Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Výchova a péče o děti » KapesnéKapesné
77olga77olga
13.1.2014 v 18:22:18

Ahoj holky, asi zde toto téma již bylo, ale i tak…. Chtěla bych se zeptat, zda dáváte dětem kapesné, jak pravidelně a hlavně v kolika letech jste to zavedly a jakým způsobem – zda dáváte peníze za něco nebo jen tak. Díky za info, Olga

Stránky: [1] 2
Magda K.
16.1.2014 v 9:01:44

Kapesné začal náš Filip dostávat v 1. třídě a to 20 kč na týden, letos ve 2. dostal málo přidáno, má 25 kč týdně. Někdy je utratí, jindy ne. Vesměs ve školním bufetě. Mám dojem, že mu to stačí. Svačinu nosí z domu, po obědě jde domů. Jinak co dostane peníze, tak si je šetří a občas si za ně něco koupí, přidá apod.

…mít největší štěstí v životě

PetraPetra
15.1.2014 v 12:35:41

Janee, kolik je synovi?

…neustrnout ;-)

Anonym
15.1.2014 v 12:32:41

Kapesné řešíme platbou na synův účet, ať si hospodaří sám:)) Myslím, že je to docela výchovné.

Janee

PetraPetra
15.1.2014 v 10:56:49

Tak u nás jsme zavedli pravidelné kapesné od prvního vysvědčení – 10 Kč týdně. Starší pak od 3. třídy začala dostávat 20 Kč (myslím, že taky až od pololetí, ale už si nejsem jistá, možná to bylo od Nového roku).
Koncem roku mě napadlo to změnit a dala jsem holkám na výběr – buď zůstaneme u toho stávajícího systému nebo budou dostávat každý týden 50 Kč s tím, že právě odpadne to škemrání o sladkosti a drobnosti v obchodě. Mladší hned zlákala vidina větší částky, starší se nemohla rozhodnout. Nakonec teda mají obě po 50 Kč na týden a mně odpadlo dohadování, co ještě koupíme a co už ne. Občas jim něco koupím i tak, ale to je z mého rozhodnutí, ne proto, že to na mně někdo vydyndal.

Peťko, kamarádka je teda drsňačka. Nic proti brigádám při škole, to bych podpořila, ale nechávat si platit bydlení od středoškoláka mi přijde docela zvláštní, pokud teda není nějaký háček třeba v tom, že dítě přechází z jedné školy na druhou kvůli tomu, že na to kašle, a stává se z něj tak věčný student. Tam bych tenhle postoj chápala.
Jinak mi přijde divné i když je to naopak – dítě je už dospělé a pracující, bydlí u rodičů a na společnou domácnost nepřispívá ani symbolicky.

…neustrnout ;-)

uznevimcouznevimco
14.1.2014 v 22:45:39

Náš Míša dostával kapesné pravidelně a to podle věku. Jako prvňák 10 Kč týdně. Teď coby osmák 50 Kč.

Peníze moc nepotřebuje. Obědy i “mléčenku“ má námi hrazené a jen občas si s kamarády zaskočí do KFC. Také kapesné využívá, pokud ze školou jedou na výlet, exkurzi nebo do divadla. To hlavně na nákup drobných dárků pro členy rodiny.

Myslím, že si uvědomuje cenu peněz a zbytečně nerozhazuje už proto, že jsme s ním od malinka řešili rodinné finance. Samozřejmě zkresleně a úměrně jeho věku. Například, napsala jsem seznam věcí, které potřebujeme koupit (Míša – stavebnici, já – kozačky………) a peníze jsem na stůl položila jen na jedno. Všichni jsme jsem potom řešili, co se bude kupovat jako první, co je nejdůležitější. Brzy pochopil, že nelze mít vše ihned, že finance jsou omezené.

Možná to někomu bude připadat podivné, ale nám se tento způsob osvědčil.

ludlinkaludlinka
14.1.2014 v 7:44:33

Děti dostávají od 1.třídy od babičky každý 100Kč měsíčně a Zdenda od 10let dostává od nás ještě 200Kč měsíčně, ale dokáže si ušetřit, teď si třeba z kapesného zaplatil nové terárko, udělané na zakázku za 1200Kč.

Anonym
13.1.2014 v 21:57:12

Peťko, to je kamarádka teda drsná. Taky to tak nevidím a nutno podotknout, že ani stát ne:-). Teď jsem se třeba divila, když bratr dostudoval VŠ, tak než si našel práci, tak mu stát nedal ani korunu – nikoho nezajímalo, že bydlí sám… Prostě máš rodiče, nemáš odpracovaný jeden rok (za VŠ se počítá půl roku), tak ať se rodiče starají… Navíc – i sama jsem se přesvědčila, že né vždy je to tak, když člověk chce pracovat, že práci najde…Olze, se omlouvám za odbočení. Kšanda

PeťkaPeťka
13.1.2014 v 21:35:56

Olgo, zavedla jsem někdy v první třídě u mladší dcery 20,-Kč na týden. Pak jsem na to párkrát zapomněla a ona si ani nepřipomněla. Nyní 1x za týden dostává 20,-kč, aby si mohla sama před školou koupit v pekařství svačinu (většinou si koupí koláček nebo nějaký sýrový rohlík – zbytek si nechá – jinak svačiny vyrábím doma (ze zdravotních důvodů)).
Tak jsi mě touto diskuzí nakopla, že bych měla opět začít nějaké to kapesné pravidelně vyplácet. :-)
Jinak dávám peníze když třeba jedou se školou na výlet apod. Zbytek si také může pak nechat.

Starší dcera (SŠ) dostávala pravidelně, ale nyní jsem si uvědomila, že už taky hodně dlouho nedostala nic a ani si neřekla. Posíláme ji ale na účet pravidelně částku na telefon, když si hovorné přetáhne, platí si rozdíl ze svého. Má brigády, i když nepravidelně. Platíme ale vše do školy, na sport, když něco potřebuje apod. Pokud někam jede třeba na víkend, většinou ji přidám, aby si mohla někde koupit jídlo apod.

Právě u dospělých dětí, které už mají své brigády si nejsem s tím kapesným jistá. Kamarádka to neuznává a říká, že když je člověk jednou dospělý, měl by si zajistit práci či brigádu a od rodičů už nic nepožadovat. Její středoškolák ji dokonce musí platit i za bydlení. Tohle tvrzení nesdílím. Pořád je to moje dítě, bydlí u nás a pokud studuje, myslím že není dobré u toho ještě denně chodit do práce. Studium beru jako “práci“. Něco jiného je pak třeba VŠ. Brigády ano, to samozřejmě. No ale to jsem už asi odbočila od tématu. :-)

katka2000katka2000
13.1.2014 v 20:09:12

ahoj, dáváme od začátku školního roku 20 korun na týden. Mají před školou stánek s blbinama, tak si tam chtěla vždycky něco sama koupit. Mají tam kusové bonbony po koruně a lízátka za pár korunek, takže si za ten týden toho může koupit dost, ale ne zase příliš.
Když dostala trochu víc peněz, tak to obvykle uvalila naráz a všechno pak rozdala, takže dvacka bohatě pro prvňáčka stačí.

Anonym
13.1.2014 v 19:42:43

Dáváme – dcera dostává asi od pololetí první třídy a syn tedy od třech let – dcera dostává 50 Kč na týden a syn 20 Kč. Oba to šetří – spíš aby měly také své penízky… Jsou naučení, že pokud mi něco přijde zbytečnost, tak řeknu – tak si to kup za svoje penízky a to si to stokrát rozmyslí i ten malý. Jinak jsem na jedné přednášce slyšela, že na to jak vysoké kapesné neexistuje “metr“ – každý žijeme jinak… Ale paní doporučovala spočítat si, kolik měsíčně utratí rodič za dítě (za zbytečnosti) – jupíky, čokoládky… a tuto sumo dítěti dát. No, já si to zatím nedokážu představit – ale třeba k tomu “dorosteme“ – pochopitelně by jim pak rodič už žádnou zbytečnost kupovat neměl… Povídala, že jen tak se děti opravdu naučí hospodařit – poprvé se přejí čokoládou tak, že mu bude blbě a pak bude do konce týdne bez peněz, po druhé už to bude lepší… Je fakt, že systém dám 50 Kč na týden a vše co dítě chce zaplatím, je k ničemu… Kšanda

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist