Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Vzdělání, škol(k)a » Ruština versus němčinaRuština versus němčina
ludlinkaludlinka
10.9.2014 v 8:57:32

Letos měl syn povinnost vybrat si druhý cizí jazyk k angličtině.

Na výběr měl z němčiny nebo ruštiny. Sám si vybral ruštinu, celkem se o tento jazyk zajímal už dřív.

Teď ale od manžela poslouchám, že ruština mu bude k ničemu, že my jsme se učili rusky jak dlouho, a k čemu nám to je.

Ale já si myslím, že doba je jiná a i ruštině je svět otevřen. Co si myslíte vy?

Stránky: [1] 2 3 4 5
Keruraka
17.12.2015 v 12:29:30

Zajímavá otázka. Ruštinu jsem se učila na základní škole i na střední a doteď jsem ji nikdy nevyužila. Němčinu jsem zase nikdy neměla a teď pracuju ve firmě, kde ji budu muset používat. Letos jsem absolvovala kurz pro začátečníky a v lednu budu pokračovat tímhle kurzem http://www.sjs-brno.cz/aktuality/2015/11/02/kurzy-anglictiny-a-nemciny-pro-administrativni-pracovniky-a-zamestnance-hotelu-a-wellness-center/ tak doufám, že ten kurz pro mírně pokročilé budu zvládat. Musím se naučit fráze, abych byla schopná komunikovat s klienty. Teď to tak různě plácám přes google překladač. Naštěstí komunikujeme přes maily, tak to dokážu dát s pomocí kolegyně nějak dohromady.

Marien
1.10.2014 v 14:00:08

U nás je druhým jazykem také ruština. Je určitě jednodušší. Synovi nejde moc angličtina – Já jsem se Aj.neučila, tak mu ani nemohu pomocí. Proto jsme volili ruštinu. On tedy převládá výběr ve třídě mezi Nj a Rj. Většina děti volila ruštinu.
Můj názor ale zni zda není lepší naučit se jen jeden jazyk pořádně než dva nijak moc dobře?

…silné nervy a plno lásky

aduja
20.9.2014 v 5:35:14

Myslím si,že k ruštině máme blíž.Sama patřím do generace,která se ruštinu učila povinně od 4.třídy.A myslím si,že má budoucnost,dnes je situce jiná,zatím(OBCHODY NA ZÁPAD-NĚMECKO,USA),ale do budoucna se začne obchodovat i na východ a dneska zná málo lidí rusky a pak za 10-15 let budou lidi,kteří znají rusky ve výhodě

bamiskabamiska
19.9.2014 v 21:32:12

já bych i připojila myšlenku trochu jinou…trochu odbočím….třeba k tomu proč volit jednodušší jazyk, sama třeba vidím na synovi že určitě vládnout jazykem živit se jím a pokračovat na pedagogické fakultě :D rozhodně nebude…

kdo prostě na to nadání má tak zvolí to co využije tím směrem kterým se jednou dá atd…

zbynula
19.9.2014 v 20:46:30

Ještě k té povinnosti, ale nerada bych sem psala nesmysly. Naše škola má povinný druhý cizí jazyk už 8 let, tak si nejsem jistá, ale mám pocit, že od tohoto roku je od sedmé třídy povinný druhý cizí jazyk v celé ČR.

zbynula
19.9.2014 v 20:44:31

Jsem učitelka češtiny a němčiny, moje rada by byla jasná :-) Je fakt, že za poslední roky si aspoň na naší škole dává čím dál víc dětí ruštinu, myslí si, že to pro ně bude jednodušší než němčina. To je možné, němčina je opravdu těžký jazyk, hrozně záleží, jak se k tomu ta učitelka postaví. Pokud s nimi pořád píše písemky a trvá na každém písmenku správně napsaném, to je pak těžké. My v němčině z 90 % jen mluvíme, jsou žáci spokojení a já také, umí hodně.
S využitelností jazyka do budoucna – to je těžké, těžko říct, kam se člověk dostane, ale jsme obklopeni německy mluvícím prostorem, to je jasné. Na individuální výuku se mi hlásí hodně dospělých, že potřebují němčinu a také hodně známých pracuje v Rakousku či Švýcarsku. Určitě se dá ruština využít v některých firmách. Letos jsme byli na dovolené v Bulharsku a tam všichni Bulhaři, pokud mluvili cizím jazykem, byla to ruština.

jardamalejjardamalej
17.9.2014 v 3:12:32

Stal jsem se obětí “ideologického pohledu“ na učení cizího jazyku hned dvakrát. V pětačtyřicátém, ,prvnímj poválečném roce,jsem měl za sebou čtyřletou výukou základů němčiny, pak jak když utne, konec, ,přechod na ruštinu. tu další čtyři roky na škole tehdy měšťanské a pak konec, na učňáku i průmyslovce se to už jen tak flákalo.
Resumé: zbytková znalost nějakých slov německých bez možnosti konverzace, snad jen jídlo na zájezdu jsem si dovedl objednat a k tomu “cvajmal bír“ tedy dvě piva.
Školská ruština nestačí ani na poslech ruského filmu v originále – to jsem si ověřil před nějakou desítkou let v Nižním Novgorodu, kde jsem si zašel v tamním kině na “Stalkera“.
U mých dětí se naštěstí stejná chyba neopakovala, byla zde možnost výběru jazyka a vnoučata i s přihlédnutím k požadavkům svých škol jsou jazykově plně vybavené /němčina, angličtina, španělština, ba i trochu dánštiny -poslední dva jazyky ovlivněné stážemi.
Ruština je dobrá, pokud se dobře vyučuje, aby z toho nezůstala jen “změkčená“ slovemnština, takové to “kudá vy idiótě?“
Přeji hezký den – Jarda

PavluschkaPavluschka
12.9.2014 v 14:05:16


a to chodí na klasickou základní školu? ty dva jazyky mě také zarazily :D
(Citováno od bamiska z 12.9.2014 13:49)

ZŠ Waldorfská – takže ne na klasickou.

bamiskabamiska
12.9.2014 v 13:51:57

Zdenda je nadšený, zatím :D

Tento týden jim přijde pracovní sešit Raduga po novomu 1 a mají novou učebnici ruštiny.

(Citováno od ludlinka z 11.9.2014 10:43)

Míša je z ní také nadšený neslyšela jsem že by přišel s angličtinou sám od sebe a něco si říkal…s ruštinou chodí a je nadšený že umí napsat jméno a říká fráze zatím se učí na poslech, také přinesl knihu a já do ní s oblibou nakoukla…já si stále píšu s Ruskou :D

bamiskabamiska
12.9.2014 v 13:49:37

a to chodí na klasickou základní školu? ty dva jazyky mě také zarazily :D

Stránky: [1] 2 3 4 5Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist