Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Výchova a péče o děti » Znáte lesní školky? Co si o nich myslíte?Znáte lesní školky? Co si o nich myslíte?
PeťkaPeťka
27.3.2013 v 22:09:22

Také jste si nejprve představili stromky v lesní školce?
Pokud ano, není tomu tak, mluvím o “mateřské školce“.

V TV jsem viděla reportáž o lesní školce, kde děti tráví za každého počasí veškerý čas venku.

Venku si hrají, jedí, spí…

Jen když je opravdu velmi špatné počasí, mají plátěnou jurtu či maringotku, menších rozměrů, kde spí na zemi, každý ve svém spacáku.
Používají suchý záchod, vodu nosí v barelech.

Zajímá mne váš názor, jak by se vám a vašim dětem taková školka líbila?

Stránky: [1] 2 3 4
keenspeedkeenspeed
4.4.2013 v 19:06:13

Dlouho očekávaný závěr Ministerstva školství k ověřování lesních školek otevírá nové možnosti.

Dlouho očekávaný závěr Ministerstva školství k ověřování lesních školek otevírá nové možnosti.

Ministerstvo školství v minulých dnech vyhlásilo svůj závěr k ověřování provozu integrovaných lesních mateřských škol. Považuje je za plnohodnotnou variantu předškolního vzdělávání. Asociace lesních mateřských škol to považuje za významný přínos pro celý obor předškolního vzdělávání.

“Závěry MŠMT vítáme zejména z pohledu vedoucích pracovníků mateřských škol a rodičů, kteří chtějí svým dětem dopřát vzdělávání v úzkém kontaktu s přírodou,“ uvedla předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Vošahlíková. S potěšením zprávu přijala i ředitelka MŠ Semínko Magdalena Kapuciánová: “Vítám, že ověřování Ministerstvu školství potvrdilo, že děti z lesních školek jsou zdravé a kvalitně připravené na další vzdělávání.“

Pokusné ověřování probíhalo dva školní roky a jeho hlavním cílem bylo zjistit, zda a za jakých podmínek je možné integrovat lesní mateřskou školu do provozu klasické mateřské školy. Existence a provoz samostatných lesních školek by vyžadovaly rozsáhlé úpravy legislativy, proto se ověřování zaměřilo právě pouze integrované lesní třídy. Pro ověřování byla vybrána lesní třída Lesníček při MŠ Semínko sídlící v Toulcově dvoře v Praze 10.

Závěry jsou důležité i pro stávající samostatné lesní mateřské školy provozované občanskými sdruženími. V závěrečném materiálu MŠMT jsou vítány jakožto řešení nedostatečné kapacity mateřských škol. Obce a města si tak nyní mohou vybrat, zda podpoří místní občanskou iniciativu nebo vznik lesní třídy při MŠ.

Anonym
31.3.2013 v 20:25:48

Tak jsem koukala – moc toho není. V podstatě myslím, že to co tu řešíme (že jsou děti neustále venku)je vlastně vedlejší “produkt“ nebo jak to nazvat. Filozofie mi přijde hezká, ale já bych to “počeštila“ – jak tu někdo psal :-). To s tím střídáním učitelek si děláš legraci, ne? Já si nejsem jistá, jestli se rodičům nelíbí dlouhý pobyt venku kvůli tomu, že si myslí, že pokud jdou učitelky s dětmi na procházku, tak nic nedělají – ale tak to není – i na procházce se dá naučit hodně věcí… Nevím, je to trošku můj dojem – fakt mi přijde, že ti rodiče jsou na ty učitelky často “nachystaní“ a čekají na chybu… Možná to souvisí s vlastními zkušenostmi se školou, ale to už je jiná diskuze:-). Nemyslím, že si děti neumí hrát venku “jen tak“ – aspoň ty které k tomu mají podmínky… Je jasné, že dítě z města, kde je jen hřiště nemá možnost… Ale tady si děti běžně plácají hrnečky z hlíny (máme tu jíl), vaří z listů, kopou hradby… Ano, sice tady mají všechny děti na zahradách skluzavky, houpačky… Ale na těch jsou vidět (i ty naše) jen pokud přijdou kamarádi – samotné je to nenapadne… Spíš se rochní v pískovištích… A popravdě – děti kamarádek nejraději chodí k nám neb nemáme dodělané ještě teréní úpravy a tak tu pořád něco rejou, sypou, “sází“… No, letos už budeme sít trávu, tak jsem zvědavá jak se s tím děti zžijou… Kšanda

jana231jana231
31.3.2013 v 10:46:08

holky, rovnou se omlouam, ze dobiham od tematu,
ale je skvely, ze vase deti travi venku dost casu…
a je to stokrat lepsi nez sedet u pocitace a furt hrat hry.
Bohuzel se ve svem okoli setkavam, ze i triletaci jsou u pc peceny vareny…takze jsem rada, ze konecne nekdo:)to nedela.

bamiskabamiska
31.3.2013 v 9:56:13

jestli se něco nezměnilo tak ven se má chodit do -8 pak už né….to je dané….

u nás se s dětma chodí do sauny rodičům se vysvětlilo co a jak a stejně je pokud mají rýmu odhlásí..přitom y se jim tam ulevilo a je to právě proto aby si tělo zvyklo na ty přechody a nemarodilo…..kdo chodí poctivě, máme to jednou týdně tak se fakt zlepšil…

zuzina
31.3.2013 v 9:08:08

Mě lesní školky zaujaly celkem dost,protože mám ze svého okolí dojem,že děti už si zapomněly hrát jen tak.Vím,že to hodně záleží na rodičích,ale přeci jen když si vezmu práci i domů/třeba/ je opravdu jednodušší posadit dítě k televizi,dát mu na hraní stavebnici,případně darovat tablet apod./píšu obecně,ne konkrétně :-)/ale manžel nedávno vzpomínal,že volný čas trávil v dětství jen tak venku a potřeboval k tomu jen pár kamarádů a fotbalový míč :-) synovec nechal i fotbalu a nejvíc času tráví na pc :-( My třeba máme zahrádku s placem na řádění,ale je spousta těch dětí co tu možnost nemají a v létě je nelepší ta večeře,kterou si samy děti třeba opečou nad ohněm :-)Lesní školky se mi líbí tím,že se vrací vztah k přírodě,o spoustu věcí se děti musí postarat a zasloužit samy.Dala bych tam děti klidně od tří let tak do předškolního věku,aby s nástupem do školy nasbíraly i ty jiné zkušenosti :-)

…láska na celý život :-)

PeťkaPeťka
30.3.2013 v 22:25:31

Nuninko, u nás ve školce to práve bylo taky tak. Rodiče si spíš stěžovali na to, že jsou děti venku až moc. Někdy mi to taky přišlo mimo, v – 15°C, když děti byly na zahradě a učitelky se u nich po 10ti minutách střídaly a chodily se zahřívat dovnitř.

nuninka
30.3.2013 v 22:07:11

Děti mají být venku pokud to jde .Ale jsou určité hranice. Nevím jak v jiných školkach, ale u nás se nemůže hodit ven když je -5 stupňů .A jsou rodiče kterým vadí když děti mají být venku2 hodiny každý den. Už se těším na léto ,to budeme venku od rána do večera .

PeťkaPeťka
30.3.2013 v 21:57:32

Kšando, mě se to totiž celkově líbí, jen si to neumím nějak představit v praxi, hlavně v zimě.
My nebydlíme na vesnici a i tak tady děti lítají venku pořád a jsou spokojený. Taky si myslím, že pobyt venku je přirozený. Je mi jasný, že děti z venkova jsou opravdu venku neustále a berou to jako samozřejmou věc. Proto možná rodiče takových dětí raději uvítají klasickou školku. A rodiče z města by třeba byli rádi, kdyby jejich dítko bylo víc venku, ale nemůžou ho vozit x kilometrů denně k nějakému lesu.

Anonym
30.3.2013 v 21:27:32

No, Peťko – tak si mě právě “donutila“ se pokusit najít a dohledat nějaké materiály… neb jak jsem psala – o lesní školce jsem slyšela, ale jelikož mě nezaujala, tak jsem se ani nepídila, ale teď nad tím taky musím furt přemýšlet – za jakým záměrem vznikly… Kšanda

PeťkaPeťka
30.3.2013 v 20:49:50

Kšando, právě si taky tak nějak myslím, že venkovské děti mají možnost být víc venku. A takovou školku v centru města asi nenajdeš a pokud ano, je to dle mého o ničem. Právě naopak, pokud bude takové dítě se školkou vedle továrny, nebo někde, kde je neustále smog, asi si moc nepomůže.

Stránky: [1] 2 3 4Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist