Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Výchova a péče o děti » Jsou nonstop školky vraždou pro budoucí generace?Jsou nonstop školky vraždou pro budoucí generace?
PeťkaPeťka
13.4.2013 v 19:20:23

Vím, že tímto příspěvkem opět vyvolám řadu nevole, ale ráda bych znala váš názor.

Slyšela jsem, že opět otevírají další nonstop školku!
Nelíbí se mi to! Nedokážu si představit, že by moje dítě chodilo do školky na celý den i noc.

Ano, manažeři si mnou ruce, myslí na to, co je teď, rodiče řeší situaci, ale už si neuvědomují, co z těchto dětí bude za 20 let?

Heslo – vycházíme vstříc matkám pracujícím na 3 směny!

Do školky matka, která má noční směnu přivede dítě v 18 hodin večer, dítě si vyzvedne až se druhý den sama vyspí, tedy třeba v 15 hodin nebo později a pak ho opět odvede do školky.
Myslím si, že tohle se nám jednou vrátí, děti už nyní nemají žádné vztahy s rodiči a ještě, když je bude věčně hlídat cizí teta? Budou spát jinde, než vedle rodičů? Přijde mi to stejné, jako dát dítě do děcáku.

Představa, že svoji dceru dávám na noc někam, když měla do svých 6ti let problém usnout i doma a musela jsem být u ní? Stačilo by 14 dní a byla by úplně v háji. Psychicky zničená a tohle by už nikdo napravit nedokázal.

Proč si toto zřizovatelé (většinou velké firmy) neuvědomují? Nejde jim o děti, jen o své zisky. Kdyby raději zajistili to, aby matky malých dětí nemusely na směny chodit a upravili jim pracovní dobu, než otevřít nonstop školku.

Je mi takových odložených dětí moc líto, nechápu to a vadí mi to. Opravdu si myslím, že tohle je vražda budoucí generace.
Kde jsou ty doby, co rodiče měli na své děti čas?

Stránky: [1] 2 3 4 5 ... nejstarší »
lnorilnori
19.4.2013 v 12:23:04

Čtu to průběžně, možná jsem něco vynechala.
Na noc bych dítě ve školce nenechávala, pokud by nešlo o jednorázovou akci s programem, to děti baví. Uvítala bych, kdyby školka byla otevřená ideálně do sedmi, jednou za měsíc bychom to využili určitě. Výjimečně si dítě vyzvedneme kolem třetí nebo dokonce hned po obědě. Většinou to vyjde na čtvrtou – pátou a jsou dny, kdy pošleme do školky kamaráda, protože nikdo jinej není. Jednou nám ze školky vezla malou do práce učitelka, přes vytížení jsme pro ni zapomněli poslat.. Některé jste to tu psaly. Na chvíle s malou se fakt těším(e) a aktivně si je spolu užijeme.

Naopak si myslím, že by dítě nemělo být s matkou zbytečně moc a mamánci mi jsou nesympatičtí. Hlavně dospělej člověk by se měl umět rozhodnout bez maminky, pár lidí to neumí, nebudu tady psát jména, tak konkrétní snad být nemusím. Na naší malý byla vidět ponorka, když jsme byly spolu na mateřský, najednou se začne nesmyslně vzpírat, chce dejchat, potřebuje volnost, nechce, abych jí byla celý dny u zadku jenom já. Proč taky.. Když mám něčeho moc, už si toho tolik nevážím. Děti v pubertě svoje rodiče taky moc nemusí a jakmile se odstěhují, vztahy se napraví, najednou se za rodičema těší.

Odpoledne spolu v průměru trávíme 4 hodiny a nemyslím si, že by to bylo málo, je to tak akorát. Ve stejný posteli spíme, když je nějaká “domácí akce“, čtení pohádek, omalovánky v posteli atd dlouho do noci v pátek/sobotu.

Pro svoje děti chci nejen lásku, ale i určitou životní úroveň, to je pro mě další důvod, proč s nima nesedět doma, mluvím o věku 3+. Bez peněz bych byla ve stresu, ve výčitkách a to se na svoje děti potom těžko aspoň usměju.

Peťky tvrzení, kdy zaměstnanec matce bude argumentovat tím, že do práce musí, má přece nonstop školku, na mě působí jako by snad bez tý školky matka říkala “nepůjdu pracovat, dneska se mi nechce, vymluvím se na to, že mi nemá kdo pohlídat dítě“. Chudák muž, kterej pak takovou ženu živí. Znám několik tátů, kteří mají bankovní účty, o kterých jejich ženy neví (zase nebudu psát jména..) – ano, pro rodinu všechno, ale i já chci dýchat, i já si chci koupit něco pro svoje potěšení (nemusí to být nutně účet pro milenku, pokud to někoho napadlo) a žádná nemakající žena mi nebude kazit (po těch letech živení rodiny možná už jen jedinou, drobnou) radost. A pro příklad ještě jeden táta, kterýho ženská takhle ždímala, děti už odrostly, pár se rozvedl a muž si našel jinou ženu, která ho dokázala uživit ve chvíli, kdy hledal práci. Komentoval to tak, že s jeho starou by si takovej luxus představit nedovedl.

bamiskabamiska
18.4.2013 v 17:38:01

tak zrovna dnes jsem si vzpomněla na tuhle diskuzi…..řeší se tu co vyroste s dětí když budou pořád ve školce….já bych tomu prostě tak velký význam nepřikládala….jinde v diskuzi jsem už psala…že maminky co jsou mladé mezi 25-30 chodí pro děti a když uklizečka vytírá a to je důchodkyně tak nejsou schopné ji pozdravit, stojíme na zahradě a učitelku z druhé třídy míjí bez pozdravení….tak kde to jsme?? ….. takže možná když kápnou na dobrou učitelku tak hurá….

(ale to jen taková myšlenka spojená s realitou)

vnímám je jako dobré pokud budou fajn, bude to nějak dobře ošetřené, budou tam fajn lidi a využijou je rodiče co nemají hlídání……problém bych viděla v tom aby to fakt nesloužilo jako školku máte jde se na další směnu….

Anonym
18.4.2013 v 15:27:03

ano, byly to týdenní jesle a školky. jedna taková školka+jesle byla v brně v pisárkách až do revoluce, přednostně určena pro pracovníky MHD a ČSD. po revoluci si tu vilu i s areálem koupil hošna a přestala tedy fungovat. a věřím, že jich po republice bylo víc.
radka2

MarinadaMarinada
18.4.2013 v 14:47:05

Anonymní, tenkrát se to jmenovalo (nebo stále jmenuje?) týdenní jesle a týdenní školky…

PeťkaPeťka
18.4.2013 v 14:45:41

Radko, dobře, i kdybys napsala, že neschopnost usnout samostatně u 6ti letého dítěte je nenormální, brala bych to. Většina dětí v tomto věku opravdu zaleze sama do postýlek a usne. Jedno z mých dětí to zvládlo běžně v mnohem mladším věku, druhé, byť vychováváno stejně a stejnými rodiči to nezvládlo. (slovo nezvládlo je asi hodně špatné a nepasující sem, ale to nevadí)
My máme s manželem na tento problém svůj názor, možná vyhraněný. Manželovi se nedivím, on v odkládacím zařízení strávil část dětství a vzpomíná na to velmi nerad. I proto když se vysloví slovo nonstop školka, je proti. Určitě byl moc rád, že ani jedno z našich dětí nemuselo do jesliček apod. Jsme v tomto s manželem za jedno.
A asi i tím jsem nikdy nepociťovala žádnou závislost na manželovi v době, kdy jsem nevydělávala. Ale to je už opravdu na jinou diskuzi.

PeťkaPeťka
18.4.2013 v 14:37:46

V této diskuzi jsem hledala názory, proč ano a snažila se pochopit, proč mi tak strašně vadí směnovost dětí. Zatím jsem to nenašla.

Z diskuze mi vychází to, že maminky, které mají fajn práci, chodí do práce rády, rády se realizují a hlídání si zajistí bez problémů. Mají to štěstí a je to v pořádku.

Myslím, že každý zde napsal, že pro něj by taková nonstop školka nebyla svoje dítě by tam nerad viděl.

Jiný pohled mají dle mého názoru (nikomu ten názor nevnucuji) i manažeři či šéfové. Je jim jedno, jak dlouho a kde jsou děti jejich zaměstnanců, nezáleží jim na dětech, potřebují výkony zaměstnanců. Což je sice normální a pochopitelné, do doby, než tím začnou trpět děti.
Bohužel opravdu vycházím ze špatné zkušenosti, jak se ptala Babofka. Nemůžu zde psát víc, netýká se to mě osobně. Ale vím o jednom zařízení, kde se dějí právě níže popsané věci. Maminky brečí v noci u pásu, jejich děti v nočním zařízení. Ano, je to jejich problém, že se bojí ozvat a řešit, bojí se o práci, pracují přesčas, děti vidí málo. Jedno dítko na tento způsob už doplatilo a pokud to bude v mých silách, vždy budu stát na straně dítěte a jestli mě něco nepřesvědčí o opaku, pořád budu trvdit, že nonstop školky jsou hovadina. Pokud bych měla možnosti, které nyní nemám, udělala bych vše pro to, aby začali vznikat taková pracovní místa, která vyjdou maminkám vstříc. Já jednu takovou firmu našla a ano, mám nyní takové zaměstnání, které mi umožňuje upravit si pracovní dobu dle potřeb, i když už mám děti odrostlé školkovému věku.

Vše je na jednotlivých rodinách, jak si to zařídí, udělají, s tím souhlasím. Nic to nemění na faktu, že v dnešní době mají rodiče na děti málo času a je to na chování dětí znát, výsledky vidíme už nyní. O tom by mohli vyprávět třeba učitelé.
Stejným faktem je i to, že doba je taková, jaká je a málokterá rodina si může dovolit ten “luxus“, aby byla maminka s dítkem třeba do 4 let doma, i když stát to podporuje. Nejvíc se tento problém týká méně vzdělaných maminek, které nemají žádné “lepší“ zaměstnání, nebo žijících v lokalitách, kde je práce málo a pak jsou nucené nastoupit do takového zaměstnání, kde se na děti nekouká a dát dítě do nonstop školky.
Nelíbí se mi celkově koncept odkladišť, to je celé. A proč za to tak dupu, když se mě to osobně netýká? Tak na takovou otázku nemůžu odpovědět, asi to bude moji povahou. :-)

Anonym
18.4.2013 v 14:29:10

kubajzMd..a ostatni?muzeme mi prosim rict,v kterych letech,existovali v Cr, NONSTOP SKOLKY?!!!Ale opravdu nostop-i prez noc,o kterach pise Petka?protoze me je za chvilku 42r a mamka i babi se divi spulu semnou…A to na nas 3deti ,byla maminka uplne sama a prez to..
Skoda,ze tahle diskuze uz je jinde..a ze je uz spis o tom,kdo s kym souhlasi..ci ne..

kubajzMDkubajzMD
18.4.2013 v 13:58:39

Myslela jsem,že nebudu do této diskuse zasahovat,ale musím.A to jsem jí nečetla celou.
Dávám za pravdu radka2 ,jelikož moje mamka do takové školky chodila(bylo jich 5 a babička na ně byla sama a jezdila tramvají)a o žádném trauma ani odcizení se nikdy nezmiňovala.Spíš naopak,ráda na školkové i školní léta vzpomíná.Což třeba já si docházku do školky nějak nepamatuji.
Mě taky spousta lidí odsuzovala,že jsem hned po mateřské šla do práce,že o spoustu věcí u prcka přijdu atd.O nic jsem nepřišla,dny volna si užíváme a těšíme se na ně.Můj syn má i tatínka,který nemusí být od rána do večera v práci a tím si užívá oba rodiče.A ti 100% maminy,které měly nejvíc řečí,teď dělají úplně to samé.
Prostě každému vyhovuje něco jiného a proto nikoho neodsuzuji ani nekritizuji.A školky,kde jsou učitelky,které opravdu mají vztah k dětem jsou k nezaplacení!!!

vdaná

Anonym
18.4.2013 v 13:46:13

peťko, v žádném případě jsem neoznačila tvé dítě za nenormální, zase nepřeháněj. použila jsem výraz “normální“, schválně v uvozovkách.

Význam normální:

• běžný, obvyklý, pravidelný, průměrný

a opravdu si myslím, že průměrné (když ti tak vadí výraz normální) dítě nevyžaduje usínat do 6ti nebo kolika let s maminkou.

a ne, nemají žádné psychozy, nebojí se spát, jsme celkem dobrá parta, často se scházíme, známe i rodiny vzájemně, občas spolu trávíme i pár dní v tahu.

hystericky nazýváš nonstop školky vraždou, tak se nediv podle tebe “útočným“ komentářům, když ty útočíš už nadpisem diskuze:-)

radka2

Pavlinkav
18.4.2013 v 8:23:49

Peťko, od začátku diskusi sleduju, jen jsem neměla čas trošku se rozepsat.

Mám pocit, že to moc hrotíš. Je to prostě volba každého. I to, jakou práci si sežene (uznávám, že občas není moc na výběr), i to, jak si zařídí hlídání.

Jsou rodiče, kteří by do takové školky nedali dítě ani za nic. A jsou rodiče, kteří by ho tam dávali, i když to vůbec není potřeba. Je to na svědomí každého.

Mně už takový provoz zní pomalu jako dětský domov, ale opravdu třeba někomu nic jiného nezbyde. Těžko soudit.
No a jestli k tomu zaměstnavatele vede jen to, aby mohl maminky tímto způsobem vydírat skrz přesčasy, tak je to hyenismus, ale bohužel s tím nic nenaděláme. Ty maminky mají prostě právo volby. Buď to akceptují se vším všudy, nebo prostě půjdou o dům dál.

No a jestli to poškodí vztah dítěte k matce, to jsou jen dohady. Každé dítě to bude snášet jinak.

Stejně tak se mi třeba nelíbí názor, jak tu někdo psal, že by mladí neměli bydlet se starýma. Já si myslím přesný opak. Jen ti prarodiče a praprarodiče dokáží dětem předat některé věci a moudra, ke kterým rodiče ještě nedospěli. Je to úplně jiný vztah, který děti každodenně obohacuje jiným způsobem.

Je to složité a každý to vidí svýma očima. Ale já věřím, že péče rodičů o děti se jim jednoho dne vrátí. Ať už v dobrém nebo ve zlém.

…objevovat doteď nepoznané…

Stránky: [1] 2 3 4 5 ... nejstarší »Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist