Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » TAM-TAM » Zprávy » Slavit Vánoce v jiný den?Slavit Vánoce v jiný den?
PeťkaPeťka
11.11.2012 v 22:14:37

Kamarádka mě přivedla na otázku, jak to udělat, pokud někde nemohou být všichni na Štědrý den pohromadě?
Přišlo by vám divné přehodit dny a rozdávat si dárečky například 23.12.? Vadilo by vám to?

Upřímně si to neumím představit, máme ten den spojený s řadou zvyků, které by jiný den nešly ani uskutečnit. 25.12. pak všichni volají a děti vypravují, co dostaly za dárečky a scházíme se s rodinou. Zatím jsem tuto otázku nemusela naštěstí řešit. Mám nějak vnitřně, pocitově tento den v hlavě zaškatulkovaný a i když bych klidně některé jiné svátky vypustila a je mi jindy jedno, co ukazuje kalendář, tohle bych musela ošálit asi opravdu jen z výjmečných důvodů.

Na druhou stranu chápu, že někdo má takové povolání, kdy musí být na Štědrý den v práci a pak je asi nejlepším řešením, slavit o den dříve, nebo později.

Jak je to u vás? Museli jste někdy ignorovat kalendář a udělat si Štědrý den jindy? A pokud ano, jaké to bylo?

Stránky: [1] 2
semelkasemelka
13.11.2012 v 8:26:31

Když jsme bydleli v Praze, tak jsme 24.12 byli doma 25. dopoledne se přesunuli k přítelovým rodičům a obešli celou rodinu a 27. jsme jeli za mojí rodinou na Moravu. Vraceli jsme se do Phy 30. nebo 31. Logisticky to bylo nejlepší řešení, ale nemám ráda kapra a u přítelových rodičů se kapr dojídá tak dlouho, dokud se nesní, a já ho zrovna nemusím. U nás se obvykle 25. dělává kačena – mňam :D

Jak to bude, když už máme přítelovu rodinu “za humny“, to netuším. Ale nejspíš podobně – štědrý večer v malém rodinném kruhu s dětmi.

Ale jako dítě jsme slavili vánoce u babičky – mamka, já, babi děda a strejda. Jen teta s rodinou slavili samostatně.

makinea
12.11.2012 v 23:14:43

Tak u nás je to taky tak, 24.12. jsme spolu doma, 25.12. jdem k manželovým rodičům (sejdou se i sourozenci s dětmi) a další den nebo dny zase jedem k našim, kde je i moje babička, která s námi v dětství trávila i vánoce a zůstává s našima na vánoce dodnes. Ovdověla brzy – asi v 36ti letech, tak by byla sama.
Mně by ani nevadilo být i přímo na Štědrý den s širší rodinou, ale manžel by to asi nedal. Nemá rád rodinné oslavy, je rád takhle s námi, takže takhle je to momentálně ideál pro všechny.

Jinak mně by nevadilo slavit Vánoce v jiný den, letos jsme o tom i uvažovali, nebylo jisté, jestli manžel nebude muset mít v práci pohotovost.
Ale ne, takže bude vše normálně.
Ale neumím si představit rozdávat dárky třeba přes den, jak tu někdo psal, to by mně asi tu atmosféru zkazilo.

ksanda.1MD
12.11.2012 v 22:37:44

Peťko, u nás je to podobně jak u vás. 24.12. – užší rodina – tzn. děti, manžel, já. 25.12. odjíždí dopoledne děti ke tchýni (já s manželem se válíme v posteli) a na oběd + odpoledne jezdíme k našim (všichni). Letos bych byla ráda, kdyby to šlo tak, že 25.12. pojedeme k našim (bráchové 26.12. už u našich nebývají, tak abychom je viděli) a 26.12. šly děti ke tchýni neb pokud jsou dopoledne u tchýně, tak už si to pak u našich neužívají neb jsou ko. Ale jak se manžel domluví s rodiči netuším.

PeťkaPeťka
12.11.2012 v 22:28:57

A mám ještě jeden dotaz. Scházíte se 24.12. celá rodina, včetně rodičů, sourozenců atd…nebo tento den jste doma se svou užší rodinou, tedy s manželem a dětma?

A až třeba 25tého se pak sejdete celá rodina?

Je to pro mne aktuální otázka, protože u nás, i v manželově rodině je zvykem být s dětma doma, u svého stromečku a sejít se pak u rodičů spolu se sourozenci 25tého nebo 26tého.

Kdyby měl třeba někdo z rodičů či babiček zůstat sám doma, pak je samozřejmé, že půjdou k nám, to je jiná situace, o tom nemluvím.

Dokud jsou děti svobodné, jsou u rodičů, jakmile si založí vlastní rodinu, pak jsou tento den spolu a scházejí se až další dny. Tak je to v mém okolí, kam až oko dohlédne.

Zajímá mne, zda je tady někdo, kdo má ve zvyku být u rodičů, spolu se svojí rodinou a třeba ještě se sourozenci 24.12.?

PeťkaPeťka
12.11.2012 v 22:24:31

To jsou všechno hodně zajímavé názory, díky za ně. :-)
Věděla jsem, že když se tady na tuto věc zeptám, že se mi dostane několik názorů a můžu s nima dál pracovat, takže opravdu děkuji.

Babofko, to je zajímavé, protože já si klidně dokážu představit, že 24tého rodím a jsem v porodnici. To je právě ten okamžik, který je důležitější než kalendář.

Jeden známý byl loni s rodinou na dovolené na svátky, váleli se na pláži, ale tvrdí, že už to neudělají, že to nebylo to pravé ořechové.

ksanda.1MD
12.11.2012 v 21:06:29

Peťko, tak mně se taky líbí ten pocit, že jsou všichni v ten večer se svými blízkými a že se všichni mají hezky (samozřejmě to tak není, ale představa je to krásná). Když jsme byli malí, tak náš taťka chodíval 24 do práce – návratnost neznámo kdy – pamatuju si to hrozné dusnu – mamka naštvaná a strachy bez sebe, že mi budeme zklamaný… Tatínek většinou + – půl hodiny dorazil – vždycky ale při rozbalování dárků usínal, takže pro nás ty pravé Vánoce stejně byly až 25, kdy jsme všichni “leželi“ na rozloženém gauči a společně si hráli s novými dárky… Takže představa přesunout Vánoce na 25 mi tak úplně proti srsti není, ale před 24 bych to asi “nedala“.

keenspeedkeenspeed
12.11.2012 v 21:04:39

Tak mně na datumu nesejde, nevím proč bych se měla přizpůsobovat kalendáři. Zrovna letos v tom máme docela zmatky, bůh ví jak to dopadne.
Soudně i dohodou má být prcek na Štědrý den u tatínka. Ale jelikož ten je odstěhovanej z města, chce ho až na 1.svátek (takže štědrý den stráví se slečnou a jejím děckem) a že si Ela nechá třeba celý týden.
Nejvíc to řeší moje máti, která žije ve starých časech… víkend 1x 14dní, 14dní o prázdninách a nějaký střídnání svátků apod. ani náhodou.

Vánoce mám sice ráda, ale že bych je až tak prožívala, to ne. Ted se dělají hlavně kvůli prckovi. Kdybych byla sama nebo jen s chlapem, vypadalo by to asi jinak.

babofka
12.11.2012 v 20:37:54

Jsem to ale hlava děravá – zapomněla jsem na Vánoce strávené v porodnici!!!! ;-)
Pustili mě 26.12. a Vánoce jsme si udělali pak :-)
A tuším, že byly nejhezčí, jaké jsem kdy zažila ;-)

babofka
12.11.2012 v 20:35:14

Ahoj Peťko,

jednou jsem to zažila, kvůli práci jsme si udělali Vánoce 23.11. a bylo to téměř stejné jako když se to děje o den později :-)
Naopak mi to přišlo zábavné, že my už máme naděleno a ostatní to čeká teprve až zítra :-)
Ale umím si to představit a problém s tím nemám.
Švagrová letos bude s rodinou o Vánocích na dovolené, odlítají 16.12. a kdy se vracejí netuším, ale prý budou (kvůli jejich dceři) dárečky nachystané pod stromkem při jejich návratu.
Taky způsob :-)

Asi zapřemýšlím, jestli příští rok taky někam nedfrčíme ;-)

PeťkaPeťka
12.11.2012 v 12:36:49

Děkuji za komentáře. Vidím, že jsem hrozná konzerva!
Já ten den vnímám asi nějak jinak. Logika věci mi říká, že nejde o kalendář, ale uvnitř se to mele a cítím to tak, že by to pro mne problém byl.
Možná to vnímám tak podobně, jak psala Petra. Tento den je pro mne nějaký až mystický, či jak to nazvat.
A určitě si to nesu z dětství, z domova. U nás se třeba nikdy nesmí rozsvítit stromeček dřív, než na Štědrý večer, až po zvonečku Ježíška a ten zase zvoní, až když vyjde první hvězda na obloze. :-)

I tak ale vím, že kdyby přišla situace, že by to jinak nešlo, pak si myslím, že by se to vyřešilo a z určitých důvodů si posun představit umím.

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist