JJ vzali nás i když nám v únoru budou tři roky a jsou tam i mladší jak jsem koukala… no chudák učitelky hi hi.. tak díky

martekmartek
2.9.2015 v 8:56:34

Posledního kluka jsem učila takto….
Ve 2 letech to byl unor…Jsem mu dala do pokoje nočník.Každou hodnu jsem ho posadila na nočník a pokaždé se vyčůral..V noci jsem ho dávala naposledy o půlnoci…jinak měl plínku,ale do rána byla suchá…Tak jsem to dělala 3 dny…Potom už volal sám a plíny na den už nechtěl…Zalíbilo se mu,že nemusí nic nosit….Během 6 měsíců už byl bez plínek i na noc….

danasidanasi
1.9.2015 v 21:22:20

A vás do školky vzali již od září, nebo až v únoru jak bude mít 3?
U nás pomoha látková plena, protože ta studí a není to takový konfort jak ty jednorázové. Ano je to větší práce pro tebe, ale do týdne jsme byli bez plen i v noci.

…být neskonale šťastný

PetraPetra
1.9.2015 v 16:02:33

mimkys, naše holky to takto měly jednu dobu taky.
U obou stačilo, aby se jednou vyčůraly jinam než do plíny a poznaly, že na tom nic není, a bylo vyhráno. Ale dosáhnout toho…
Aničku v necelých 2,5 letech zblbla na pískovišti sousedka, že se má vyčůrat do kyblíku na písek. Bylo to tak neobvyklé a zároveń na sousedku nebyla moc zvyklá, že to zkusila a povedlo se. Pak teda asi týden chodila i doma čůrat jen do toho kyblíčku, ale už to byl pokrok. Pak stačilo nechat kyblík ve sklepě a na nočník už jsem ji přemluvila.

U Majdy pomohla vana, když měla nějakých 20 měsíců – bylo před koupáním a chtěla plínku, tak jsem ji šupla do vany, jakože se nejdřív osprchuje. No a jak jsem pustila tu vodu, tak už jí to nešlo zadržet. Zjistila, že to nic není a bylo. Zase teda pár dní chodila čůrat jen do vany, pak jsem jí dávala do vany nočník a pak už nebyl problém ji s nočníkem přesunout jinam.

Další meta pak bylo čůrání venku, ale to už šlo snáz.
Takže z mojí zkušenosti to chce netlačit a čas od času zkusit něco netradičního ;-)

Jinak u Aničky jsem si taky říkala, že do školy s plínou určitě nepůjde, tak proč se stresovat.

…neustrnout ;-)

PavluschkaPavluschka
31.8.2015 v 23:47:32

Ahoj Mimkys,

malé je právě dva roky a skoro dva měsíce. Před dvěma dny se poprvé vyčůrala do nočníku. Když má holý zadek tak se spolehlivě nepočůrá a běží na nočník. Někdy jednou za 3 hodiny, jindy to za hodinu zvládne 5x…Do té doby to bylo takové, že posadit jí na nočník by znamenalo řev a téměř zlomení nohou do sedu a násilné držení. Před 3 měsíci začala mít přehled kdy kdo je na WC a začala to hlásit ostatním (mama aa (-:), pak jsme na nočníku začali česat vlásky, ale pořád to byla spíše dobrá hračka – vození čehokoli v nočníku jde přeci tak lehce.
U staršího syna to přišlo mnohem dříve a ze dne na den…
Však neboj, žádné dítě do školky s plínama nešlo, takže ještě je čas (-:
A za odměnu máme bombonek – a chodí si i starší syn i tatínek.

konipaskonipas
31.8.2015 v 19:28:13

Přikláním se k názoru, že pokud dítě nechce, pak se rodič může třeba “stavět na uši“ a k ničemu to nebude. Starší dceři také trvalo docela dlouho, než sama dospěla k názoru, že je na plínky velká, vrstevníci (i někteří kluci) se mi zdáli šikovnější. Jenže samostatně seděla až od 11 měsíců, a v té době se k nočníku nechtěla ani přiblížit, natož si na něj sednout (na dobře míněné rady jsem odpovídala stylem, že bych jí ty nohy musela “zlámat“, aby si sedla), takže jsme začínaly o dost později a podle mého názoru pokroky přicházely až příliš pomalu. Pamatuji si dokonce, že občasné pokakání jsme řešily ještě v létě těsně před nástupem do školky, bála jsem se, že mi ji odtamtud vrátí, když bude mít nehody tohoto druhu.
Mladší dcera ještě na nočník úplně spolehlivě nechodí, ale začínaly jsme tak, že si na něj sedala oblečená, jen tak, měla ho spíš jako “hračku“, aby si na něj zvykla. Taky jsme dělaly fígle s čůrací panenkou – chválily jsme panenku, jak je šikovná, že čůrala do nočníku, aby dcerka snáze pochopila, co se od ní žádá. Teď je ve fázi, kdy si za úspěch sama zatleská a za odměnu společně se mnou nočník vylije do záchodu a pomáhá stisknout tlačítko splachování (strašně se jí líbí nejrůznější tlačítka – výtahová, zvonky apod.). A taky nám funguje “stereo“ – chodí čůrat se mnou nebo se starší sestrou.
Prý mívá úspěch spíš pozitivní motivace (odměna za “úspěch“) než nějaké případné tresty, takže bych to zkoušela tímto směrem. Mimochodem, starší dcera taky odmítala konat potřebu v cizím prostředí nebo venku, i když jsme jely na výlet, tak si všechno nechávala na doma, i tady musela trochu “dospět“. A čůrat na bobečku na trávu ji naučila až spolužačka ze školy (v 1. třídě).

… doživotní starost ještě o někoho jiného.

PeťkaPeťka
30.8.2015 v 21:23:37

Mimikys, já bych navrhovala neřešit to. Už jen jak píšeš, že se nevyčůrá za celý den a po nasazení plenky ano, mi přijde podivné. Tím, že se jí snažíš “učit“ můžeš naopak celý proces prodloužit a ještě malé zadělat na psychický problém. Nechala bych to nyní na čas uležet. Má na plenky ještě nárok. Někdo je zralý na ovládání močového měchýře dříve, jiný později a neznamená to vůbec nic. Zkusila bych tomu nepřikládat váhu, nestresovat se kvůli tomu a dopřát malé ještě pár měsíců plenky.

Chápu, že se školkou to je problém, ale čím víc se budeš snažit nějakým způsobem zasahovat, tím déle to bude trvat.

Pokud bude mít sama zájem, pak je to v pořádku. Pochval ji a pokud se počůrá, nevadí. Nechala bych nočníček v místnosti na očích a třeba občas zkusila vysadit. Násilím ji ale na nočníčku určitě nedrž. Ještě zkrátka nepřišla ta správná doba, chce to vydržet a nespěchat.

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist