Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Vzdělání, škol(k)a » ŠVD: Sociální rozdíly ve škole, aneb když má dítě hladŠVD: Sociální rozdíly ve škole, aneb když má dítě hlad
PeťkaPeťka
17.11.2014 v 20:20:30

Dnes bych se ráda zeptala na vás názor na sociální rozdílnost dětí ve škole.

Co říkáte na fakt, že některé děti nemohou spolu s vrstevníky navštěvovat školní jídelny, protože na obědy zkrátka rodičům už nezbývají peníze?

Přijde vám správné zřizovat speciální fond, ze kterého je možné čerpat příspěvky na obědy pro děti?

Znáte takové dítě?

Stránky: [1] 2 3 4
meggi41meggi41
1.12.2014 v 21:17:03

ted to pisi pro to,aby si clovek udelal prectavu,protoze mnohdy jen neznalost a zkreslene prectavy,plodi tento nazor.

Ano,i v Uk jsou po staleti uniformy a ja na ne “nedam dopustit“a tomu,ze by napr.nekde tlacila a podobne “vymluvy“je odpoved jednoducha a vyresena-kazda uniforma je presne na velikost kazdeho ditete-dcery skola napr kazde dite pred zarim merila,takze maji sako,s kogen skoly na miru,coz nema zadny clovek v beznem obleceni,tedy pokud si nenechava sit v salonu na miru :-D
Sukne pro divky je dle velikosti a ruzne druhy,zalezi jako si vybrre,jen kazda skola na sve dane barvy,coz neni zadny problem,vetsinou je to cerna,tm modra,seda…I my,civilni lide,nosime prevazne tyto zakladni barvy a “zijeme“ ;-)
A i divky mohou nosit i kalhoty,zalezi na nich,i na pocasi..

Cetla jsem tady nekde jinde nazor,ze se dokonce uniformy dedi a “chudaci deti“???!!…zadna uniforma se nededi,kazde dite na tu svoji,kazda skola,univerzita,academy..ma svoji,uniformu,logo i barvy..Neni technicky mozne,aby nekdo uniformu dedil. I proto,ze se behem skolnich let,vzhled uniforem meni..
Jak tu nekde v nejake diskuzy nekdo psal,ze to vidi v americ.filmech..ty ceske filmy jsou take tedy potom realita v Cr? :-D Asi tak**

A hlavne-jsou zdarma,my rodicove maximalne dokoupime ponozky a dalsi kosile,ci tricka Tv ubor je take zdarma..
A plus je,ze jsou i velice pekne,slusive,zadne kousave materialy a podobne..A asi to nikdo nepochopi,ale nejvice ocetitelna je uniforma,kdyz jako skola kamkoliv jdeme a hlavne,kdyz tan je tisice deti,i z jinych skol a my vimd,ktera je na nase a ta a ta,skola..Mate i diky uniforme skvelou kontrolu deti,ikdyz jde treba nekam jen nase skola..Supr vec..

Vadi vam veci,ktere jen neznate a mame prectavy,ktere nejsou,ale hledate je**
Jasny,ze to schytam,ale zazit neco a vedet o tom pravdu a potom rikat negativa/pozitiva.
Uniformy nikomu neskodi,deti je nosi,protoze skratka chodi do skoky a tak to i berou..
A trosku odbocim-to je jako s kourenim,v Cr se huli a nadava,ze se nesmi kourit u piva,ci se vyhradi jen pul restaurace na kurackou/nekurackou..Pul reseni a narod stejne neni “ukazneny“.No a v Uk se skatka nekouri a hotovo..
Jasny,ze ode mne to nevezmete..Kdyby v Cr byla odjakziva uniforma a tady treba ne,tak by jste mozna psali/y/ze je “spatne“je tu ji nemame..
Vec nazoru,ze..
A trosku tolerance,nejen to ceske je to “spravne“

„Domov je tam,kde na vas ceka laska“

PeťkaPeťka
1.12.2014 v 17:50:02

Marinado, myslím si to tak podobně. Také si neumám představit nutit děti nosit oblečení, které se jim nelíbí, nebo dokonce někde tlačí apod.
Některé holčičky třeba nechtějí sukně a co kdyby byla povinná uniforma právě pro dívky se sukní?
V některých státech je to ale hodně rozšířené a považují jednotné oblečení za správné.

MarinadaMarinada
24.11.2014 v 7:28:23

Jednotné oblečení do škol bych nechtěla ani omylem – konkrétně u nás by to byl velký problém, protože dcera je na oblečení dost náročná, co se týká pohodlí. A pokud by jí něco na školní uniformě nesedělo, škrábalo, atd., prostě se v něm necítila dobře, tak by se to 100% odrazilo na její ne-chuti chodit do školy a na prospěchu. Sama bych s tím měla problém taky, uvědomila jsem si, že divadla a koncerty mám z dětství znechucené právě kvůli tomu, že jsem tam musela chodit v oblečení, ve kterém jsem se necítila dobře.

A co se týká těch sociálních rozdílů – asi žiju na jiné planetě, nebo se víc dívám kolem, nevím, protože já znám rodiny, kde mají s financema velký problém. Ví o tom i dcera – sama si toho všimla už ve 2.třídě u své kamarádky. Maminka té holky kouří a taky mají psa. Mně to nijak nepobuřuje, každý máme právo na důstojný život.

A třeba jak tady nějaká maminka psala, že když nejsou peníze, tak vezme další brigády – tak to já zase radši budu mít míň peněz a víc času pro svojí rodinu…Nejdůležitější jsou pro mě vztahy, peníze jsou až mnohem mnohem níž.

bokulbokul
24.11.2014 v 4:19:40

Trochu mi ten fond připomíná i to, co jsem zažila před více jak 15 lety ve škole já.

Jeden z mých spolužáků měl doma ještě 3 sourozence. Jeho maminka ve škole uklízela. A když se mělo jet na lyžařský výcvik, tak naše “hodná“ třídní učitelka prostě oznámila, že zbytek třídy tomuto chlapci lyžák zaplatíme. A věřte nebo ne, z fondu rodičů se vzaly peníze a chlapec jel… Lyže měl tuším ze školy.

Když o rok nebo o dva později tento stejný “chlapec“, tehdy již vysokoškolák, jel na dva měsíce někam na pobyt a zaplatil za to 50 tisíc, naše paní učitelka se chlubila, jak skvělého chlapce učila a kam se jen podíval.

Jak tedy poznat, kdo pomoc opravdu potřebuje? Bude argumentem pro jídlo zdarma to, že dítku kručí v břiše, ale jen díky tomu, že rodiče vědí, že když se o něj nepostarají oni udělá to někdo jiný?

Možná klamavě žiju v pocitu, že pokud bychom měli jako rodina málo, dám nejdřív najíst dítěti a pokud něco zbyde, vezmu si až já.

Těch otázek bych si mohla položit ještě mnoho…

Pevně doufám a věřím, že děti v našem okolí hlad z finanční nouze nemají. Jak to bude ve škole, to uvidím zřejmě za rok.

bokulbokul
24.11.2014 v 4:09:34

Tuto otázku není jednoduché zodpovědět…

Dáda zatím chodí do školky a děti mají v podstatě stejný jídelníček (max. trochu jiný s ohledem na potravinové alergie).

Je pravdou, že některé děti ve školce neplatí školkovné, neb jejich rodiče mají potvrzení, že jsou v hmotné nouzi. Jsou to ale pouze rómské děti.

Nicméně u školky bych taky měla jasné řešení – pokud nejsem zaměstnaná, nemám finance, tak dítě asi nedávám do školky. Sice i nezaměstnaní rodiče potřebují školku, aby si mohli práci najít, leč bohužel drtivá většina těchto lidí, co mají hmotnou nouzi, spíš dělat nechce.

NICMÉNĚ NECHCI SOUDIT – NEB VÍM, JAK JE TĚŽKÉ BOJOVAT S PÁR KORUNAMI V HRSTI…

Nicméně s jedním rozdílem, který aspoň krátce zmíním.

Když jsem byla na RD, manžel podnikal a dalo by se říci, že nevydělal ani korunu a naopak jen prachy z účtu ubývaly. Žili jsme z mých úspor. A na den jsme pro 3 lidi měli na jídlo 100 Kč (ale z těchto peněz jsem musela koupit i oblečení a další nepravidelné potřeby).

Když jsem se zašla zeptat, zda bychom měli nárok na pár korun, bylo mi vysvětleno, že se máme jako prasata v žitě, protože i když manžel (podnikatel) nic nevydělává, tak se počítá, že mám průměrný plat. Spadla mi brada a musela jsem s tím bojovat rukama… Rozumějte, rozhodně jsem na RD neseděla s rukama v klíně. Prostě jsem jednak dostala manžela do normální práce a taky jsem sháněla práci a snažila se kromě rodičovského příspěvku přispět do společné kasy co nejvíce.

A tady je ta otázka – rodiče, kteří nemají na zaplacení obědů, jsou ti, co čekají, že jim něco spadne bez práce do klína? Nebo neumí hospodařit? Já nevím… ale musela jsem si ty otázky “nahlas“ položit. Rozhodně nepřeju žádnému dítěti (ani dospělému), aby muselo být o hladu, aby mu by byla zima, protože nemá bundu nebo boty. Nicméně čím to je, že děti z některých rodin žijících z dávek, jsou oblečené lépe jak ty děti, jejichž rodiče oba pracují?

Je tedy vůbec možné rozdělovat příspěvek na jídlo spravedlivě?

danasidanasi
23.11.2014 v 23:11:19

A co říkáte na jednotné oblečení do škol? Byli byste pro, nebo by vám zavedení jednotného oblečení vadilo?
A vašim dětem?

(Citováno od Peťka z 23.11.2014 22:13)

Peťko, a tím se něco vyřeší? Podívej se na zahraniční filmy. Mají jednotné oblečení, ale ti, co na něj nemají si ho musí sehnat z druhé ruky. Obnošené. Zase poznáš rozdíl. Jo to jsou oni, mají rezavé vlasy a obnošené šaty, to jsou sourozenci chuďasovi. Myslím, že zatím v různém oblečení je to více ukryté.

Zrovna ve čtvrtek jsem s maminkou od dvojčat u Elišky ze třídy probírali počasí. Ona maminka doufala, že toto počasí snad ještě vydrží. Charita bude rozdělovat teplé bundy až před Mikulášem. A její dcera nemá zimní bundu. Jak jsem došla domů, volala jsem švagrové. Před časem mi nabízela zimní bundu pro Elišku. Tenkrát jsem odmítla, volala jsem, že jsem zjistila, že máme roztržený zip a než to dám opravit nemá Eli v čem chodit. Já vím lhala jsem, ale Ála má bundu a je nadšená, že tak pěknou by v charitě určitě nenašli. Bohužel tvrdá realita.
A proč nemá na potřebné věci??? Když se rozváděla, soudkyně řekla, že musí být půl roku od sebe, než je rozvede. A manžel v tu dobu udělal dluhy a zdrhl. Ona má nyní jako jeho tehdejší manželka dluhy a exekuce. Ruku na srdce, taky asi nemáte rozdělené SJM?

…být neskonale šťastný

danasidanasi
23.11.2014 v 22:59:48

Náš Míša chodí do devítky, takže je dost velký na to, aby si všiml nějakých sociálních rozdílů. Ptala jsem se ho, tvářil se udiveně. Neví, že by někdo ze spolužáků trpěl nedostatkem peněz, natož, aby měl hlad.
(Citováno od uznevimco z 22.11.2014 07:50)

Ani se Míšovi nedivím. Kluci dokáží nedostatek peněz maskovat. Obnošené věci jsou cool.
A holky jsou tak vzdáleny a přitom tak blízko.
A navíc, já bych se tím nechlubila a jistě bych upozornila děti, aby to neventilovali.
Neúčast třeba elektroniky se dá zahrát do autu, že rodiče jsou divní, staromódní, padlý na hlavu a proto nedovolí tu či onu věc. A předností toho je, že tě pak nesledují kde jsi, opět cool.

…být neskonale šťastný

PeťkaPeťka
23.11.2014 v 22:13:23

A co říkáte na jednotné oblečení do škol? Byli byste pro, nebo by vám zavedení jednotného oblečení vadilo?
A vašim dětem?

uznevimcouznevimco
22.11.2014 v 7:50:12

Náš Míša chodí do devítky, takže je dost velký na to, aby si všiml nějakých sociálních rozdílů. Ptala jsem se ho, tvářil se udiveně. Neví, že by někdo ze spolužáků trpěl nedostatkem peněz, natož, aby měl hlad.

mailmailmailmail
19.11.2014 v 5:12:45

Děti už nejsou ty nepopsané listy papíru, jako dříve. Vnímají sociální rozdíly jako dospělí a bohužel někdy reagují jako dospělí, včetně agrese. Musím však říct, že je dnes velké procento dětí, které si jídla neváží.

Stránky: [1] 2 3 4Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • výchova, děti, rodiče, maminka

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist