Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Vzdělání, škol(k)a » Dilema - dát dítě do speciální MŠ?Dilema - dát dítě do speciální MŠ?
LussyLussy
4.11.2012 v 8:05:57

Ahoj holky,
mám docela dilema a moc si nevím rady, jak to rozseknout.
Budu ráda za každý názor nebo radu.

Malému budou v prosinci 2 roky a tak už v březnu nás čeká zápis do školky,aby ve 3 letech mohl nastoupit.

Spádově patří do naší vesnické školky, kam chodí i Lucinka, ale jak už jsem tu mnohokrát psala, tak jsem tu z té školky občas na mrtvici.
Manželova sestřenka je učitelka v MŠ a když jí vždycky vyprávím o naší školkce tak se chytá za hlavu. A ona mě právě přivedla na myšlenku dát malého do města do speciální školky.

Má totiž oční vadu, nosí brýle, má centrální levostrannou hemiparézu a spoustu potravinových alergií.

Nejdřív jsem z té myšlenky byla nadšená, napsala do spec. školky co by bylo potřeba. Napsala mi, ať zkontaktuju PPP nebo SPC. Tam mi řekli, ať přijdeme v prosinci na vyšetření se zprávami od všech lékařů kam chodíme. Oni posoudí zda je speciálka pro mlaého vhodná a napíší nám doporučení o vřazení, s kterým bysme šli k zápisu.

Říkala jsem si, že kdyby to nevyšlo, že ho tedy přinejhorším dám do té naší školky.

Ale ani nevím,jestli může jít k zápisu do 2 školek, asi těžko.

No a co si vybrat?
V té speciální školce je 35 dětí ve 3 třídách což je úžasný. jsou tam děti se smyslovýma vadama a vozíčkáři. Na jejich stránkách jsem si našla různé dokumenty a fotogalerii. V nějaké výroční zprávě ředitelka píše, že velká část dětí pochází z nepřizpůsobivých rodin s kterými je prakticky nulová spolupráce. Což mě trochu zarazilo. Že nemají žádné peníze na vhodné vybavení a pomůcky a všechno je zastaralý. Že kapacita je plně naplněna dětmi s problémy a nemohou přijímat zdravé děti, což dřív dělali kvůli integraci.

No a já nevím co mám dělat :-)

Když se snažím najít + a – každé školky, tak mi vychází asi toto:
naše školka:
+zná to tam, vodíme tam Lucinku, hraje si tam v mateřském centru, líbí se mu tam

-vím, že nebudou dodržovat jeho stravu, nedodržovali to u Lucinky, teď tam mají dvojčata s alergií na mléko a stejně jim ho dávají…

- školka má otevřeno do 15.30

speciální školka:
+nečekám nějakou extra péči,ale předpokládám že by dodržovali tu jeho dietu, když si odlepí oko, tak mu to nalepí atd.

+je to 300m od školy, kam bude za 2 roky Lucinka chodit

+otevřeno do 16.30

+pokud najdu po mateřský práci,tak v tomto městě, takže bych to měla všechno v místě – školu,školku, práci

- neznámé prostředí, určitě by byla horší adaptace než v naší školce

-je moc šikovný, krásně mluví,kromě brýlí a trochu horší chůze na něm žádný hendikep není znát a mám trochu obavu aby tam “nezakrněl“.

Vlastně jediný důvod proč ho chci dát do té jiné školky je to, že tady je to tak hrozný, a až budu chodit do práce, tak by školka tady byla komplikace – malého bych tady musela brzy ráno dát do školky, jet s malou do města do školy, já do práce, pak nejpozději ve tři skončit v práci, vyzvednout malou a letět sem do školky.

Stránky: [1]
makinea
11.11.2012 v 23:09:24

Tak to je malej opravdu šikovnej.
Poznat tvary, barvy, tak hezky mluvit.

Myslím, že to je prostě o lidech, vaši školku už znáš, tak pak uvidíš, co v té speciální.
Osobně z toho, co jsi psala o té vaší školce mám pocit, že už moc horších školek člověk ani najít nemůže – ten přístup k dětem, i to nerespektování alergií atp.

bamiskabamiska
11.11.2012 v 12:09:26

k osvětlení jsme vesnická školka a vím že tam chodí člověk co měří pod zářivkama a pak nám je mění…..ale netuším jestli v těch speciálních se na to nepřihlíží ještě více….

já bych si tam také zašla přímo asi a zkusila bych poprosit, jestli by jsi tam chvilku s malým nemohla být viděla by jsi ro trochu víc reálně….

LussyLussy
11.11.2012 v 11:56:07

Dani,
děkuju za tvůj úhel pohledu, třeba to osvětlení mě vůbec nenapadlo.

Nakonec jsem došla k názoru, že počkám na prosinec, co mi řeknou v tom SPC, jestli vůbec to doporučení dostaneme.
Když ne, řešila bych tu naší místní školku, jestli by byla nějaká reálná šance, aby nám vyšli vstříc.

Pokud doporučení dostaneme, půjdu se nejdřív do té speciální školky podívat.

On je hodně šikovný, každý den mě překvapuje, tak jsem zvědavá, jestli to doporučení dostaneme, nevím na co všechno berou zřetel. Jestli jen na diagnózy nebo i na to, co umí a jak se chová.
Pojmenovává mi třeba tvary- umí kolečko, čtverec,hvězdičku, křížek a trojúhelník.
Poznává barvy – vybere z krabičky žlutou pastelku, podává mi jí a řekne: namalovat lutý uníčko.

Uvidíme za měsíc, to budu moudřejší, doufám :-)

Danniella
5.11.2012 v 11:08:02

Lussy, já bych se na tvém místě šla podívat přímo do té školky. Z vlastní zkušenosti a ze svého okolí ti můžu napsat pár výhod, které ještě speciální školka má, ale stejně to především záleží na tom, jaké jsou tam učitelky.
Dřív nefungovala integrace jako dnes, takže ve speciálních školkách byly děti ze širého okolí. Dnes ti, kdo to mají daleko, to řeší často jiným způsobem, protože by dítě muselo být třeba od tří, čtyř let na internátě.
To je pravděpodobně ten důvod, proč je tam takové množství dětí ze sociálně slabších rodin. Ty jsou tam totiž právě i z větší dálky. A ty, co jsou z normálních poměrů, těch v blízkém okolí není takové procento. Takže to nebývá tím, že by ty “normální“ rodiny děti do takové školky nedávaly, ale prostě je jich míň, protože jsou z menšího regionu. Popřípadě si postižené děti nechávají doma až do doby, než jde dítě do školy, což u těch soc. slabších taky není.
I když je vybavení třeba zastaralejší, nemusí to znamenat nic hrozného. A může to navíc být jen určitá taktika paní ředitelky, jak získat případné sponzory, když to napíše na web. :-) Ale různých pomůcek je v každém takovém zařízení dost, tohohle zrovna bych se nebála.
Určitě bude ve školce vhodné osvětlení, což v běžných školkách a školách není zdaleka vždycky a je to dost důležitá věc, pokud má dítě nějaký problém se zrakem.
Hodně záleží na tom, jestli je syn třeba pomalejší v kolektivu úplně zdravých dětí. Tam si myslím, že společnost jemu rovných dětí by mu prospěla, protože má kolem sebe i další zdravé děti, nijak bys ho tím nevydělila. A co se týká toho zakrnění, tak to právě podle mě záleží především na těch učitelkách a vedení školky vůbec, jak to tam zkrátka funguje. Jestli se to tam vede tím stylem, že jsou zvyklí víceméně na pasivitu a aktivnější děti se snaží krotit, což se bohužel taky stává, pak bych tam dítě nedala, ani kdyby bylo třeba úplně nevidomé. Jestli tam ale tento problém není, pak bych se toho asi nebála.
Zkus to okouknout na místě, to ti řekne nejvíc. :-)

LussyLussy
5.11.2012 v 10:18:49

Holky,díky moc za napsání.

Problém je v tom, že když je u nás ve vsi školka, nemůžu ho přihlásit do města. Tam je školek 5+ta speciální a v těch normálních jsou stejná pravidla pro přijetí-mj. že dítě musí mít ve městě trvalé bydliště. Jen ta speciální školka je spádová pro celou oblast a proto by byla šance a nevadilo by, že ve městě nebydlí.

V naší školce je prostě problém s učitelkama…
Ta dvojčata s alergií na mléko – v kuchyni jim speciálně vaří, na nástěnce je napsáno co nesmí (jogurt, mléko,tvaroh, bonbony, smetana atd.), pod tím jsou podepsány kuchařky,učitelky, i uklízečka.
A pak přijdu do školky a tam šrumec, dvojčata průjem, brečí a učitelka kroutí hlavou, že toho mlíka jim dala jenom trochu………..

Lucinka třeba nemůže mléko (mléčné výrobky ano), ze začátku to do ní lili, pak i přes zprávu z alergologie taky, učitelka argumentovala, že toho stejně moc nevypije…
Až když jsem šla za ředitelkou a hlavně když jsem Lucy vysvětlila, že i když jí budou dávat, že se nemusí bát a prostě to pít nebude,tak se to srovnalo.
Dnes je situace taková, že mají musli s mlékem a Lucy chroustá suchý musli a fakt jí to tam nenalejou.

Ale učitelky, jak je někdo “jiný“ tak to pořád komentujou, litují ho atd. To si myslím že ve speciální nehrozí, tam je “jiný“ každý.
Třeba holčička bydlí na střídačku tady a v Itálii. Minulý týden odlétala a místo aby se s ní nějak normálně rozloučili-bylo vidět jak je smutná,tak jí začly učitelky říkat-ty chudinko,zase jedeš pryč, nám tu bude hrozně smutno, nikam nejezdi, chápete to?
Chlapeček co má brýle a zalepené oko je taky pořád litován, jaký je chudáček.
Chlapeček, který špatně mluví, tomu se posmívají.

Aby se to tam změnilo, to by museli všechny učitelky vyházet a to já těžko změním, když ostatním rodičům to tam připadá bezvadný.

A poslední možnost je soukromá školka ve městě za 9000,- což je nereálný, to s ním můžu rovnou zadarmo zůstat doma.

bamiskabamiska
5.11.2012 v 7:39:10

přihlášek se může podávát víc…

napadlo mě to samé co holky nebudu originální…největší problém je alergie na potraviny….

je těžké se rozhodnout…podle toho co píšeš tak ve městě by to pro tebe díky práci škole a době bylo lepší…tak se pokoukat tam po jiné školce??

vím že s tou vaší je problém, ale nepřistoupili by ti na to aby si jídlo nosil své??
u nás jsem měla chlapečka s bezlepkou a nosil si svačinku i obídek…ale jsme vesnice tak se snažili místní vyjít vstříc….a je fakt že v druhé školce ho nezvali :(

co zkusit obejít město a zjistit možnosti přijetí v jiných školkách a jestli jsou schopny udělat něco navíc…

makinea
4.11.2012 v 23:17:07

Ahoj Lussy, napadlo mě to, co Kšandu… Jestli by nešlo najít nějakou lepší normální školku, taky myslím, že je ve většině školek běžné hlídat potravinové alergie a další zdravotní problémy.
U nás je i velký posun v té integraci, ještě před třemi lety tam nebylo žádné dítě s výraznějšími problémy, teď je ve školce několik dětí s vlastními asistenty, ale i bez.
Ale možná je nereálné se jinam kvůli bydlišti dostat?

U nás se může podávat přihlášek kolik chce, tak se určitě zeptej a kdyžtak podej víc.

Jinak nevím, je to docela dilema, asi bych uvažovala podobně jak ty, v té speciální bych taky měla strach, jestli by tam nezakrněl. Ale hlavně jde asi o přístup učitelek, máš nějaké reference…?

Anonym
4.11.2012 v 21:22:13

No, opravdu těžko radit. Byla jsem se ve speciálních školkách podívat – velká výhoda je opravdu v tom, že tam je malý počet dětí, bývá tam buď zdravotní personál nebo opravdu dobře proškolení pedagogové a tak se mohou věnovat jednotlivým vadám… Ale dle toho co píšeš, tak syn nějak extra velké problémy nemá, takže jsem pochopila, že není nutné, aby mu byla věnována speciální péče, aby se rozvíjel, tak jak má.
Dala bych dítě do speciální školky pouze tehdy, pokud bych věděla, že je potřeba, aby se mu “více“ věnovali, aby se vyvíjelo správným směrem. V tvém případě (především kvůli potravinové alergii) bych asi hledala jinou běžnou školku (neb resp. potravinové alergie by měla zvládnou každá průměrná školka) a nebo bych “šlapala“ po místní školce, aby se něco změnilo (i kvůli ostatním dětem). Kšanda

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist