Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » TAM-TAM » Starosti » jak vysvetlit diteti umrti v rodinejak vysvetlit diteti umrti v rodine
chezzi
7.5.2014 v 13:34:57

Potkala nas smutna udalost a opustil nas deda. Jak mam vysvetlit synovi (tri a pul roku) co se stalo, az se na nej bude ptat? mam se pokusit mu to nejak vysvetlit nebo se uchylit k drobne lzi (jako ze deda odesel a uz se nikdy nevrati)?
(syn chape smrt u zvirat, vi ze kdyz slapne na brouka, ze zemre, nebude se hybat atd. – ja vim ze je to blbej priklad, ale pisu to proto, ze o smrti jako takove vi, ale nevim, jak mu to podat u blizkeho cloveka)

Stránky: [1]
nuninka
12.5.2014 v 17:42:14

Přeji upřímnou soustrast.
Jak to vysvětlit dítěti? Nelhat, to je pak pro něho horší. A 3 a půl, to je ještě malý. Normálně bych řekla, že dědeček je v nebi a že se na něho třeba dívá.
Ale v tomhle věku to tak děti ještě moc nevnímají. Takže vysvětlit, jednoduše. Zbytečně ho nezahltit dlouhou řečí.

meggi41meggi41
8.5.2014 v 14:35:37

Prvne uprimnou soustrast..

Souhlasim tusim s ledoo..jsem pro uprimnost a kdyz byla dcerka prcek,umrela moje babicka a i po porade s psychol.rici pravdu.Citlive ,primerene veku.Jako ze i smrt patri bohuzel k zivotu..

Jsou tomu 2mesice co mi zemrel tatinek..
Dcera uz ma za par dni 9 a ona uz delsi dobu vi,ze smrt je,proste se bavime spolu o vsem moznem a tak je pak “pripravena“…Kdyz jsem plakala(ci placu)steskem po tatin.tak vi proc a hezky reaguje..neumim to vysvetlit ale ja mam zkusennosti,ze pro deti je nej uprimnost(adekvatni veku)a prirozenost i v citech..tim se naucej i lepe chapat a neboji se ukazat i emoce,slzy…
Je mi moc lito, co musis ditku rici :-(
Drzte se!
M.

„Domov je tam,kde na vas ceka laska“

bamiskabamiska
8.5.2014 v 12:42:11

ke lži bych se neuchylovala…trochu vysvětlit přiměřeně k věku, věřím, že to nebude nijak jednoduché, ale věřím, že to nebude chtít probírat nějak do důsledků atd……upřímnou soustrast

LienLien
7.5.2014 v 22:11:25

Dceři byly čtyři, když umřela babička, taky jsme to nijak extra nekomentovali, řekla jsem jí to, i proč brečím, že to byla moje maminka a že už jí teď neuvidím ani si s ní nepopovídám a tím to skončilo. Te´d si občas vzpomene, když jedeme k dědovi, že tady bydlela ta babi, co jí dávala čokolády a teď že bydlí na zahradě zakopaná a že už je shnilá.

MMch u kozy Kamily taky vypadala, že to chápe a asi za rok od jejího zakopání nám oznámila, že už by chtěla Kamilu vyndat, že už je tam dost dlouho, tak třeba si myslí, že babi taky můžeme vyndat, i když ví, že ne, prostě jí to definitivum nedochází, tudíž to ani neprožívá nijak bolestně – je jí 5. Ve třech letech to asi nebude jinak.

danasidanasi
7.5.2014 v 21:09:25

Když měla dcera 2,5 roku odešel děda. Nijak jsme to nekomentovali. Na dušičky jsme šli zapálit na hřbitov svíčku. A bylo to asi půl roku potom. Jak jsme šly domů, skoro u domu najednou dcera řekla, a ten děda bydlel tady, že a dneska už bydlí na hřbitově a má hrobeček. Zase mu zaneseme svíčku ano.

Pěkně si to odůvodnila a sama a velmi nás tím překvapila.

Přeji šťastnou ruku, při volbě příběhu. Děti hodně dají na pohádky, či příběhy a lépe to pak pochopí a umístní v hlavičce.

…být neskonale šťastný

ledooledoo
7.5.2014 v 13:39:58

Já jsem pro pravdu. Když mu řekneš že děda odešel, může to brát jako zradu z jeho strany, třeba že ho vnouček nezajímá, odešel a nemá ho rád. Když zemřel nebylo v jeho moci ovlivnit to. To ten malý může pochopit. A brouček je dobrý příklad…

…být nad věcí.

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist