Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Výchova a péče o děti » Teto, strejdo × pane, paníTeto, strejdo × pane, paní
PetraPetra
17.9.2013 v 13:34:38

Naše holky a taky skoro všechny děti v okolí říkají známým dospělákům teto a strejdo, někdy i křestním jménem a automaticky jim tykají. Proto mě nedávno zarazilo, když mi Aniččina kamarádka najednou začala říkat dobrý den a vykat.

Jak oslovují vaše děti vaše známé? Chcete po nich, aby důsledně všem dospělákům vykaly? Je nějaká věková hranice, odkdy by děti měly dospělákům mimo rodinu vykat?

…neustrnout ;-)

Stránky: [1] 2 3
janca.masjanca.mas
16.10.2013 v 11:09:20

Musela jsem se pořádně zamyslet, jak je to vlasně u nás. Malá je naučená všude zdravit dobrý den a automaticky všem dospělým vyká, jen samozřejmě doma a nejbližším příbuzným říká ahoj a tyká. Ve školce je vedou k tomu, že musí vždy pozdravit, jak při příchodu tak i odchodu ze školky a paní učitelky jsou důsledné, ale samozřejmě, že si pozdrav nevynucují, když se dítě tzv.sekne. Jsem za to ráda, protože když vidím, že děti mých známých ani v 10 a 13 letech neumí pozdravit a rodiče jim nic neřeknou, tak je to smutné.
Jinak u nás jsou časté tzv. komentované pozdravy. Malá řekne dobrý den a vzápětí následuje buď otázka typu co to je za paní, pána, čí je to maminka apod. nebo vysvětlení, že to je paní provozní Miluška, maminka od toho a toho dítěte nebo ten náš soused …vzápětí ovšem následované opět otázkou co tady dělá, proč to nese apod. :-)Prostě kouzelné období PROČ :-)

danasidanasi
19.9.2013 v 19:19:49

Petro, vadí? Tak to nějak nelze říci. Jen z pozice věku chce vykat a pokaždé je pokárána, že má tykat. Možná , nevím hádám, je doma nesvá. Nejvíce sem chodí mamky s malýma, či věkově Elišce, a ona má jiný svět. Je naše dítě, ale už není dítě a “stará“ přece ještě také není. Většinou pozdraví, prohodí pár zdvořilých slov a zaleze.

…být neskonale šťastný

jana231jana231
19.9.2013 v 14:06:23

Děti, které chodí s Milánkem do školky, mě až na pár výjimek všichni zdraví stylem ahoj, případně ahoj teto.
Ze začátku mě to překvapilo, ale spíš mile, člověk si připadá mladší:). Já v jejich věku jsem každého zdravila dobrý den, i když šlo o 20-ti letou holčinu.Ale určitě raději slyším ahoj než dobrý den. Jménem (teto Janičko) mě oslovují jen děti návštěv a moje 1,5-letá holčička:)Asi to má odposlouchané od manžela:)

HanzliciHanzlici
18.9.2013 v 11:18:45

Tak to jsem se pousmála :-) Zrovna jsme nedávno říkali, jak je to milé, jít po vesnici a všechny děti na nás křičí “ahoj teto/strejdo“ :-) úplně automaticky…

JežečekJežeček
18.9.2013 v 10:43:08

Mé děti zatím ještě tykání a vykání nerozlišují, ale učím je, že známí, nebo ti, kterým můžeme věřit, jsou tety a strejdové a ti, se kterými se nestýkáme – sousedi, mí pacienti, pošťačka atd, to jsou páni a paní.
Jinak z mého dětství – mamčina kamarádka je má teta dodnes, nepříjde mi divné ji tak oslovit, když celý život jinak o ní nemluvíme a jinak ji neoslovuji :-)
A sama osobně moc oslovení teto nemusím. Ano, jsem teta, ale je mi příjemnější oslovení jménem. Bohužel, švagrová to nerepsektuje, ale jednou za 14 dní to ty dvě hodiny vydržím :-D *

MarinadaMarinada
18.9.2013 v 10:40:51

Petro, ještě mě napadlo, že možná ve větších městech to “teto“ a “strejdo“ tolik nefrčí a zase třeba k vesničkám to oslovení vyloženě patří.

Jinak kvůli tykání/vykání bych se snad i ráda narodila v jiné zemi, nesnáším to. Neumím odhadnout, kdy je tykání vhodné nabídnout a čím jsem starší, tím ta “zodpovědnost“ častějš leží na mě.
V práci, komu jsem v posledním roce nabídla tykání, tak do pár měsícu skončil, tak už radši všem novým ukázněně vykám :-)
A třeba co se týká maminek spolužaček od dcery, tam já bych klidně vykala, ale už si se všema tykám, ani nevím jak :-)

PetraPetra
18.9.2013 v 10:32:44

blondes, teda oslovení paní učitelko pro malého brášku je bomba :-D

…neustrnout ;-)

PetraPetra
18.9.2013 v 10:31:44

Zajímavé, jak moc se to někde liší ;-)

Mě právě zaujalo, že mi ta jedna holčina tak nějak najednou začala vykat. Jinak nemám potřebu to nějak extra řešit, jak někdo psal – pokud je to v mezích slušnosti, je úplně jedno jestli mi dítě tyká nebo vyká.
Je fakt, že u dospělých mi to už přijde zvláštní (třeba jak psala Marinada), ale asi to spíš bude nezvyk, protože v naší generaci to fakt moc běžné nebylo.

V tom kdo je teta a strejda z rodiny a kdo jen známý mají holky určitě jasno, nějaké vysvětlení proběhlo už někdy ve školce, ale spíš stylem, že chtěly potvrdit, že v tom mají jasno správně (měly).

lnori, u vás se ve školce učitelkám tyká? Jak je děti oslovují?
U nás se všem učitelkám ve školce vykalo. V družině teď jedné vychovatelce děcka tykají a oslovují křestním jménem (je jí něco málo přes 20).

halino, vždycky ráda čtu o tvém trénování, z těch řádků čiší taková pohoda, škoda, že nejsi někde poblíž ;-)

Peťko, já myslím, že i těm starším kamarádům dětí je asi celkem jedno, jestli jim budeš tykat nebo vykat. Ale naprosto chápu tvoje dilema. Asi bych se zeptala dcery, co jí přijde lepší a zařídila se i podle toho – pokud je to z tvého pohledu teda jedno.

danasi, a Adéle to nabídnuté tykání vadí?

Ještě jsem si vzpomněla ,jakjsem bývala taky hodně na vážkách třeba na táboře, kde spousta dětí některé vedoucí znalo a tykaly jim, pro mě to ale byl cizí dospělák, takže rozum velel vykat, ale zároveň mi to přišlo divný, když ostatní tykali. Tak jsem se to pak snažila pořád nějak obcházet, což teda byl občas oříšek ;-)

…neustrnout ;-)

blondes
18.9.2013 v 10:12:25

Má dcera bude mít 3 roky. Moc dobře nemluví. Ale všimla jsem si, že známým říká “teto“ a tyká. Ale to ji musím říct já, že je to teta předem. Cizím lidem říká “pane“,“paní“ a myslím, že by jim tykala taky. Ještě to nerozlišuje. No teď začala chodit do školky, tak začala všem říkat paní učitelko, dokonce i svému 11. měsíčnímu bráškovi :-).

Mám hodného manžela a krásnou dcerku. Rodina je pro mě nejdůležitější.

MarinadaMarinada
18.9.2013 v 7:08:53

My oslovení teto a strejdo nepoužíváme. Nedávno jsemmluvila se svojí 44 letou známou a starší cvičitelce na aerobicu říkala “teto“, tak jsem jí říkala, že má fajn tetu a ona to byla jen paní z baráku …no přišlo mi to dost zvláštní oslovení, v těch 44 letech :-)
Dcera dospělým radši vyká a neoslovuje je. Když jí třeba rodiče dvou kamarádek nabídly tykání, měla s tím dost problém, takže teď to probíhá tak, že jim řekne “dobrý den“ a hned to schytá :-)
Mně její kamarádky tykají a oslovují jménem, nevadí mi to, ale na začátku mě to dost překvapilo.

Halino, já jako dítě jsem tykání a vykání pochopila taky díky trenérce – dodneška si pamatuju, jak nám o tom hezky povídala. Tak si myslím, že i Tvoje svěřenkyně na to budou jednou vzpomínat.

Stránky: [1] 2 3Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist