Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Zdraví, nemoci, léčení » Dárcovství krveDárcovství krve
nanny
23.1.2013 v 22:02:32

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda má někdo zkušenosti s darováním krve. Je mi 18 let a již 7 let se léčím se štítnou žlázou. Ráda bych i přesto darovala krev, darujete i s endkrinnim onemocnenim? Dále mě zajímá, prodělala jsem před půl rokem mononukleosu, ž¨zažily jste někdy tuhle nemoc a přesto jste mohli darovat? Opravdu bych ráda věděla veškeré informace. Mnohokrát děkuji :)

Stránky: [1] 2
JarmuschkaJarmuschka
24.1.2013 v 22:34:05

Šárko, řekla bych, že tvůj popis tak nějak bude sedět všude.
V Olomouci nebyla lehká snídaně, jen suché rohlíky.
Zato všude konve s čajem.
Jídlo po odběru “bohaté“.
U nás je ten rohlík s marmoškou, ale čaje jen hrnek (a v kuchyňce od pohledu nepříjemná, nepřístupná paní – na další hrnek se nikdo neptá – já se snažím napít se dost už doma).
Jinak já začínala v tom Olmiku a tam odebírali na vyšetření i moč.

…obavy i radosti až do smrti.

ŠárkaŠárka
24.1.2013 v 16:16:51

Tak jo, dneska jsem se rozhodla, že budu akční a prolítnu to tady snad úplně všude;-)
Lussy, v každé nemocnici je to malinko jiné, ale u nás je to tak, že dárce přijde, nahlásí se u okénka, že by rád daroval ;-) a dostane vyplnit lejstro – jestli bere léky, pokud ano, tak jaké, jestli neprodělal v posledních /tuším/ 14 dnech nějakou virozu apod.
Pak jde na malý odběr a z něj hned na lehkou snídani – veku s marmeládou a neslazený čaj (je dobré vypít několik sklenek, pak ta krev je víc naředěná a líp teče;-) ) a potom se čeká na to, až si ho zavolá doktroka. Ta mu změří tlak, jukne do lejstra, co dárce vyplnil, jukne do PC, kde má laboratorní hodnoty a řekne, jestli může k odběru nebo ne. Když odsouhlasí, tak jde dárce do odběrové místnosti a čeká na “volnou“ ruku;-) Třeba já chodím jen na pravou, mám tam lepší žílu. Samotný odběr trvá kolem 5 – 10 minut (aspoň u mě) a fakt jsem si ověřila, a že čím víc se napiju, tím rychleji mám darováno.
Po odběru dostane lístek a jde s ním na občerstvení – káva, cola, chleba, šunka, sušenky a nějaká čokoška.
Jinak, jak jsem psala, že jsem byla teď v prosinci jen na destičkách, tak ten odběr trvá dýl a co vím, tak si zvou jen vytipované dárce – co to dobře snáší – protože tam jsem byla napojená hodinu a půl. Odeberou část krve, v centrifúze oddělí destičky a potom spolu s nějakým protisrážlivým roztokem vracejí zpátky do těla. Takových “koleček“ je prý kolem pěti nebo šesti, já jsem měla šest. Ale byla jsem poprvé a jen náhodou – šla jsem na normální odběr a oni se mě ptali, jestli bych byla ochotná darovat destičky a tím pádem tam strávit víc času.
Jako u všeho, jde asi jen o tu první zkušenost. U prvního odběru mi nebylo nejlépe, ale neomdlela jsem ;-) a ty další už jsou v pohodě. U toho prvního odběru destiček jsem se cítila divně při návratu a tak mi jen zpomalili přísun ;-) a pak už to bylo v pohodě.

LussyLussy
24.1.2013 v 16:01:20

Holky,
když už je tu tohle téma.
Jak ten odběr vlastně probíhá a co je k tomu potřeba? Ty různé krevní testy dělají na místě?
Mě při obou těhotenstvích na moji skupina AB- všude reagovali, že bych měla darovat, že ta je vzácná.
Tak o tom pořád přemýšlím…

nanny
24.1.2013 v 14:26:46

Ve fakultce na endokrinologii sem se sice ptala ale rekli mi ze nevi, ze se domniva ze bych mohla ale na to se musim psat jinde :) na stitnou zlazu beru Letrox.. s tou mononukleosou sem mela jaterni testy v poradku za necely mesic po prodelani nemoci a dietu jen par tydnu, prijde mi trochu zvlastni, aby i nekolik let po tehle nemoci bylo nemozne darovat :)

JežečekJežeček
24.1.2013 v 9:58:57

Ano, záleží, v jaké hladinějsou hormony štítné žlázy a čím se léčí. Pokud je to léčba kortikoidy a přímo hormony, tak nevezmou. Pokud je to podpůrná léčba, tak by se dalo zvážit a je to čistě na HTS. Ale určitě by chtěli právě vyjádření endokrinologoa – nebo alespoň obvodního lékaře, který napíše, že je schopen odběru pro HTS.
Absolutně ne po operacích – alespoň rok. *

ŠárkaŠárka
24.1.2013 v 9:23:37

Lien, mně štítná žláza prošla, ale jak jsme psala níž… asi záleží s čím se léčí – třeba už zvýšené funkce se podává Prednison a jiné kortikoidy, tak tam asi není o čem diskutovat, u snížené se léčí L-thyroxinem a to je vlastně hormon, který zdravá štítka normálně sama vyrábí…tak asi proto, coby štítkař, “nevadím“ a můžu darovat normálně.
U té mononukleozy o tom nepochybuju …

LienLien
24.1.2013 v 9:00:20

vadí i kojení, tak pochybuju, že by šž nebo dokonce mononukleoza prošla.

MarinadaMarinada
24.1.2013 v 8:55:16

Je to škoda, ale bohužel na to můžeš podle mě zapomenout…Já dávala krev léta a stačilo mít nízkou hladinu železa a neprošla jsem…Pak jsem byla zdravotně OK, ale v předešlém roce jsem prodělala operaci kolene – neprošla jsem jen kvůli tomu. To jsou moje zkušenosti – ale kromě těhle “problémů“ jsem cca 15x prošla bez problému…

Co se týká prodělané mononukleozy, nemáš podle mě delší dobu šanci projít (pokud vůbec někdy). Bohužel.

ŠárkaŠárka
24.1.2013 v 6:51:26

Léčím se taky se štítkou, ale beru jen hormony (Euthyrox) na podporu zbývající poloviny štítky – jednu už mám třetí rok venku. Krev jsem darovala předtím, než mi zjistili uzel na štítce, v době léčby uzlu jsem darovat nemohla, ale až po odstranění té půlky štítky jsem zase ve stavu dárců. Takže asi záleží na tom, “jak“ se léčíš se štítkou …resp. s čím… v prosinci jsem byla darovat jen destičky, jinak daruju běžně “celou“ krev…

JežečekJežeček
23.1.2013 v 22:23:06

Tak to buď v klidu a doma….
Na darování musíš mít 100 zdravotní stav. Endokrinologická dg. – bereš léky, nebo jsi jen sledovaná a ambulanci?
Mononukleosa – velmi brzy po infektu, rok bys měla držet dietu a pak dle stavu jaterních testů. Sebemenší odchylka od normy a vyřadí tě – krev je nepoužitelná pro nemocné. *

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist