Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Co se jinam nevešlo » Jméno ve správném tvaru...Jméno ve správném tvaru...
MANKAš
6.5.2015 v 20:04:26

Holky ahojte, jdu pro radu, nevím jestli to moc řešíme, nebo jsem to spíš měla vyřešit dávno…Dcera Magdaléna se už poněkolikáté umístila na prvním místě ve sportovní olympiádě v první dva diplomy dostala se svým jménem :-) další tři donesla se jménem Magda a nám se to nelíbí, jak to říct učitelce, že se takhle naše dcera nejmenuje, my jí tak nikdo neříkáme a proto nechceme, aby jí to tak psali? Přemýšlela jsem, jestli to moc řeším, ale i babičkám když se chválí s diplomem, tak první se ptají, proč tam má takové jméno. Ptám se proto, že příští týden ji zase čeká halová olympiáda v jiném městě, tak si říkám, kdyby se náhodou umístila…
Při poslední olympiádě, jsem jí řekla, ať si sama paní učitelce, ale bála se, i když to nesnáší, když jí tak někdo říká. Moc děkuji

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

Stránky: [1]
MartinkaMDMartinkaMD
9.5.2015 v 22:38:37

Diplom je přece jen “doklad“ na památku, tzn.že má být určitě napsán ve správném tvaru bez zdrobnělin a zkomolenin :-) Šla bych za p.učitelkou a upozornila bych ji, tak jak to cítíš! :-) Malá je velká šikulka, gratuluji!

zbynula
8.5.2015 v 21:46:00

:-) Moje dcera se jmenuje také Magdaléna.
Než se narodila, řešila jsem, zda ji pojmenovat Magdaléna nebo Magdalena. Nakonec na nátlak zbytku rodiny zvítězila dlouhá varianta. Samozřejmě už mnohokrát měla někde napsáno jméno s krátkým “e“. Už to neřeším a doufám, že ona se tím také neude nějak zabývat. Třeba bude úplně v klidu jako její tatínek. Ten se divil, proč nechci dát synovi jméno Jan (naše příjmení je Janků). Prý jsem prdlá češtinářka a všechno moc řeším. Takže nějaká Magda, Magdalena nebo Magdaléna ho nechá naprosto v klidu, nevidí v tom rozdíl. Mimochodem, naše dcera je doma Madlenka a ve školce Magdička:-)
Vaše Magdaléna je šikovná, že ty diplomy vyhrává, ta naše se zatím jeví jako sportovní antitalent. Ale už má nějaké diplomy z výtvarných soutěží a jméno tam má správně :-)

MANKAš
8.5.2015 v 9:56:37

Marinado, vůbec se nenaštvu, jen já to beru asi jinak, beru to tak, že se jmenuje Magdaléna, pokud jí někdo říká hezky Magdi, Magdičko,Majdo nevadí to jí ani nám, přesto my jí domácí všichni říkáme Magdaléno, Magdalénko…Ale jakmile na ni někdo zavolá Magdo, tak hned od ní slyší, nejsu Magda :-) Právě, že mi přijde, pokud ji přihlásím jako Magdalénu, tak by to asi měli dodržet ne? Je fakt, že člověk s tím musí počítat, že lidi si vždycky najdou různé způsoby oslovování, ale my to bereme tak, že Magda je jméno jiné a proto nám to vadí.
Paní učitelka třídní s tím opravdu nemá asi nic společného, napíšu paní učitelce, které bude přihlášku dávat. Díky a přeju krásný prodloužený víkend, my dneska vyrážíme na kola

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

MarinadaMarinada
7.5.2015 v 7:35:52

Tak jsem o tom ještě přemýšlela a doufám, že Tě nenaštvu, píšu to jen k zamyšlení, nevím ani, jestli to všichni vnímají jako já, možná jsem jediná.
Mám kamarádku Veroniku, která nesnáší, když jí někdo říká Verča. Pak mám zase jinou, které to nevadí. A než tu první Veroniku oslovím, vždycky se soustředím, abych jí oslovila tak, jak se jí líbí a jakákoliv spontánnost je rázem fuč. To samé syn mé kamarádky, dala mu krásné jméno Michal, ale lidi mu říkají v dobré víře Míšo (stejně jako ostatním Michalům), ale té kamarádce se to nelíbí a všechny na to upozorňuje, že to není Míša, ale Michálek. Opět – než ho oslovím, 3x si rozmyslím, jestli se mi povede to jméno, které jim vyhovuje a které mně nejde přes pusu.
Dcera zná dvě Magdalény, oběma se říká Majda (vyhovuje jim to).
Takže já osobně si myslím, že když se tvar jména moc řeší, není to pro dotyčného přínos, ale naopak. (Pokud to tedy není nějaká urážlivá varianta jména).
Na diplomech atd. mívá dcera často taky zdrobnělinu jména, myslím si, že to dělají organizátoři v dobré víře.
Dál si ještě myslím, že pokud dám dítěti jméno např. Josef, musím předem čekat, že mu bude spousta lidí říkat Pepa…
Tak snad jsem se Tě nejak nedotkla, píšu to jen ze svého pohledu, ostatní to mají třeba úplně jinak.
Ale je pravda, že v cizině zase vůbec nechápu, že jméno nejen že skloňujeme, ale ještě ho různé měníme a děláme zdrobněliny :-)

Jinak teda pokud by mě to opravdu hodně štvalo, asi bych to nějak řešila. Ale tohle bude dcera nejspíš řešit celý život :-(

MarinadaMarinada
7.5.2015 v 6:44:55

Dopiště si tam sami “léna“ a je po problému :-)

Nechci to zjednodušovat, ale jelikož máme (podle ostatních, mně nepřijde) vcelku složité příjmení, jsme všichni v rodině na komoleminy zvyklí a neřešíme to. Řešíme jen oficiální dokumenty, letos v září si dceru zapsali do všech lejster s jedním “n“ navíc, tak to už jsem jí říkala, že se musí ozvat a ozvala se.

(Citováno od Marinada z 7.5.2015 06:43)

Jinak dceři moc gratuluju, je šikulka!

MarinadaMarinada
7.5.2015 v 6:43:05

Dopiště si tam sami “léna“ a je po problému :-)

Nechci to zjednodušovat, ale jelikož máme (podle ostatních, mně nepřijde) vcelku složité příjmení, jsme všichni v rodině na komoleminy zvyklí a neřešíme to. Řešíme jen oficiální dokumenty, letos v září si dceru zapsali do všech lejster s jedním “n“ navíc, tak to už jsem jí říkala, že se musí ozvat a ozvala se.

Pavlinkav
6.5.2015 v 23:08:18

Asi by se měla malá sama ozvat… Já mám ve třídě též Magdalénku, ale ona sama se podepisuje jen Magda, já jí říkám většinou Magdi, Magdičko, je fakt, že Magdalénko jí teda neříkám, to už je na dlouhé lokte ;)

Spíš bych měla obavu, že to třeba i p.uč. třídní ví, respektuje, ale ona tu olympiádu nepořádá a tudíž nepíše diplomy… asi byste ji museli požádat, aby poslala echo dál…kor do jiného města, kde bude úplně jiný organizátor – to chce mít správně a úplně už na přihláškách.

…objevovat doteď nepoznané…

nuninka
6.5.2015 v 21:01:37

Já bych šla za paní učitelkou a taktně bych jí upozornila na chybu ve jméně. Říct ji to slušně, hezky, ale přitom dát najevo, že se vám nelíbí jak je její jméno napsáno.

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist