Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Co se jinam nevešlo » Hasiči a vše kolem nichHasiči a vše kolem nich
JanaKJanaK
4.10.2013 v 8:40:22

V průběhu jiné diskuse mne napadlo, že by možná někdo z vás uvítal přiblížení světa hasičů, případně vysvětlení či odpovězení některých otázek.
U Sboru dobrovolných hasičů jsem přes 10 let, momentálně vedu kroužek Přípravky (děti 3-6 let) a Mladých hasičů (6-11 let), s družstvem žen jezdíme na závody a 2 roky jsem instruktorem preventivně výchovného programu v oblasti Požární ochrany a Ochrany obyvatelstva, známého pod názvem Hasík.
Tudíž, máte-li jakékoliv otázky, sem s nimi, na všechny se pokusím najít odpověď.

A aby řeč nestála, mám hned dvě otázky:
- Máte ve svém okolí kroužek mladých hasičů? Pokud ano, znáte jeho činnost a jak se vám líbí?
- Setkali jste se vy nebo vaše děti s Hasíkem? Kdy a kde? Líbil se vám?

Stránky: [1] 2
Anonym
8.10.2013 v 19:38:32

Díky manželovi jsme hasiči celá rodina :-D. Já teda jen pasivně,ale naše děti,manželovy děti i jeho rodiče a jiní rodinní příslušníci jsou či byli hasiči. Syn dokonce studuje střední hasičskou a dcera se tam chce taky hlásit. Prostě se to dědí z generace na generaci,ale o Hasíkovi jsem ještě neslyšela.

JanaKJanaK
5.10.2013 v 23:21:08

Majulko, děkuji za info. Jak mi říkali při svatbě, s hasičem je těžký život, ale vydržet bez něj je mnohem těžší. Je to pravda, už si bez této profese neumím život představit ;)

MajulkaMajulka
5.10.2013 v 13:29:17

Jani co přesně dělám a v jakém kraji tu nechci zveřejňovat, ale určitě už jsem to tu psala v některé diskuzi, jen nechci takhle hodně čitelně, protože bych byla snadno identifikovatelná a přece jen je to veřejný web a občas se tu svěřuji s něčím,co nemusí vědět všichni co mě osobně znají :-) Napíšu ti to spíš do zprávičky ju?

Ale práce u hasičů mě baví a když to jen trochu půjde, chtěla bych tam ještě nějaký čásek pracovat.

JanaKJanaK
5.10.2013 v 8:25:44

Aleno, “hasíkovci“ chodí hlavně do druhých a šestých tříd, dlouhodobým testováním se tento věk ukázal nejlepší co se týká potřebných znalostí ve vztahu ke schopnostem dětí. Ideální stav by měl být takový: ve druhé třídě se děcko seznámí s hasiči, pozná základní principy práce a základy bezpečnosti, v šesté třídě je to taková nástavba na tu druhou – dozví se mnohem víc a hlouběji do problematiky. Např. ve druhé si povídáme o dobrém a zlém ohni, ohňovém trojúhelníku a základním principu hašení; v šesté už detailněji probíráme jednotlivé přenosné hasící přístroje, který na co bychom asi tak použili a proč a PHP tomu nejsilnějšímu i půjčíme do ruky (pozná že je opravdu těžký a že na jeho použití mu zatím síly nestačí).
Bohužel v dnešní době ideální stav není, a tak ve druhých i těch šestých třídách jedeme spíše základy.

Podle popisu se syn chystá na ZPV (závod požárnické všestrannosti), doporučuji tak trochu jednotlivé úkoly naťuknout i doma, třeba ty uzle se musí cvičit pomalu každý den. Doporučuji se domluvit s SDH Jednov, na jejich stránkách jsou potřebné znalosti nádherně sepsány a dokonce tam mají i krátké výukové programy na cvičení značek a co se čím hasí.

Majulko, tipuji na jihočeský kraj ;) Jak ses k hasičům dostala a jestli to není tajné – co máš mezi pracovními povinnostmi? Za zprávičku o škole jsem ráda, uvidíme, jestli mladoš nepůjde tou cestou. Abych jen tak nemámila informace, já se k hasičům dostala jako slepý k houslím – seznámila jsem se s klukem a ten mne jednou pozval na jukandu na trénink, pak mi šoupli přihlášku a už jsem tu nějakých 13 let :)

Nuninko, ohledně mládeže se podívej zde http://ormosh-novyjicin.wz.cz/, jsou tam kontakty na jednotlivá SDH, kde by mládež měli mít. Teď nejbližší soutěž je shodou okolností dnes, a to v Závišících a jde o železného hasiče, což by na jukandu mělo být docela pěkné, další je pak 12.10. v Děrném, kde se bude konat ZPV (to na koukání není, na trať se nesmí a start s cílem moc zajímavý není, dalo by se tam ale domluvit, ve kterém SDH mají místo v kroužku).

Jinak koukám, že na začátku září jste měli den s IZS – byli jste se podívat? Hasíka byste u vás měli mít, ale koukám, že zatím “jen“ na školách, tady by ses mohla dozvědět víc http://www.hasicinj.cz/prevence/pvc.html

Ježečku klidně napiš už ke konci roku, záleží jestli pracují i se školkovými dětmi. Nejvíc je přípravek v Královehradeckém kraji, málokomu se do těch nejmenších chce, ale mne přijde skvělé, že na ukázkách se mohou předvést a ještě všichni nějaký ten dáreček dostanou :)

JanaKJanaK
5.10.2013 v 7:51:03

Anonymní, jsem velmi ráda, že se téma líbí a ještě víc, že uvažuješ o kroužku SDH, on to málokdo ví, ale hasičina je nejen o znalostech a šikovných rukách, ale i o sportu a docela velké dřině. Spousta maminek mi říká, že právě takový druh vyžití pro děcko hledali.
Na přípravku se pozeptej, od těch čtyř-pěti let se s dětmi už dá dělat spousta věcí :D

JežečekJežeček
4.10.2013 v 16:59:28

JaniK, děkuji za tvé řádky. Našla jsem si, že máme ve městě sdh. Našla jsem, že jsou dvě skupiny do 11 let a 11 – 15 let. Letos je to už samo zahájené, takže se tam nervu na poslední chvíli (taky proto, že jsem zjistila, že spolek bude v úterý od 15 hod., což už má angličtinu ve školce). ALe info si určitě vyžádám. A příští rok, pokud zájem vydrží, tak bych to zkusila – pokud mi teda info potvrdí, že i už 5 letý prcek může nastoupit :-) *

nuninka
4.10.2013 v 16:15:53

JaniK, taky jsem chtěla aby k hasičům chodily děti. Ale žádná taková nabídka u nás není, alespoň o ní nevím. A přitom hasiče mají kluci moc rádi.

MajulkaMajulka
4.10.2013 v 14:44:38

Jani dobré téma, ráda si komentáře přečtu. Jak už jsem v jedné diskuzi psala, pracuju u profesionálních hasičů.
Tak si ráda přečtu, jaký je zájem o tuto činnost. Určitě je výhoda, když děti se s touto prací mohou setkat a vyzkoušet už od mala. Možná to pomůže i při rozhodování co chtějí v životě dělat. V loňském roce v Č.Budějovicích otevřeli novou střední školu pro budoucí hasiče a zájem byl opravdu veliký.

alena5alena5
4.10.2013 v 10:56:26

Otázka 2-Hasík vím že to probíhalo ve škole,přišli hasiči do třídy,ale co tam probíhalo konkrétně to nevím protože u starší dcery která byla v osmičce nebyli.

Otáka 1.kroužek tady máme vedou ho dobrovolní hasiči,hlavní osoba je profesionální hasič-ten chodil i do školy na hasíka.Syn začal letos chodit,takže chod kroužky teprve poznáváme,ale zatím se učili zdravovědu,topografické značky,technické značky,vázat uzly,pracovali s buzolou,stříleli ze vzduchovky.Syn je spokojený a navíc tam přivedl i kamarády ze školky,takže už tam nejsou jen dva malí nováčci mezi většíma dětma.Kroužek je jednou týdně na dvě hodiny a posledně si je rozdělili na skupiny-na maloše a ty větší a po hodině s nima aktivity přehodili.

Anonym
4.10.2013 v 10:26:02

Jani, supr téma:) Tohle mě nesmírně zajímá, protože uvažujem, že příští eventuelně přespříští rok tbychom tam přihlásili klučíka (4roky). Kroužek máme “za domem“

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist