Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Vztahy + ženské otázky ;-) » Muž na RD - znáte? Uvažovali jste o tom?Muž na RD - znáte? Uvažovali jste o tom?
PetraPetra
16.5.2014 v 9:33:53

Přišla mi tiskovka Ligy otevřených mužů, která se zabývá mýty o mužích na rodičovské dovolené. Proběhl i nějaký průzkum a čísla z něj jsou celkem zajímavá, tak se chci zeptat, jak to máte vy? Jak vnímáte muže na RD?

Znáte někoho? Uvažovali jste taky o této variantě? Nebo to tak dokonce máte?

Zkuste si tipnout, kolik je u nás v současné době mužů na RD ;-)

…neustrnout ;-)

Stránky: [1] 2 3
nuninka
19.5.2014 v 18:27:18

Jarmuschko, tak to ke zdařilé maturitě gratuluji :-)

JarmuschkaJarmuschka
19.5.2014 v 17:38:42

Představit si to umím, ale třeba mého může v této pozici ne.
Ale to jsme ani neřešili, protože choť prostě vydělává víc. A vypadnout on ze své “pozice“, těžko by se tam vracel. (Pracovat “z domova“ fakt nemůže… ;) )

A můžu i napsat, že jednoho takového muže znám – mého švagra. Co to šlo, byla s dětmi doma sestra. Ale pak se sešly okolnosti – švagr měl nejisté místo, sestra se potřebovala vrátit kvůli atestaci… A ano, nosila pak domů větší plat…
Takže půl roku byl doma s neteří švagr. Měl snahu starat se nejen o potomka, ale i o to okolo a tehdy se i vyslovil, že obdivuje ženy, co všechno stíhají. A ano, ségra po návratu z práce ještě kmitala kolem domácnosti…
Ale myslím, že neteř si to dost užívala (mmch – dnes řádně odmaturovala :D )

…obavy i radosti až do smrti.

MarinadaMarinada
19.5.2014 v 15:05:07

Petro, díky, to jsem teda dobrá!
PS: Jedná se o překlep, chtěla jsem napsat 7000, ale pst :-)

PetraPetra
19.5.2014 v 14:02:20

Děkuju za všechny postřehy a gratuluju Marinadě k super odhadu ;-)

Zde je celá ta tiskovka:

Máte malé dítě nebo vás přírůstek do rodiny právě čeká? A uvažovali jste, že by část rodičovské dovolené strávil s dítětem doma táta? Péče otce o dítě na rodičovské dovolené je v současnosti stále posilujícím trendem a dle výzkumu agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů (LOM) o této všestranně přínosné variantě uvažuje až 90 % českých mužů. „Všem můžeme jen doporučit otevřít doma toto téma a prodiskutovat v rodině i se zaměstnavatelem reálné možnosti. Každopádně je to velká šance pro celou rodinu,“ říká Lukáš Talpa, manažer projektu Táta na plný úvazek z Ligy otevřených mužů. Péči mužů o děti ale provází také řada mýtů.

Muž na rodičovské je divný
Myslíte si, že „být jako chlap na rodičovské dovolené (RD) přece není normální“? Tak vězte, že zastáváte dnes již menšinový názor. Přesto, že pro muže stále není běžné na RD být, je jich kolem 5000. Výzkum agentury Mediaresearch pro LOM ukázal, že 66% respondentů má muže na RD za normální věc a dalších 28 % je považuje za borce a „frajery“. Pouze 4% jsou toho názoru, že takoví muži jsou exoti, neschopové a chudinkové. Z jiné části průzkumu vyplynulo, že 31 % mužů by pravděpodobně na RD alespoň na chvíli šlo a 12 % je přesvědčeno, že na RD nastoupí. Muž na rodičovské je tedy již považován za normální jev, i když zatím stále není běžné, aby na rodičovské byl. Ovšem i to se bude měnit.

Mateřská a rodičovská dovolená v jednom pytli
„Mateřská není rodičovská“. Tyto termíny jsou velmi často zaměňované. I když mají muži ve výjimečných případech možnost jít na mateřskou dovolenou, tak v jejich případě mluvíme hlavně o rodičovské dovolené.
Mateřská dovolená je období 6 měsíců (většinou 1 měsíc před porodem a 5 měsíců po porodu), kdy je hrazeno 70 % mzdy. Na rodičovskou je možné nastoupit vlastně kdykoli po skončení mateřské a může to být i jen na chvilku. Psychologové z Ligy otevřených mužů doporučují, aby první rok byla s dětmi (nejen) z důvodu kojení spíše matka. Od prvního roku věku je pro dítě i celou rodinu přínosné, aby alespoň několik měsíců byl s dítětem doma otec.

S mužem na rodičovské přijde bída
„Jako živitel rodiny nemůžu jít na rodičovskou, protože by to pro rodinu byla veliká finanční ztráta a čekala by nás bída. Manželka nás neuživí.“
Pravdou je, že v naší společnosti je často stále hlavním živitelem rodiny muž – otec. Podle výzkumu platy.cz je rozdíl mezi mužskou a ženskou mzdou cca 6.000,- Kč. I sami muži v průzkumu Mediaresearch toto zmiňují jako hlavní důvod proč na RD nejít. Personalisté též v průzkumech zmiňují, že chtějí podporovat aktivní otcovství a tedy i zapojení otců do péče o děti již v útlém věku, konkrétně pak na RD. LOM doporučuje otcům, aby si RD vyzkoušeli třeba na 2 či 3 měsíce, kdy by finanční ztráta nebyla taková, a benefit pro rodinu a pro vztah s dítětem ji dokáže vyvážit.

Doma jsou jen partneři dominantních žen
Že na rodičovskou dovolenou chodí jen submisivní muži neschopní uživit rodinu, je také jeden ze stereotypů laického uvažování o tomto stále se rozrůstajícím fenoménu. Zkušenost LOMu je taková, že na RD chodí i manažeři, lékaři a IT experti. Mezi muži se zkušeností z rodičovské dovolené jsou také známé osobnosti, herci či zpěváci. Za všechny můžeme zmínit například Filipa Hrubého, ředitele korporátní komunikace Vodafone ČR, ekonoma Tomáše Sedláčka, herce Jana Dolanského či Michala Maredu, zpěváka kapely Vypsaná fixa.

Muži neumí pečovat o děti (tak dobře jako ženy)
„Na RD jako chlap nemohu jít, protože o malé děti se umí postarat pouze matka“.
Výzkum ukázal, že celkem 10 % mužů se domnívá, že by se o malé dítě neuměli postarat, a to samé si myslí téměř každá pátá matka. Může to však být jen výmluva, kterou používají jak muži, tak paradoxně i ženy. Muži se tím zbavují zodpovědnosti za péči o děti a ženy si tím kolikrát brání své domácí teritorium. Běžná péče o děti je z velké části získaná dovednost. I matky se totiž musí učit, jak pečovat o dítě. Praxe ukazuje, že otcové, kteří zůstali se svými dětmi doma, a to třeba hned od narození dětí, se dokáží o dítě postarat stejně dobře jako matka. Samozřejmě vyjma kojení.

…neustrnout ;-)

nuninka
19.5.2014 v 13:55:57

Neznám v okolí nikoho kdo by to tak měl a ani, že by pánové o to měli zájem. Můj muž sice říká, že by šel hned, ale bohužel rodičák/mateřskou bere tak, že ženská doma vlastně nic nedělá :-)
Takže bych tatínkům přála, aby si vyzkoušeli co to je, a že se ženská doma nefláká ani si neválí šunky. :-)

JežečekJežeček
19.5.2014 v 13:03:56

Vím, že je tato varianta možná, znám i jeden pár, kdy byl na mateřské tatínek, ale já bych to nechtěla. I tak mi příjde, že to strašně uteklo a děti mi vyrostly pod rukama za týden a kdybych chodila do práce, do práce kterou mám, tak bych to asi nezvládla, psychicky. *

PeťkaPeťka
18.5.2014 v 15:33:43

Kukačko, ano souhlasím. Nicméně stále tvrdím, že zaměstnavatelé v ČR stále nechápou potřebu zaměstnanců na sladění práce a rodiny. A to je otázka jak mužů, tak žen. I když v mnohých firmách se již blízká na lepší časy. :-)

Kukačka
18.5.2014 v 15:32:43

Ještě jsem chtěla říct, že těžko můžeme nějakého zaměstnavatele v soukromé firmě přesvědčovat, aby např. umožnil lidem půl úvazky, či jinou aktivitu. On si svoje pravidla určuje sám a lidi, kteří se tam ucházejí o místo, to buď přijmou, nebo ne. Je nesmysl, aby se např. stát montoval soukromým firmám do jejich věcí.

Kukačka
18.5.2014 v 15:26:48

Peťko, rozumím tvému altruismu, ale oni manažeři na “vysokých postech“ nejsou takové chudinky. Spíš je o tom, že je taková práce nějak naplňuje, i když to samozřejmě často odnáší rodina. Je to o prioritách a taky o komunikaci partnerů. Jako ostatně hodně věcí :-)

PeťkaPeťka
18.5.2014 v 12:10:29

Kukačko, ano, každý to může změnit. Ovšem já mluvím o mužích pracujících opravdu na vysokých postech a jsem přesvědčená, že i oni chtějí být se svým děckem. Ano, mohou změnit zaměstnání, to určitě. I tak si ale myslím, že by se měla změnit politika u zaměstnavatelů. On asi každý vidí úspěšného muže, jak vydělává statisíce, ale co je za tím už ne. Pak je zde docela silně zakořeněný mýtus, že takový muž žije jen prací a o děti zájem nemá, litují se manželky těchto mužů jaké to jsou chudinky, pořád doma s dětmi a bez tatínků. Jsou určitá odvětví, určitá zaměstnání, kde se na rodinu zkrátka nekouká, kde vedení společnosti nemá zájem mít v týmu spokojené zaměstnance, nevytváří podmínky pro skloubení rodiného a pracovního života. Ve světě to už tak tragické jako u nás není. Ale to je na jinou diskuzi.

Stránky: [1] 2 3Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist